Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-15, 22:30 Autor: Katarzyna Doros

Mieszkańcy powiatu strzeleckiego o tornadzie sprzed 10 lat. "Człowiek wciąż się boi"

10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
Zerwane dachy, zniszczone sieci elektryczne i powyrywane drzewa z korzeniami. Tak wyglądał obraz po tornadzie, które 15 sierpnia 2008 roku przeszło przez powiat strzelecki. Skutki trąby powietrznej przez 6 dni usuwało ponad 1200 strażaków z Opolszczyzny i ościennych województw przy pomocy żołnierzy i prywatnych osób. Dziś (15.08) w Błotnicy Strzeleckiej, jednej z najbardziej zniszczonych miejscowości przywołano wspomnienia tamtych chwil.
– Gdy tylko pojawiają się ciemne chmury i zbiera się na burzę, wracają wspomnienia, człowiek wciąż się boi, że tornado może się jeszcze powtórzyć – mówi Bożena Skorupa z Błotnicy Strzeleckiej. - Mi zburzyło cały dom, w pierwszym momencie stanęłam z opuszczonymi rękami pomyślałam: co ja teraz mam zrobić? Zniszczenia były ogromne, domy były zalane. Przewinęło się tyle ludzi przez moje podwórko, że gdyby nie oni, to ja w tej kupie gruzu stałabym do dzisiaj. My nie mieliśmy kontaktu ze światem, deszcz lał, pojawili się złodzieje, nie było światła, nie było prądu.

- Rzeczywiście niektórzy ludzie bardzo się ze sobą zżyli, pomagali sobie na wzajem, taka więź między nimi powstała. Z tamtego czasu zapamiętaliśmy ogromne zniszczenia i lęk, który nas nie opuszcza - dodaje pani Wanda.

Jan Bogusz, kierownik referatu zarządzania kryzysowego w Strzelcach Opolskich, wspomina, że to co zastał na miejscu przerastało jego wyobrażenia. - Jak zobaczyłem w parku sterczące kikuty, jak zobaczyłem te zniszczone domy, to naprawdę nogi się pode mną ugięły. Dzisiejsza uroczystość jest podziękowaniem temu, który jest tym najwyższym, za to, że nic się nie stało w czasie prowadzenia akcji ratunkowej. Później jeszcze myśmy usuwali zniszczone drzewa w parku. To były dwustu i trzystuletnie dęby. To, że nic się wtedy nikomu nie stało, to był cud. Nie było do tej pory takiej okazji, żeby tym wszystkim służbom, które brały udział w taki sposób podziękować - mówi Bogusz.

Wspomnienia wydarzeń z 15 sierpnia 2008 roku uzupełniała wystawa fotografii ukazujących skutki żywiołu. Przypomnijmy, że oprócz Błotnicy Strzeleckiej, w wyniku nawałnicy ucierpiały jeszcze Balcarzowice, Sieroniowice i Zimna Wódka.
Bożena Skorupa, pani Wanda
Jan Bogusz

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 22:00 Obserwacja ptaków w Bierkowicach i wykład w poniedziałek. Dwie propozycje OTP Na dwa spacery ornitologiczne w Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza jutro (27.04) Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. » więcej 2024-04-26, godz. 21:15 Od 15 lat płyną pod prąd. Urodziny Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae i placówek w Raszowej Jubileusz 15-lecia świętuje Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Raszowej, nieopodal Tarnowa Opolskiego. Placówka znana jest… » więcej 2024-04-26, godz. 20:00 Hotelarze z Turawy gotowi do przyjęcia turystów na majówkę Ostatnie noce z przymrozkami nie zniechęciły właścicieli obiektów turystycznych z Turawy do przygotowań przed majówką. Wokół promenady słychać przede… » więcej 2024-04-26, godz. 20:00 Berają już od 30 lat. Za nami kolejny wojewódzki konkurs gawędziarski w Izbicku Blisko 200 uczestników wzięło udział w XXX Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim „Śląskie Beranie”. Ten tradycyjnie odbył się szkole podstawowej w… » więcej 2024-04-26, godz. 18:30 Ustawa o śląskim jako języku regionalnym przyjęta przez Sejm. "To krok w dobrą stronę" Sejm przyjął ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Na mocy przepisów ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych… » więcej 2024-04-26, godz. 18:30 Opole przygotowuje się do świętowania majowych świąt. Wydarzenia wspólnie organizują wojewoda, marszałek i pre… To będzie patriotyczny majowy weekend na Opolszczyźnie. Plan wydarzeń zaprezentowano podczas konferencji prasowej na placu Wolności. Będą oficjalne uroczystości… » więcej 2024-04-26, godz. 18:00 Prof. Mariusz Kołosowski nowym rektorem nyskiej PANS Prof. Mariusz Kołosowski będzie nowym rektorem Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. » więcej 2024-04-26, godz. 17:15 Trzech kandydatów z Opolszczyzny ma znaleźć się na wyborczych listach PiS do Europarlamentu - Najprawdopodobniej 3 kandydatów z Opolszczyzny znajdzie się na listach do Europarlamentu - taką informację przekazał Radiu Opole lider PiS w regionie Kamil… » więcej 2024-04-26, godz. 17:00 Prudnik: można przebadać się bez kolejek i pomóc choremu dziecku Bezpłatne badania i konsultacje medyczne dla mieszkańców prowadzone będą podczas Powiatowego Dnia Zdrowia w Prudniku. Celem jutrzejszej (27.04) akcji jest… » więcej 2024-04-26, godz. 16:00 Kradli koła samochodowe z garaży. Grozi im do 10 lat więzienia Nawet 10 lat więzienia grozi złodziejom, którzy włamywali się do garaży i kradli koła samochodowe. Do takich zdarzeń dochodziło pod koniec marca w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »