Radio Opole » Wiadomości z regionu
2013-03-08, 12:29 Autor: Radio Opole

Lubsza: Mieszkańcy domagają się fotoradaru

Mieszkańcy Lubszy chcą zablokować drogę krajową nr 39. Domagają się fotoradaru, który będzie rejestrować piratów drogowych. W czwartek (7.03) miał się odbyć pierwszy protest, ale mieszkańcy postanowili jeszcze poczekać na rozwiązanie problemu. Od kilku lat w Lubszy stoi maszt, policjanci z brzeskiej drogówki często zamieszczali tam fotoradar, który rejestrował sporo wykroczeń. Odkąd urządzenie przejęła Inspekcja Transportu Drogowego, masztem w Lubszy przy ul. Brzeskiej nikt się nie interesuje.

Jak mówią policjanci, fotoradar często odnotowywał przekroczenia prędkości Tymczasem remont krajowej „39” między Brzegiem a Namysłowem zachęcił kierowców do szybkiej jazdy.

– Tu nie ma samochodów, które jeżdżą wolno – skarży się jeden z mieszkańców Lubszy. – Jest bardzo niebezpiecznie, mamy tu po prostu koszmar – dodaje kolejny.

– Wjeżdża się z terenu niezabudowanego, z lasu wprost na ul. Brzeską w Lubszy. Kiedy stawialiśmy tam fotoradar, urządzenie rejestrowało znaczne przekroczenia prędkości przez kierujących i wykonywało bardzo dużo zdjęć w ciągu doby – potwierdza Mirosław Dziadek, naczelnik brzeskiej drogówki.

– Fotoradar na pewno poprawi bezpieczeństwo pieszych. Dziś, przy pędzących tirach, nie ma możliwości przejścia na drugą stronę – podkreśla Bogusław Gąsiorowski, wójt gminy Lubsza. – Dzieci muszą przeskakiwać przez drogę jak zające. Nikt się nie zatrzyma – dodają mieszkańcy.

– W ubiegłym roku podjąłem działania o przywrócenie urządzenia. Jestem po długiej korespondencji z Inspekcją Transportu Drogowego. Dzięki pozytywnej opinii Komendy Powiatowej Policji w Brzegu, przyjechał do mnie 13 lutego przedstawiciel ITD. Z rozmowy telefonicznej dowiedziałem się, że Inspekcja Transportu Drogowego w Katowicach pozytywnie opiniuje pracę fotoradaru w Lubszy. Czekamy jedynie na decyzję szefostwa ITD w Warszawie – informuje wójt.

Czyli jest szansa na to, by fotoradar pojawił się wkrótce w Lubszy? – Uważam, że to kwestia dwóch tygodni – ocenia Gąsiorowski.

Na razie jednak mieszkańcy nie rezygnują z przeprowadzenia protestu. – Byli u nas panowie z policji i powiedzieli, że chcą doprowadzić do obrad „okrągłego stołu”. Zgadzamy się na to – mówią mieszkańcy. Rozmowy mają się odbyć w przyszłym tygodniu w urzędzie gminy. – Zaprosimy też wszystkich w teren, żeby przekonali się, jak wygląda sytuacja. Zobaczymy co będzie dalej – tłumaczą mieszkańcy Lubszy.

Posłuchaj wypowiedzi naszych rozmówców:


Maciej Stępień (oprac. WK)

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »