"Krew potrzebna jest każdego dnia". Na całym świecie obchodzony jest dzisiaj dzień krwiodawstwa
Ratuje życie, pomaga w leczeniu i jest najcenniejszym darem, jaki możemy przekazać drugiemu człowiekowi. Mowa o krwi, bo dziś (14.06) przypada Światowy Dzień Krwiodawstwa. Rocznie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu od krwiodawców pobieranych jest około 30 tysięcy donacji. Nadal są jednak grupy krwi, na które zapotrzebowanie z roku na rok rośnie.
- Każda grupa jest potrzebna. Natomiast obserwujemy czasowe, zwiększone zapotrzebowanie na dawców z grupą krwi 0+, 0-, A+ i A-. Uniwersalną grupą, gdzie koncentrat krwinek czerwonych jest najpowszechniej wykorzystywany w lecznictwie, to jest grupa 0Rh-.
Krew oddawać można zarówno w centrach krwiodawstwa, jak i mobilnych punktach. Dawcą mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia, ważące co najmniej 50 kg. Dodatkowo trzeba być zdrowym i nie mieć w ciągu ostatnich 6 miesięcy zabiegów.
- Wywiad jest już dokonywany u nas na miejscu. Jednak z uwagi na sytuację epidemiczną i stosowaniem szczepień, to wprowadzone są kolejne kryteria dotyczące dyskwalifikacji czasowej kandydatów na dawców lub samych dawców. Osoby, które są zaszczepione szczepionką Pfizera lub Moderny, to okres dyskwalifikacji wynosi 48 godzin od szczepienia. Natomiast, jeśli chodzi o AstraZenekę lub Johnson&Johnson, to tutaj trzeba poczekać 14 dni.
Ponadto są także nowe wytyczne w związku z sytuacją epidemiologiczną na świecie. Osoby wracające z zagranicy muszą odczekać kilka dni, zanim będą mogły oddać krew. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie centrum.
Dodajmy, że święto ustanowione zostało na pamiątkę urodzin Karla Landsteinera, odkrywcy grupy krwi. W 1930 roku otrzymał za to nagrodę Nobla.