Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-23, 11:41 Autor: Agnieszka Stefaniak

Szef MON na Górze św. Anny. Przyjął ślubowanie kadetów, zapowiedział rewitalizację miejsca

Szef MON na Górze św. Anny. Przyjął ślubowanie kadetów, zapowiedział rewitalizację miejsca [fot. Marcin Boczek]
Szef MON na Górze św. Anny. Przyjął ślubowanie kadetów, zapowiedział rewitalizację miejsca [fot. Marcin Boczek]
Kompleksową rewitalizację Góry św. Anny zapowiedział goszczący w tym miejscu na uroczystości ślubowania kadetów klas mundurowych minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Prace ruszą w przyszłym roku. Będą sfinansowane z pieniędzy MON.
Przemawiając do kadetów, którzy ślubowali pod Pomnikiem Czynu Powstańczego szef MON mówił: Bezpieczeństwo jest warunkiem kluczowym dla rozwoju. Wojsko Polskie musi być silne, by takie było, musi być liczne i dobrze uzbrojone.

- Gratuluję kadetom, że chcą być żołnierzami Wojska Polskiego. Ja każdego z nich zapytałem, co chce robić po szkole. Powiedzieli, że chcą służyć w wojsku. Gratuluję też rodzicom, że tak wychowali swoje dzieci.

Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej mówiąc o zapowiedzianym już na przyszły rok remoncie kompleksu historycznego Góry św. Anny dodał:

- To jest niezwykle ważne. My na Ziemi Opolskiej doskonale czujemy i wiemy, bo to część naszej tożsamości - powstania śląskie. I ten pomnik, ten cały kompleks, tu na Górze św. Anny jest niezwykle ważnym miejscem na mapie Polski.

Przypomnijmy.
Pomnik i amfiteatr na Górze św. Anny przejęła w zarządzanie 10. Opolska Brygada Logistyczna we wrześniu zeszłego roku. Obiekt, którego właścicielem jest skarb państwa, przez 20 lat pozostawał pod kuratelą starostwa powiatowego w Strzelcach Opolskich. Ministerstwo Obrony Narodowej przejęło pomnik, amfiteatr, znajdującą się obok iglicę, skarpę a także plac prowadzący od schodów do pomnika. W 2019 roku zapadła decyzja, że nie będzie remontu tego miejsca - podjęły ją samorządy Leśnicy i powiatu strzeleckiego. Ogłoszony wówczas przetarg znacznie przekroczył zaplanowane na ten cel fundusze, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie zwiększyło dofinansowania. Pomnik, amfiteatr i drogi dojazdowe miały być odnowione przed obchodzoną w 2021 roku setną rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego. Starostwo strzeleckie 6 razy rozpisywało przetarg, który miał wyłonić wykonawcę remontu. Za każdym razem ceny wynosiły między 18 a 20 milionów. Gmina i starostwo przeznaczyły po 2 mln na ten cel, ministerstwo – 8 mln.
Mariusz Błaszczak
Marcin Ociepa

Wiadomości z regionu

2024-06-25, godz. 20:00 „Miasto ma wyglądać jak najlepiej”. Remont kościoła w Białej ma związek z jej 800-leciem Blisko 1,4 mln zł będzie kosztował remont zabytkowego kościoła parafialnego w Białej. Świątynię wzniesiono w XVI wieku. Jej zewnętrzny wygląd kontrastuje… » więcej 2024-06-25, godz. 19:30 Testerzy miejskich atrakcji w Opolu ruszyli w teren. "Chcieliśmy poznać świeże spojrzenie na nasze miasto" Pierwsza testerka miejskich atrakcji odwiedziła Opole. Za najciekawsze miejsca wskazała Muzeum Wsi Opolskiej, kamienicę czynszową i zoo. Jak się okazuje choć… » więcej 2024-06-25, godz. 18:40 Nie ma prądu w części Opola i sąsiednich miejscowościach. Trwa usuwanie awarii Problemy z dostawą prądu mogą mieć mieszkańcy części Chmielowic i Żerkowic w Opolu oraz podopolskich Komprachcic, Ochódz, Polskiej Nowej Wsi i Osin. » więcej 2024-06-25, godz. 18:30 Młodzi strażacy z Dolnego Śląska szkolą się w Turawie. "To idealne miejsce na obóz" Codzienna musztra, warunki polowe i poznawanie technik ratownictwa - tak w skrócie wygląda obóz strażacki, który odbywa się w ośrodku Strażak nad Jeziorem… » więcej 2024-06-25, godz. 18:00 "Trochę te wakacje są opóźnione". W Górach Opawskich na razie tłumu turystów nie ma W Górach Opawskich wakacyjny sezon wprawdzie wystartował, jednak frekwencja urlopowiczów jest umiarkowana. Ośrodki wczasowe mają dużo wolnych miejsc. » więcej 2024-06-25, godz. 17:30 Mieszkaniec pyta, co z tzw. szprychą kolejową z Kłodzka do CPK. "Plany nie zmieniły się" List otwarty do samorządowców różnego szczebla skierował Adam Kania, członek Stowarzyszenia TAKdlaCPK w sprawie tak zwanej szprychy kolejowej numer 8. To… » więcej 2024-06-25, godz. 17:00 Pokonują tory przeszkód, gimnastykują się a nawet... strzelają. Piknik integracyjny w Turawie [ZDJĘCIA] 'Chcemy wspierać osoby niewidome i słabowidzące' - mówią organizatorzy integracyjnego pikniku, który zorganizowano nad Jeziorem Średnim w Turawie. Wśród… » więcej 2024-06-25, godz. 16:45 Gotowanie, budowanie, akrobacje cyrkowe... Trwa Letnie Laboratorium Talentów w Raszowej [ZDJĘCIA] Rozwijają swoje zdolności i odkrywają zupełnie nowe talenty. Blisko setka dzieci uczestniczy w półkolonii organizowanej przez Stowarzyszenie Pro Liberis… » więcej 2024-06-25, godz. 16:30 Lody "Cud, miód i orzeszki" z Baborowa wśród 10 najlepszych na świecie Lody rzemieślnicze Tomasza Szypuły z Baborowa w pierwszej dziesiątce najlepszych na świecie. Zajęły 8. miejscu w rankingu Gelato Festival World Masters. » więcej 2024-06-25, godz. 15:29 Jak zmniejszyć liczbę wypadków przy pracy w budownictwie? Konferencja na Politechnice Opolskiej 66 osób zginęło w Polsce w ubiegłym roku podczas pracy w branży budowlanej. Na Politechnice Opolskiej zorganizowano dziś (25.06) konferencję na ten temat… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »