Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-15, 22:30 Autor: Katarzyna Doros

Mieszkańcy powiatu strzeleckiego o tornadzie sprzed 10 lat. "Człowiek wciąż się boi"

10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
10 lat po tornadzie w Błotnicy Strzeleckiej [fot. Katarzyna Doros]
Zerwane dachy, zniszczone sieci elektryczne i powyrywane drzewa z korzeniami. Tak wyglądał obraz po tornadzie, które 15 sierpnia 2008 roku przeszło przez powiat strzelecki. Skutki trąby powietrznej przez 6 dni usuwało ponad 1200 strażaków z Opolszczyzny i ościennych województw przy pomocy żołnierzy i prywatnych osób. Dziś (15.08) w Błotnicy Strzeleckiej, jednej z najbardziej zniszczonych miejscowości przywołano wspomnienia tamtych chwil.
– Gdy tylko pojawiają się ciemne chmury i zbiera się na burzę, wracają wspomnienia, człowiek wciąż się boi, że tornado może się jeszcze powtórzyć – mówi Bożena Skorupa z Błotnicy Strzeleckiej. - Mi zburzyło cały dom, w pierwszym momencie stanęłam z opuszczonymi rękami pomyślałam: co ja teraz mam zrobić? Zniszczenia były ogromne, domy były zalane. Przewinęło się tyle ludzi przez moje podwórko, że gdyby nie oni, to ja w tej kupie gruzu stałabym do dzisiaj. My nie mieliśmy kontaktu ze światem, deszcz lał, pojawili się złodzieje, nie było światła, nie było prądu.

- Rzeczywiście niektórzy ludzie bardzo się ze sobą zżyli, pomagali sobie na wzajem, taka więź między nimi powstała. Z tamtego czasu zapamiętaliśmy ogromne zniszczenia i lęk, który nas nie opuszcza - dodaje pani Wanda.

Jan Bogusz, kierownik referatu zarządzania kryzysowego w Strzelcach Opolskich, wspomina, że to co zastał na miejscu przerastało jego wyobrażenia. - Jak zobaczyłem w parku sterczące kikuty, jak zobaczyłem te zniszczone domy, to naprawdę nogi się pode mną ugięły. Dzisiejsza uroczystość jest podziękowaniem temu, który jest tym najwyższym, za to, że nic się nie stało w czasie prowadzenia akcji ratunkowej. Później jeszcze myśmy usuwali zniszczone drzewa w parku. To były dwustu i trzystuletnie dęby. To, że nic się wtedy nikomu nie stało, to był cud. Nie było do tej pory takiej okazji, żeby tym wszystkim służbom, które brały udział w taki sposób podziękować - mówi Bogusz.

Wspomnienia wydarzeń z 15 sierpnia 2008 roku uzupełniała wystawa fotografii ukazujących skutki żywiołu. Przypomnijmy, że oprócz Błotnicy Strzeleckiej, w wyniku nawałnicy ucierpiały jeszcze Balcarzowice, Sieroniowice i Zimna Wódka.
Bożena Skorupa, pani Wanda
Jan Bogusz

Wiadomości z regionu

2019-01-16, godz. 17:11 Bus przygniótł mężczyznę. Do zdarzenia doszło podczas wymiany kół Cztery zastępy straży pożarnej pomagały w wyciągnięciu mężczyzny, który został przygnieciony przez busa. Do zdarzenia doszło na ulicy Szczęśliwej w Opolu tuż ... » więcej 2019-01-16, godz. 17:00 Bartosz Kurek honorowym obywatelem Nysy. "Na dzisiaj tytuł nie mógł trafić do nikogo innego" Mistrz Europy i świata w siatkówce, a także dwukrotny olimpijczyk, Bartosz Kurek, został honorowym obywatelem Nysy. Decyzję o przyznaniu tytułu podjęli podcza ... » więcej 2019-01-16, godz. 16:43 I Ekumeniczne Polsko-Rumuńskie Sympozjum Liturgiczne w Opolu Za nami I Ekumeniczne Opolskie Sympozjum Liturgiczne pod hasłem 'Duch Święty w misteriach Kościoła'. Odbyło się ono na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opol ... » więcej 2019-01-16, godz. 15:10 Lekarze USK w Opolu ratują 50-latka z głębokiej hipotermii. Dzisiaj odłączają go od aparatury Mężczyzna trafił na OIOM Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w poniedziałek, gdy temperatura jego ciała spadła do 22 stopni, a serce pracowało tylko pod spe ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:31 Okradli kiosk i salonik prasowy. Dwóm mężczyznom grozi do 10 lat więzienia Prudniccy policjanci z wydziału kryminalnego, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21 lat, którzy podejrzani są o napad na kiosk i salonik prasowy w Prudnik ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:00 Czwartek dniem żałoby w Opolu. Opolanie wstrząśnięci wydarzeniami w Gdańsku Prezydent Arkadiusz Wiśniewski wydał stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Początkowo żałoba miała obowiązywać w środę, ale data została zmieniona. » więcej 2019-01-16, godz. 13:43 Nysanin, który w Internecie namawiał do przestępstw i nienawiści, usłyszał zarzuty Publiczne pochwalanie i nawoływanie do popełnienia przestępstw oraz stosowanie gróźb wobec grupy osób, z uwagi na ich przynależność polityczną. Takie zarzuty ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:01 Materiał wybuchowy zniszczył bankomat w Tułowicach. Trwa policyjne dochodzenie W nocy włamano się do jednego z bankomatów w Tułowicach. Do zdarzenia doszło na terenie jednego z dyskontów. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że sprawcy z ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 47 milionów złotych na ścieżki rowerowe w powiecie opolskim Za 47 milionów złotych powstaną w powiecie opolskim ścieżki rowerowe. Inwestycję prowadzi powiat opolski, a znaczną część pieniędzy - prawie 39 mln złotych - ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:23 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przejmuje ratownictwo medyczne. Trzeba będzie kupić lub pożyczyć karetki Od 1 kwietnia to szpital, a nie prywatna firma, będzie odpowiadać za organizację ratownictwa medycznego. Oznacza to, że lecznice będą musiały wynająć lub kupi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »