Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-26, 08:00 Autor: Justyna Maćkowiak

900 tys. zł kary za sprzedaż dopalaczy na dużą skalę. To najwyższa kara finansowa na Opolszczyźnie

Dopalacze [fot. policja.gov.pl]
Dopalacze [fot. policja.gov.pl]
Katarzyna Cieślik [fot. Łukasz Fura]
Katarzyna Cieślik [fot. Łukasz Fura]
- W walce z dopalaczami zapisy ustawowe są tak samo ważne jak profilaktyka - powiedziała w Loży Radiowej Katarzyna Cieślik z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.
- Zmiany przepisów nie wyeliminują problemu, ponieważ handel dopalaczami jest dochodowy - dodaje Katarzyna Cieślik i wyjaśnia, co w sprawie takich środków może zrobić sanepid. - Reagujemy na każde zgłoszenie o prowadzonym handlu środkami zastępczymi, tzw. dopalaczami. Na osoby, które wprowadzają do obrotu lub wytwarzają tego typu substancje, możemy nałożyć karę finansową w wysokości od 20 tysięcy złotych do miliona złotych. Na terenie naszego województwa najwyższą karą była kwota 900 tysięcy złotych. Na terenie powiatu opolskiego była prowadzona sprzedaż na bardzo dużą skalę. Zabezpieczono ponad 42 kilogramy substancji o działaniu psychoaktywnym. Sprawa jest w toku.

W tym roku opolski sanepid przeprowadził 19 kontroli w podejrzanych obiektach, w żadnym przypadku nie stwierdzono sprzedaży dopalaczy. Do tej pory Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu nałożyła na skontrolowanych kary pieniężne na 4 miliony złotych.

Dodajmy, że Rada Ministrów przyjęła projekty nowelizacji dwóch ustaw mających zwalczać handel i produkcję dopalaczy. Zmiany przewidują możliwość karania osób posiadających na własny użytek znaczną ilość takich substancji. Grozić ma za to grzywna, ograniczenie, a nawet pozbawienie wolności do 3 lat. W przypadku handlu takimi substancjami - kara więzienia może wynosić nawet 12 lat. Ponadto szpitale do których trafią osoby po zażyciu dopalaczy, mają raportować o każdym takim przypadku do Inspekcji Sanitarnej. Dzięki zmianom łatwiej i szybciej będzie można też zakazać stosowania określonych substancji i mieszanek chemicznych
Katarzyna Cieślik

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »