Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-10-20, 15:43 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

OCO zapowiada walkę o pieniądze z resortu zdrowia. "Nie pozwolimy na dyskryminację pacjentów"

Opolskie Centrum Onkologii [fot. M.Matuszkiewicz]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. M.Matuszkiewicz]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. M.Matuszkiewicz]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. M.Matuszkiewicz]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. M.Matuszkiewicz]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. M.Matuszkiewicz]
- Będziemy pisać, apelować i wierzyć w to, że tę decyzję da się jeszcze zmienić. Szefostwo Opolskiego Centrum Onkologii nie poddaje się w walce o pieniądze z resortu zdrowia. Przypomnijmy, nasz region jako jedyny ze wszystkich województw nie otrzymał funduszy na rozwój. Chodzi o ponad 200 milionów złotych.
Pieniądze miały być przeznaczone na 4 moduły. Pierwszy z nich dotyczył rozbudowy bloku operacyjnego i zakupu robota, drugi - rozbudowy onkologii klinicznej, trzeci - radioterapii, a dokładniej zakupu dodatkowego akceleratora, a ostatni polegał na połączeniu wszystkich przychodni w jednym miejscu i stworzeniu nowych gabinetów lekarskich.

Dziś (20.10) na zorganizowanej konferencji prasowej głos w tej sprawie zabrała wicemarszałek województwa opolskiego, Zuzanna Donath-Kasiura, która powiedziała, że mieszkańcy regionu po raz kolejny są dyskryminowani i wykluczani.

- Fundusz został zwiększony z ponad 2 do 4 miliardów, a nasz szpital został pozbawiony dofinansowania. Protestujemy. Te inwestycje były przeznaczone dla województw Rzeczypospolitej Polskiej. Chciałam przypomnieć, że województwo opolskiej jest w Rzeczypospolitej Polskiej od 1945 roku. Jesteśmy w Polsce i żądamy równego traktowania.

- Naszego szpitala nie stać na takie inwestycje. Nasz blok operacyjny musi być większy. Nasza onkologia kliniczna musi znaleźć się w budynkach, które spełniają standardy - dodaje Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.

- My już od pewnego czasu ze względu na konieczność leczenia pacjentów w trybie szybkim, onkologicznym, zaczęliśmy na bloku operacyjnym pracować do godziny 20:00, a nawet do 22:00. Dzisiaj mamy decyzję sanepidu o tym, że powinniśmy zmniejszyć liczbę łóżek na klinice onkologii o 30 procent, a my je po prostu musimy zwiększyć o 30 procent.

Dyrektor Staszewski poinformował, że dziś (20.10) wysłał pismo do ministerstwa zdrowia z zapytaniem między innymi o to, dlaczego pieniądze trafiły też do jednostek nieonkologicznych. Jednocześnie wystąpił z wnioskiem o udostępnienie dokumentów i kart oceny każdego z podmiotów, a także o udzielenie informacji, jakie było kryterium doboru jednostek.

Radio Opole również zwróciło się do ministerstwa zdrowia z zapytaniem prasowym, dlaczego taka, a nie inna decyzja zapadła i czym była podyktowana. Czekamy na odpowiedź.

Szerzej do sprawy będziemy wracać w poniedziałek (23.10) po godzinie 12:00 w paśmie interwencyjnym Radia Opole.
Zuzanna Donath-Kasiura
Marek Staszewski

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »