Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-03-31, 08:56 Autor: Radio Opole

ZUS czy ZUS+OFE?

– Decyzja teoretycznie powinna wynikać z maksymalnej dbałości o nasz interes ekonomiczny, ale w obecnych warunkach trudno jednoznacznie cokolwiek poradzić – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” ekonomista dr Witold Potwora, pytany o to jak wybierać: ZUS czy ZUS+OFE. To w kontekście deklaracji odnośnie naszych składek emerytalnych, które można składać już od wtorku (1.04).

 – Ta część składki, która idzie do OFE, jest naprawdę stosunkowo nieduża i nawet najlepszy sposób zarządzania nią nie da nam tego, co obiecywano chociażby w reklamach. Co tu dużo mówić, to dziwna decyzja. Myślę, że osoby młodsze zaryzykują i zostaną w OFE, a osoby, które wiedzą, że składki w OFE po prostu jest niewiele, całkowicie zostaną w ZUS-ie – ocenia dr Witold Potwora.

Zdaniem ekonomisty reforma emerytalna, która miała polegać na wprowadzeniu do gry sektora OFE, to w zasadzie poważne podważenie wiarygodności państwa. – To jest taka kreatywna księgowość. Wszyscy doskonale wiedzą, że nie chodzi o dobro obywateli, społeczeństwa, ale bardziej o kwestie związane z długiem publicznym – mówi nasz gość.

W finałowym etapie mamy powrót do punktu wyjścia, kiedy to gwarantem naszych świadczeń emerytalnych ma być kasa państwa, ale i to jest dość wątpliwe, biorąc pod uwagę fakt, że przy obecnym trybie składkowania i kiepskiej kondycji państwa, mimo wydłużenia wieku emerytalnego, możemy liczyć na świadczenie w wysokości maksymalnie 40 procent naszego średniego wynagrodzenia.

W ubiegłym roku na indywidualne konta Polaków w otwartych funduszach emerytalnych wpłynęło ponad 10 miliardów zł. W roku 2014, gdyby wszyscy stojący przez wyborem ZUS czy ZUS+OFE wybraliby tę drugą opcję, mogłoby to być nawet ponad 12 miliardów zł.

Źródło: Rozmowa "W cztery oczy".



Posłuchaj wypowiedzi naszego rozmówcy:



Przeczytaj także: NIK na tropie składek z OFE

Jacek Rudnik (oprac. WK)

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »