Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-26, 19:15 Autor: Witold Wośtak

Opolscy politycy skomentowali wybór nowego wykonawcy zbiornika Racibórz Dolny. Czy zdąży w dwa lata?

Zbiornik retencyjny Racibórz Dolny [fot. archiwum RZGW Gliwice]
Zbiornik retencyjny Racibórz Dolny [fot. archiwum RZGW Gliwice]
Od lewej: Dariusz Karbowiak, Antoni Konopka, Radosław Majgier, Marcin Gambiec, Szymon Ogłaza i Sławomir Kłosowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Dariusz Karbowiak, Antoni Konopka, Radosław Majgier, Marcin Gambiec, Szymon Ogłaza i Sławomir Kłosowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dokończenie budowy zbiornika Racibórz Dolny było głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej. W tym tygodniu wojewoda Adrian Czubak poinformował o nowym wykonawcy tej inwestycji przeciwpowodziowej. Polsko-hiszpańskie konsorcjum deklaruje zakończenie prac do połowy 2019 roku. Część zrobiona przez poprzedniego wykonawcę musi zostać naprawiona lub zmieniona.
Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że czkawką odbija się podstawowe kryterium przetargów, czyli cena. - Wszędzie możemy znaleźć przykłady, gdzie istnieje wielki problem przy wyłanianiu wykonawcy. Jeżeli coś zostało zepsute, winnych trzeba pociągnąć do odpowiedzialności. Ten zbiornik z pewnością jest nam potrzebny.

Według Sławomira Kłosowskiego, europosła Prawa i Sprawiedliwości bardzo dobrze, że wojewoda Adrian Czubak pilnuje tej inwestycji. - W tej chwili powinniśmy robić wszystko, aby maksymalnie przyspieszać budowę zbiornika i dbać o jego realizację zgodnie ze sztuką. Tu chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Radosław Majgier, reprezentujący ruch Kukiz'15 uważa, że jeśli zapadnie decyzja o zbiorniku suchym, takie rozwiązanie będzie mniej praktyczne. - Zbiornik mokry w dużym stopniu pozwoliłby nam kontrolować poziom Odry. Miałby też ogromny wpływ na jej użeglownienie. Pozostaje pytanie, czy firma zdąży w ciągu dwóch lat. Jeśli nie, może i płaciłaby kary umowne, ale ucierpimy my, skoro zbiornik wciąż pozostanie niewybudowany.

Zdaniem Szymona Ogłazy, członka zarządu województwa z ramienia Platformy Obywatelskiej, przez problemy z wysiedleniami mieszkańców budowa ruszyła dopiero w 2013 roku. - Mam na myśli część budowlaną. Wydano 700 milionów złotych, ale nie jest tak, że wyrzucono je w piach. Część robót została wykonana. Pewnie trzeba będzie je poprawiać ze względu na to, jak zostały ocenione, ale zobaczymy za dwa lata.

Marcin Gambiec, radny Opola z Mniejszości Niemieckiej zastanawia się, czy nowy wykonawca naprawi błędy poprzednika wystarczająco szybko. Czego potrzeba? - Jeżeli uporamy się z tym jak najszybciej, uregulujemy naprawę i kwestię poprzedniego wykonawcy. Umowa obowiązuje i poprzedni wykonawca powinien ponieść konsekwencje, jeśli nie zastosował deklarowanych materiałów.

Dariusz Karbowiak, reprezentujący Nowoczesną przypomina, że budowa zbiornika jest w planach od 1903 roku. - Myślimy od ponad 100 lat o zbiorniku, który powinien powstać już dawno. Według nowego cennika kwota urosła do miliarda 800 milionów złotych. To duża suma, ale wydaje mi się, że chyba wszyscy, bez względu na różnice, zgodzą się co do konieczności budowy zbiornika.
Antoni Konopka
Sławomir Kłosowski
Radosław Majgier
Szymon Ogłaza
Marcin Gambiec
Dariusz Karbowiak

Wiadomości z regionu

2024-11-30, godz. 10:00 Głogówek otrzyma fundusze europejskie na działania prozdrowotne dla seniorów W Głogówku więcej osób skorzysta z opieki senioralnej. Gmina otrzymała ponad milion złotych unijnego dofinansowania z programu „Fundusze Europejskie dla… » więcej 2024-11-30, godz. 10:00 Namysłów rozszerza strefę płatnego parkowania. Opłaty mają zwiększyć rotację pojazdów W Namysłowie przybędzie ulic, na których trzeba będzie płacić za parkowanie. Taką decyzję podjęli miejscy radni. » więcej 2024-11-30, godz. 10:00 Była prezes Gwardii Opole z odznaką "Za Zasługi dla Miasta Opola" Karina Radomska z odznaką 'Za Zasługi dla Miasta Opola'. Taką decyzję podjęli miejscy radni. » więcej 2024-11-30, godz. 09:30 Jest wniosek do Komisji Europejskiej o pomoc finansową w związku z powodzią Jak informuje MSWiA, Polska złożyła wczoraj (29.11) wniosek o pomoc finansową z Funduszu Solidarności UE w związku z powodzią. » więcej 2024-11-30, godz. 09:00 Podwyżka za śmieci w Dobrodzieniu. "Bez Czystego Regionu płacilibyśmy więcej" Więcej za wywóz śmieci zapłacą mieszkańcy gminy Dobrodzień od nowego roku. Podstawowa stawka za osobę w gospodarstwie domowym wzrośnie z 32 do 38 zł… » więcej 2024-11-30, godz. 07:30 Nysa stawia na geotermię. Są pieniądze na próbny odwiert Blisko 19 mln pozyskała Nysa z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na poszukiwanie wód termalnych w miejscowości Skorochów. W urzędzie… » więcej 2024-11-29, godz. 18:01 Przejezdna jest już droga wojewódzka w Żywocicach Po ponad 2 miesiącach od powodzi ponownie można korzystać z DW416 w Żywocicach koło Krapkowic. » więcej 2024-11-29, godz. 18:00 Powódź w Nysie. Do prokuratury wpłynęły cztery zawiadomienia Do Prokuratury Rejonowej w Nysie wpłynęły 4 zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa podczas wrześniowej powodzi. W zawiadomieniach wskazano… » więcej 2024-11-29, godz. 17:10 Rusza budowa kamienicy przy ul. Spychalskiego. Inwestor ogrodził teren Inwestor ogrodził teren, a ratusz rozkłada ręce, bo nie wydał zgody na postawienie budynku mieszkalnego z częścią usługową. Mowa o placu przy ulicy Spychalskiego… » więcej 2024-11-29, godz. 16:44 Śmiertelny wypadek na DW426. Zderzenie ciężarówki z autem osobowym Uwaga kierowcy. Duże utrudnienia w ruchu na drodze wojewódzkiej nr 426 pomiędzy Strzelcami Opolskimi i Zawadzkiem. Na wysokości miejscowości Miłosna doszło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »