Radio Opole » Wiadomości z regionu
2012-11-12, 09:08 Autor: Radio Opole

Poznaj "Kresowian na świecie"

Rozmowy o ludziach z Kresów, ich dziedzictwie kulturowym oraz niezwykłych życiorysach – w Opolu trwa konferencja pt. "Kresowianie na świecie". – To swoista podróż sentymentalna, spotkanie z ludźmi, którzy mieszkają na całym świecie, a łączą ich Kresy. Czy to z racji pochodzenia, czy też zamiłowań. To niebywała lekcja historii. Naszej konferencji towarzyszą również różne wystawy, np. „Kaźń Profesorów Lwowskich. Wzgórza Wuleckie 1941” – wyjaśnia prof. Maria Kalczyńska z Politechniki Opolskiej.

Maria KalczyńskaEkspozycja zostanie otwarta obok sali konferencyjnej na Ostrówku przy ul. Piastowskiej, gdzie będą odbywać się prelekcje.

Na godz. 19:00 w Filharmonii Opolskiej zaplanowano premierę przedstawienia "Rubinowa broszka" na podstawie książki Andrzeja Skibniewskiego z udziałem znanej aktorki Marty Lipińskiej.

Andrzej Skibniewski mówi, że tytułowa broszka stała się przyczynkiem do opowiedzenia o losach Kresowiaków i ich mentalności. – Moja mama, żeby przeżyć wojnę, wyjmowała pojedyncze kamyki i sprzedawała je. Broszka została jako ozdoba, jest przedmiotem zupełnie bezwartościowym. Mentalność kresowa, żeby nie pozbyć się wszystkiego, że to jest jakaś pamiątka, którą się przechowuje jak talizman – tłumaczy Skibniewski.

– Specyfika naszego regionu zachęca do organizacji takich spotkań – mówi prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, która jest jednym z organizatorów konferencji:

Prelekcje wygłoszą naukowcy m.in. z Warszawy, Zielonej Góry i Dortmundu.

Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym – więcej informacji znajdą Państwo tutaj.

Przeczytaj także:
Będą dyskutować o przeszłości i przyszłości Kresowian

Dowiedz się więcej o "Kresowianach na świecie"

Posłuchaj rozmowy z prezes opolskiego oddziału Towarzystwa Polonia - Kresy

Posłuchaj wypowiedzi naszych rozmówców:



Piotr Wrona, Adam Wołek (oprac. WK)

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »