Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-10, 14:28 Autor: Witold Wośtak

Radni PiS pytają o zarabianie ratusza na deszczówce. Rzecznik urzędu mówi o hipokryzji

Konferencja prasowa M. Wilkos i M. Nowaka [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa M. Wilkos i M. Nowaka [fot. Witold Wośtak]
Czy Urząd Miasta Opola zarabia na opłacie deszczowej? Tak uważają radni miejscy z klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Na konferencji prasowej przedstawili liczby, wedle których w ostatnich dwóch latach koszty eksploatacji kanalizacji odprowadzającej wodę deszczową i opadową drastycznie wzrosły. Momentem przełomowym miało być oddanie w dzierżawę gminnej sieci spółce Wodociągi i Kanalizacja na początku 2021 roku.

- We wcześniejszych latach miasto nie wydawało na ten cel więcej niż 5 milionów złotych - mówi radna Małgorzata Wilkos. - Kiedy stało się to zadaniem Wodociągów i Kanalizacji, wydatki kolosalnie wzrosły. W 2021 roku WiK pobrał od mieszkańców 12 milionów złotych, a w ubiegłym roku 15 milionów 200 tysięcy złotych. W ciągu tych dwóch lat teoretycznie koszty związane z eksploatacją kanalizacji opadowej i roztopowej wyniosły 27 milionów złotych.

Radna Wilkos zapytała prezydenta Opola, na co wydawane są pieniądze związane teoretycznie z eksploatacją kanalizacji.

Radny Michał Nowak przekonuje, że chodzi o wyciąganie pieniędzy z kieszeni mieszkańców.

- Tak naprawdę koszty nie rosną i opłata jest również na podobnym poziomie. Co dzieję się natomiast w latach 2021 i 2022? Mamy co najmniej trzykrotny wzrost. Jeżeli gmina wydzierżawia kanalizację i pobiera za to opłaty, można ustalić sobie dowolne ceny. Do czego to doprowadzi? Czy będziemy płacić coraz więcej tylko dlatego, że miasto chce wyciągnąć pieniądze w formie ukrytej opłaty?

Adam Leszczyński, rzecznik ratusza, mówi o "hipokryzji do kwadratu" w wykonaniu radnych. - Radna Wilkos głosowała za opłatą deszczową i powierzeniem WiK zarządzania tym zadaniem - podkreśla. - Dodajmy, że opłaty za deszczówkę wprowadziło PiS, a spora część pieniędzy z tej opłaty trafia do Polskich Wód, instytucji, gdzie pracują całe rodziny działaczy PiS. Mamy propozycje dla radnych Zjednoczonej Prawicy: niech przekonają Wody Polskie, żeby nie brały pieniędzy od samorządów. Wówczas opłaty spadną. Radnym zabrakło wiedzy albo przyzwoitości, by podkreślić, że WiK wykorzystuje opłaty do utrzymania kanalizacji deszczowej, a także do dalszej jej rozbudowy.

Przypomnijmy, że pierwsza uchwała wprowadzająca opłatę za deszczówkę została uznana za nieważną przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Druga uchwała w tej sprawie również ma trafić na wokandę.
Małgorzata Wilkos
Michał Nowak
Adam Leszczyński

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »