Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-20, 19:11 Autor: Witold Wośtak

Radni z Dobrodzienia podjęli dwie ważne uchwały podczas nadzwyczajnej sesji. Wszyscy byli "za"

Sesja Rady Miejskiej w Dobrodzieniu [fot. Witold Wośtak]
Sesja Rady Miejskiej w Dobrodzieniu [fot. Witold Wośtak]
Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Dobrodzieniu potrzeba było do podjęcia dwóch uchwał. Chodziło o wolę przystąpienia gminy do związku "Czysty Region" i przesunięcie 35 tysięcy złotych, aby starać się o dotację unijną na budowę kanalizacji w Ligocie Dobrodzieńskiej. W obu przypadkach radni jednogłośni poparli uchwały.
Oleskie starostwo ma w planie remont drogi powiatowej z Dobrodzienia do Myśliny. Gmina chce najpierw zbudować kanalizację pod warunkiem zdobycia 85 procent dotacji unijnej.

- Chodzi o to, żeby nie trzeba było ponownie rozkopywać drogi, kiedy zostanie wyremontowana. Z tego względu chcemy najpierw przystąpić do realizacji budowy kanalizacji. Musimy złożyć dokumenty w sprawie dofinansowania do końca miesiąca, a do tego potrzeba projektu. Chcemy podjąć szybką decyzję, dlatego sesja jest nadzwyczajna - mówi Piotr Kapela, przewodniczący rady.

Kędzierzyńsko-kozielski związek "Czysty Region" chce przyjąć trzy gminy. Dla Dobrodzienia ma być to korzystne - po pierwsze ze względu na ochronę środowiska.

- Po drugie, jeśli robi się gospodarkę odpadową na dużą skalę, jest całkiem inne przełożenie i zupełnie inaczej rozkłada się to w kosztach. Poza tym wiemy, że w związku jest spełniana podstawowa rzecz przyświecająca ochronie środowiska i gospodarce odpadami, czyli zwiększenie poziomu recyklingu odpadów - to opinia Jacka Skibe, wiceprzewodniczącego rady.

Zdaniem burmistrza Andrzeja Jasińskiego, każdy z radnych rozumie potrzebę i możliwości idące za tymi uchwałami.

- Po pierwsze, że jest możliwość realizacji kanalizacji w Ligocie Dobrodzieńskiej, a to są ostatnie nabory marszałkowskie, czyli na fundusze unijne. Podobnie wygląda sytuacja ze śmieciami - jeżeli byłaby możliwość przystąpienia do "Czystego Regionu", należy z tego skorzystać lub przynajmniej rozważyć.

Dodajmy, wstępny koszt budowy kanalizacji w Ligocie Dobrodzieńskiej oszacowano na 3,5 miliona złotych.
Piotr Kapela
Jacek Skibe
Andrzej Jasiński

Wiadomości z regionu

2020-04-09, godz. 16:27 Po gminie powiat zwiększa wsparcie dla namysłowskiego szpitala Kolejne wsparcie od samorządu dla namysłowskiego szpitala. Tym razem, o przyznaniu dodatkowych pieniędzy dla lecznicy zdecydowali powiatowi radni. » więcej 2020-04-09, godz. 15:09 Wielkoczwartkowe przesłanie biskupa opolskiego do księży tym razem w wersji online [FILM] Wielki Czwartek to dzień, kiedy wspomina się ustanowienie dwóch sakramentów: Eucharystii oraz kapłaństwa. Kapłani diecezji co roku spotykają się tego dnia na porannej… » więcej 2020-04-09, godz. 15:05 Kamery termowizyjne "pilnują" wejść do szpitali w Brzegu i Opolu. Podobne pojawią się wkrótce w Nysie i Głuchołazach Przy wejściu do szpitali w Nysie i Głuchołazach będą prowadzone pomiary temperatury z wykorzystaniem kamer termowizyjnych. Podobne rozwiązanie wprowadziło niedawno… » więcej 2020-04-09, godz. 14:19 Kolejny sprzęt ochronny przekazany przez opolskie starostwo. Tym razem dla DPS-u w Prószkowie Sto kombinezonów, tysiąc maseczek oraz przyłbice. To wsparcie, jakiego udzielił powiat opolski Domowi Pomocy Społecznej w Prószkowie. » więcej 2020-04-09, godz. 13:42 Premier: Przed nami decydująca faza walki z koronawirusem. Kwarantanna narodowa przedłużona, będzie też obowiązek zakrywania… Dotychczasowe ograniczenia, wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa, zostają przedłużone do 19 kwietnia. Szkoły pozostaną zamknięte do 26 kwietnia. Poinformował… » więcej 2020-04-09, godz. 12:19 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska pomoże szpitalom w zagospodarowaniu zużytego sprzętu 150 tysięcy złotych przekaże trzem opolskim szpitalom Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w stolicy regionu. » więcej 2020-04-09, godz. 10:45 Opolszczyzna: 7 kolejnych osób zaraziło się COVID-19. Łączna liczba chorych wzrosła do 122 7 nowych przypadków zarażenia koronawirusem na Opolszczyźnie. O 10:15 Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport z informacją o 6 zgonach i 136 zachorowaniach na… » więcej 2020-04-09, godz. 09:45 Badania okresowe pracowników na czas epidemii zostały zawieszone. PIP nie realizuje rutynowych kontroli Inspekcja pracy w stanie epidemii pojawia się tam, gdzie jest to niezbędne, oczywiście zachowując wszelkie możliwe środki ostrożności - powiedział w rozmowie 'W… » więcej 2020-04-09, godz. 09:00 Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Transmisje w Radiu Opole Wieczorną Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej Kościół katolicki rozpocznie najkrótszy okres liturgiczny - Triduum Paschalne. Rano z kolei w wielu katedrach odprawiana… » więcej 2020-04-09, godz. 08:00 Wstęp na cmentarz w Wołczynie jednak dozwolony. Zniesiono zakaz, ale trzeba zachować ostrożność Był zakaz i nie ma zakazu. Mowa o wstępie na cmentarz komunalny w Wołczynie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »