Nysa pamięta o rocznicy Porozumień Sierpniowych. "Wszyscy czuliśmy wówczas euforię i wiarę w możliwość zmian"
Nysa uczciła 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych będących wstępem do powstania kilkanaście dni później Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.
Mimo, że do najważniejszych wydarzeń sierpnia 1980 roku dochodziło poza Opolszczyzną, to euforia i wiara w możliwość zmian w kraju udzieliła się także mieszkańcom naszego regionu.
- Jak powstawała w ogóle Solidarność to MKZ nyski liczył wtedy 25 tysięcy członków. W samej Nysie były Zakłady Urządzeń Przemysłowych, Fabryka Samochodów Dostawczych, Fabryka Pomocy Naukowych, Rejonowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, także wiele zakładów strajkowało tutaj w Nysie - wyjaśnia Henryk Szewczuk, przewodniczący oddziału Regionu Śląsk Opolski NSZZ Solidarność w Nysie.
Lokalni działacze Solidarności nie uniknęli jednak represji w późniejszym okresie. Podczas stanu wojennego wielu z nich internowano, a jeden z kolporterów, 21-letni Bogusław Podborączyński został w 1983 roku zamordowany w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. Do jego śmierci przyczynili się najprawdopodobniej funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej.