Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-15, 22:30 Autor: Katarzyna Doros

Mieszkańcy powiatu strzeleckiego o tornadzie sprzed 10 lat. "Człowiek wciąż się boi"

10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
Zerwane dachy, zniszczone sieci elektryczne i powyrywane drzewa z korzeniami. Tak wyglądał obraz po tornadzie, które 15 sierpnia 2008 roku przeszło przez powiat strzelecki. Skutki trąby powietrznej przez 6 dni usuwało ponad 1200 strażaków z Opolszczyzny i ościennych województw przy pomocy żołnierzy i prywatnych osób. Dziś (15.08) w Błotnicy Strzeleckiej, jednej z najbardziej zniszczonych miejscowości przywołano wspomnienia tamtych chwil.
– Gdy tylko pojawiają się ciemne chmury i zbiera się na burzę, wracają wspomnienia, człowiek wciąż się boi, że tornado może się jeszcze powtórzyć – mówi Bożena Skorupa z Błotnicy Strzeleckiej. - Mi zburzyło cały dom, w pierwszym momencie stanęłam z opuszczonymi rękami pomyślałam: co ja teraz mam zrobić? Zniszczenia były ogromne, domy były zalane. Przewinęło się tyle ludzi przez moje podwórko, że gdyby nie oni, to ja w tej kupie gruzu stałabym do dzisiaj. My nie mieliśmy kontaktu ze światem, deszcz lał, pojawili się złodzieje, nie było światła, nie było prądu.

- Rzeczywiście niektórzy ludzie bardzo się ze sobą zżyli, pomagali sobie na wzajem, taka więź między nimi powstała. Z tamtego czasu zapamiętaliśmy ogromne zniszczenia i lęk, który nas nie opuszcza - dodaje pani Wanda.

Jan Bogusz, kierownik referatu zarządzania kryzysowego w Strzelcach Opolskich, wspomina, że to co zastał na miejscu przerastało jego wyobrażenia. - Jak zobaczyłem w parku sterczące kikuty, jak zobaczyłem te zniszczone domy, to naprawdę nogi się pode mną ugięły. Dzisiejsza uroczystość jest podziękowaniem temu, który jest tym najwyższym, za to, że nic się nie stało w czasie prowadzenia akcji ratunkowej. Później jeszcze myśmy usuwali zniszczone drzewa w parku. To były dwustu i trzystuletnie dęby. To, że nic się wtedy nikomu nie stało, to był cud. Nie było do tej pory takiej okazji, żeby tym wszystkim służbom, które brały udział w taki sposób podziękować - mówi Bogusz.

Wspomnienia wydarzeń z 15 sierpnia 2008 roku uzupełniała wystawa fotografii ukazujących skutki żywiołu. Przypomnijmy, że oprócz Błotnicy Strzeleckiej, w wyniku nawałnicy ucierpiały jeszcze Balcarzowice, Sieroniowice i Zimna Wódka.
Bożena Skorupa, pani Wanda
Jan Bogusz

Wiadomości z regionu

2019-11-12, godz. 20:15 Studenci mają "Zdrowie pod kontrolą". Akcja w najbliższą sobotę 'Zdrowie pod kontrolą' to hasło akcji, którą dla mieszkańców Opolszczyzny przygotowali studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego. W najbliższą sobotę… » więcej 2019-11-12, godz. 20:15 Brzeg czeka na propozycje nazwy dla nowego parku. Pomysły można zgłaszać do 8 grudnia Brzeżanie zdecydują o tym, jaką nazwę będzie nosił nowy park utworzony w miejscu dawnej fosy miejskiej. Magistrat ogłosił w tej sprawie konkurs. Propozycje może… » więcej 2019-11-12, godz. 18:10 W miejscu spalonej synagogi stanęła tablica upamiętniająca kozielskich Żydów Dzięki staraniom członków stowarzyszenia Blechhammer - 1944 w Kędzierzynie-Koźlu odsłonięto tablicę upamiętniającą społeczność żydowską, która do II Wojny Światowej… » więcej 2019-11-12, godz. 17:50 Upamiętnili setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Szkoła ma nowy sztandar, filateliści przygotowali swoje wyda… Dwie okazje - 101. rocznica odzyskania niepodległości i 100. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego - były przyczynkiem do uroczystego spotkania, które miało miejsce… » więcej 2019-11-12, godz. 17:33 Wójt Kamiennika jak szeryf - złapał mężczyzn nielegalnie wysypujących odpady. W ziemi może być ponad tysiąc ton śmieci W Kamienniku ujawniono nielegalne wysypisko. Na gorącym uczynku złapane zostały osoby, które chciały zakopać około 25 ton odpadów komunalnych. » więcej 2019-11-12, godz. 16:45 Zmiana organizacji linii autobusów MZK Opole Zmienia się organizacja kursów autobusów MZK w Opolu. Wydłużona została linia numer 17 do Chmielowic i linia numer 18, która będzie kursowała do strefy ekonomicznej… » więcej 2019-11-12, godz. 16:15 Nyskie serca już pełne nakrętek. Instalacjami zainteresowane są inne miasta w kraju Ogromnym zainteresowaniem cieszy się inicjatywa władz Nysy, które postanowiły pomóc mieszkańcom w zbieraniu plastikowych nakrętek na cele charytatywne. Wystarczyło… » więcej 2019-11-12, godz. 15:07 Dwóch nastolatków poparzonych. Wypadek w warsztacie w Brzegu Wypadek podczas praktyk zawodowych w Brzegu. Jak informuje rzeczniczka miejscowej policji przed godziną 13.00 mundurowi otrzymali zgłoszenie o dwóch nastolatkach… » więcej 2019-11-12, godz. 14:44 Intensywne opady deszczu na zachodzie i południu regionu Ostrzeżenie meteo dla trzech powiatów regionu wydało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Według prognoz IMiGW przed nami deszczowe 2 dni. » więcej 2019-11-12, godz. 14:30 Strażak na quadzie czasem dojedzie szybciej, niż dużym wozem bojowym To najmniejszy z „wozów”, którymi dysponują strażacy z Kędzierzyna-Koźla. Flota pojazdów wzbogaciła się o nowego quada. Maszyna jest warta niespełna 100 tysięcy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »