Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-13, 13:58 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Tam cały czas składowane są odpady medyczne". Mieszkańcy Kolonii Gosławickiej alarmują

Składowisko odpadów przy USK [fot.facebook/spalarniaodpadow]
Składowisko odpadów przy USK [fot.facebook/spalarniaodpadow]
Składowisko odpadów przy USK [fot.facebook/spalarniaodpadow]
Składowisko odpadów przy USK [fot.facebook/spalarniaodpadow]
Składowisko odpadów przy USK [fot.facebook/spalarniaodpadow]
Składowisko odpadów przy USK [fot.facebook/spalarniaodpadow]
Mieszkańcy ulicy Górnej w Opolu po raz kolejny zwracają uwagę, że w miejscu byłej spalarni przy USK składowane są niebezpieczne odpady medyczne. Chodzi o firmę Remondis Medison, która w sierpniu ubiegłego roku złożyła wniosek do opolskiego ratusza o zmianę sposobu użytkowania istniejących już pomieszczeń. Jednak decyzji jeszcze nie otrzymała, a mieszkańcy widzą, jak codziennie podjeżdżają tam samochody z odpadami. Głos w tej sprawie zabrała też spółka.
- Z tego co wiemy, to firma ma podpisaną umowę z USK na wywóz odpadów medycznych i owszem musi mieć kontener, aby je utylizować i to jest. Jednak szpital tych odpadów ma około 500 kilogramów dziennie, a firma chce składować tam 2 tysiące ton. Tam cały czas coś się dzieje - mówi Mirosław Patrzyński, mieszkaniec ulicy Górnej w Opolu.

- Odbywa się tam transport ciężki. Przyjeżdżają tam tiry w dzień, w nocy, a nawet w święta i mamy to udokumentowane. Po drugie podjeżdżają tam różnego typu busy, gdzie ich kierowcy zachowują się dosyć głośno, włączają radio i przerzucają swoje pakunki. Czasami zostawiają pootwierane te tiry, gdzie postronne osoby mają do tego dostęp oraz różnego rodzaju gryzonie i zwierzęta.

W przesłanym oświadczeniu firma pisze, że odpady medyczne nie są składowane na terenie szpitala, tylko tam następuje ich odbiór i transport do wyspecjalizowanych instalacji do termicznego przekształcania. Dodatkowo podkreślają, że mimo wielokrotnych starań z ich strony, do dziś nie udało się wytypować i wskazać miejsca, w którym mogłaby zostać zbudowana instalacja do termicznego unieszkodliwiania odpadów. Taki punkt pozwoliłby zabezpieczyć szpitale oraz jednostki służby zdrowia z województwa opolskiego.

- Został zgłoszony wniosek o zgodę czy też wydanie decyzji środowiskowej dotyczącej zmiany sposobu użytkowania istniejących pomieszczeń magazynowo-warsztatowych na pomieszczenia magazynowe odpadów medycznych. My w tej chwili prowadzimy postępowanie w tej sprawie. Teraz zbierana jest opinia społeczeństwa i wystąpienie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o uzgodnienie warunków realizacji tego przedsięwzięcia - dodaje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego ratusza.

Mieszkańcy zapowiedzieli już, że jeśli firma nie przestanie prowadzić swojej działalności to złożą odpowiednie zawiadomienie na policję i do prokuratury.
Mirosław Patrzyński
Katarzyna Oborska-Marciniak

Wiadomości z regionu

2024-06-13, godz. 12:22 Andrzej Buła: trzeba walczyć o utrzymanie funduszy strukturalnych dla regionów Przed ślubowaniem w Strasburgu eurodeputowany-elekt Andrzej Buła chce jak najsprawniej uporządkować sprawy w samorządzie województwa, by 'sukces połączyć… » więcej 2024-06-13, godz. 11:35 Bez przyczyny mieli zaatakować 21-latka w klubie. Grozi im kilkuletnia odsiadka Na trzy miesiące zostali tymczasowo aresztowani dwaj mieszkańcy Opola podejrzani o pobicie 21-latka w jednym z klubów. » więcej 2024-06-13, godz. 11:30 Powiat głubczycki ma nowego starostę. Priorytetem będzie ochrona zdrowia Anna Kobierska-Mróz z Baborowa została nowym starostą powiatu głubczyckiego. Jej kandydaturę poparło dwunastu radnych z siedemnastoosobowej rady powiatu… » więcej 2024-06-13, godz. 09:45 Kierowcy myślą, że jadą do Praszki, a lądują w Gorzowie Śląskim. Będzie zmiana tablic Czy tablice mylą kierowców na obwodnicy Praszki i Gorzowa Śląskiego? Tę trasę otwarto ponad rok temu w ciągu drogi krajowej nr 45. Zdaniem niektórych… » więcej 2024-06-13, godz. 08:00 Prudnik: sprawcy przemocy domowej lądują na bruku Problem przemocy domowej ciągle aktualny. W powiecie prudnickim nadal uruchamiane są procedury „Niebieskiej Karty”, które mają zapewnić bezpieczeństwo… » więcej 2024-06-13, godz. 08:00 Co dalej z obwodnicą Zawady? Resort infrastruktury prowadzi audyty zaplanowanych inwestycji Mieszkańcy Opola pytają, co dalej z budową obwodnicy Zawady. Po burzliwych dyskusjach o planowanym przebiegu trasy wciąż nie ma rozstrzygnięcia. Ministerstwo… » więcej 2024-06-13, godz. 07:00 Kietrz gotowy na kolejną edycję driftingowych zawodów Poznaliśmy szczegóły 74. rundy Drift Open Polish Drift Series w Kietrzu. Tegoroczna impreza odbędzie się w nowej formule i nowej lokalizacji. W trzydniowych… » więcej 2024-06-12, godz. 20:00 Najpopularniejsze są półkolonie. Kuratorium oświaty rejestruje formy letniego wypoczynku 327 obozów, kolonii czy półkolonii na tegoroczne wakacje zatwierdziło Kuratorium Oświaty w Opolu. Z form letniego wypoczynku będzie mogło skorzystać ponad… » więcej 2024-06-12, godz. 19:00 "Zaczyna się coś zmieniać". Za kopanie psa w windzie spędzi w więzieniu pół roku Pół roku bezwzględnego więzienia - taki wyrok usłyszał 45-latek z Opola, który w windzie na opolskich Chabrach znęcał się nad psem w typie rasy pinczer… » więcej 2024-06-12, godz. 18:00 Sprzedawał narkotyki 15-latkom. "Przyznaję się, ale nie wiedziałem, ile mają lat" Ruszył proces Mateusza Ż. z Kędzierzyna Koźla, oskarżonego o posiadanie znacznej ilości narkotyków, udzielania ich 15-latkom i nakłaniania małoletnich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »