"To jest troska o ludzi, którym trzeba pomóc". Kuratorzy świętują 100 lat działalności w regionie
Kuratorska Służba Sądowa w okręgu opolskim świętuje 100-lecie istnienia. 7 lutego 1919 roku naczelnik państwa Józef Piłsudski wydał dekret o utworzeniu sądu dla nieletnich i powołał pierwszych opiekunów sądowych. Podczas uroczyści w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim uhonorowano wyróżniających się kuratorów w regionie.
- Dla nas kuratela sądowa to często tylko nadzór, a to jest wielka opieka, wielka troska o ludzi, którym po prostu trzeba pomóc. 100 lat temu byliśmy w czołówce, tworząc kuratelę sądową, czyli opiekę. Opiekę, którą czynią ludzie o wielkich wartościach charakteru - dodaje Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.
- W naszej codziennej pracy bardzo często musimy korzystać z pracy kuratorów. To praca niewdzięczna i trudna, dlatego tym ludziom należy się nasz szacunek i uznanie - mówi Paweł Mehl, wiceprezes Sądu Okręgowego w Opolu.
- Coraz większa jest kognicja sądów, czyli proces rozpatrywania sprawy, w związku z tym i obowiązki kuratorów są coraz szersze. Często jadą do takich miejscowości, gdzie są sami i muszą te wszystkie problemy związane z przeprowadzeniem wywiadu we własnym zakresie rozwiązywać. Niestety coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których są dokonywane napaści na kuratorów, czego jeszcze paręnaście lat temu nie było.
W okręgu opolskim pracuje 162 kuratorów zawodowych i 400 kuratorów społecznych. Do ich zadań należy m.in. prowadzenie wywiadów środowiskowych, diagnoza sytuacji rodzinnej i przedstawienie sugestii dalszego postępowania sądu.