Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-08-30, 16:03 Autor: Witold Wośtak

Jak bardzo różniły się przekazy prasowe po podpisaniu Porozumień Sierpniowych? Otwarto wystawę tematyczną w Opolu

"Prasowe echa Porozumień Sierpniowych" [fot. Witold Wośtak]
"Prasowe echa Porozumień Sierpniowych" [fot. Witold Wośtak]
"Prasowe echa Porozumień Sierpniowych" [fot. Witold Wośtak]
"Prasowe echa Porozumień Sierpniowych" [fot. Witold Wośtak]
Anna Rybka na wystawie "Prasowe echa Porozumień Sierpniowych" [fot. Witold Wośtak]
Anna Rybka na wystawie "Prasowe echa Porozumień Sierpniowych" [fot. Witold Wośtak]
"Prasowe echa Porozumień Sierpniowych" to tytuł wystawy otwartej dziś (30.08) w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu. Data premiery ekspozycji nie jest przypadkowa, bo mija 39 lat od podpisania Porozumień Sierpniowych w czterech polskich miastach.
Oficjalna prasa starała się wtedy przekonać czytelników, że sam fakt zawarcia porozumienia jest ważniejszy niż jego treść. Z kolei gazety prezentowane na wystawie pokazują prasową rzeczywistość tamtego czasu.

- Można zobaczyć, na ile ówcześni redaktorzy mogli pisać to, co chcieli napisać. Dzisiaj wydaje nam się to wszystko łatwe, natomiast trzeba pamiętać, że funkcjonowała cenzura. Ona nie pozwalała na zamieszczenie wielu rzeczy, więc do zrozumienia sensu potrzeba skupienia i pomyślenia - mówi Urszula Zajączkowska, pomysłodawczyni wystawy.

Anna Rybka, córka zmarłego w kwietniu Romana Kirsteina, lidera pierwszej "Solidarności" w Opolu, była odpowiedzialna za szatę graficzną wystawy. Jak mówi Radiu Opole, celem jest pokazanie stanu gazet po tylu latach, dlatego użyto czarnego tła.

- Zdecydowaliśmy się na pokazanie niektórych haseł oraz wydobycie z tekstu ważniejszych fragmentów i takich zdań, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Zrobiliśmy to w sposób graficzny, zbliżony do metod używanych przez gazety w latach 80. Te tytuły są zupełnie nowe – nie można ich znaleźć bezpośrednio w gazetach, ale stylem przypominają prasę właśnie z lat 80.

Wystawa będzie prezentowana w CDO przez dwa tygodnie, a później trafi do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
Urszula Zajączkowska
Anna Rybka

Kultura i rozrywka

2020-02-22, godz. 14:30 Koncert charytatywny dla Frania w zabytkowym kościele w Pokoju Tworzą kartki okolicznościowe, spotykają się na próbach zespołu, upieką też ciasto specjalnie na koncert charytatywny - wszystko, żeby wesprzeć małego Franka Marcinkowskiego… » więcej 2020-02-22, godz. 13:49 Strefa Retro Gier, czyli przenieś się w "ośmiobitową prehistorię" 'Strefa Gier Retro' - to interaktywna wystawa, która pozwala przenieść się w czasie - jak twierdzą organizatorzy - aż do ośmiobitowej prehistorii. W Wojewódzkiej… » więcej 2020-02-21, godz. 21:30 Wygodniej, nowocześniej i bezpieczniej. Sala widowiskowa MOK w Głubczycach po generalnym remoncie Przebudowa widowni, nowa kurtyna i sterowana cyfrowo rampa oświetleniowa, czy też odnowione kulisy. Zakończył się remont sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury… » więcej 2020-02-21, godz. 09:46 "Giełda Kultury nad Młynówką" w MBP w Opolu zagości jutro Przed nami kolejna odsłona cyklicznej akcji pod hasłem 'Giełda Kultury nad Młynówką'. To okazja do tego, by zdobyć 'białe kruki', a nawet trochę się potargować… » więcej 2020-02-20, godz. 14:00 Przejść blisko 700 km w niespełna miesiąc? Rafał Sierecki opowie o swojej wyprawie Przeszedł ponad 700 km szlakiem św. Olafa. W piątkowy wieczór spotka się z opolanami, by odpowiedzieć o swoich przygodach. Rafał Sierecki, bo o nim mowa, w zeszłym… » więcej 2020-02-20, godz. 10:37 Filharmonia Opolska zabierze słuchaczy w zimową podróż Zimowa podróż - taki tytuł ma piątkowy, kameralny koncert w Filharmonii Opolskiej. W programie cykl pieśni napisany przez Franza Schuberta do poezji Wilhelma Müllera… » więcej 2020-02-19, godz. 18:30 "Alicja w Krainie Czarów" w opolskich lalkach. Tu zaciera się granica między rzeczywistością a fikcją O tym, co nam się śni, a co jawi, tym co przedstawia prawdę, a co złudzenie - odpowiedzi na te pytania znajdziemy w premierowym spektaklu Opolskiego Teatru Lalki… » więcej 2020-02-19, godz. 14:00 Muzyka rośnie w lesie tylko do czwartku. Eko Studio zaprasza na wystawę Jeszcze do czwartku (20.02) można oglądać 13. Zimowy Las Sztuki w Teatrze Eko Studio w Opolu. W tym roku hasłem przewodnim interdyscyplinarnej wystawy była 'Muzyka'… » więcej 2020-02-19, godz. 12:30 Adam Kulisz Trio zagra w stolicy naszego regionu To kolejna, czwartkowa propozycja Fundacji Blues Opole i Dworku Artystycznego. Trio tworzą: na kontrabasie Piotr Rożankowski, na perkusji Tomasz Kwiatowski, a… » więcej 2020-02-18, godz. 20:00 Komendant "Bury" bohaterem spotkania w MBP w Opolu. "Heroiczne czyny bojowe i kontrowersje" 'Komendant 'Bury' to najpopularniejsza pozycja Instytutu Pamięci Narodowej ubiegłego roku. Jej autor, Michał Ostapiuk spotkał się dziś (18.02) z czytelnikami w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »