Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-06-14, 10:25 Autor: Krzysztof Rapp

Czy po zniesieniu wiz Ukraińcy zostaną w Polsce, czy ruszą dalej na zachód Europy?

© (fot. Szymon Krawczyk)
© (fot. Szymon Krawczyk)
Anna Bartoszek Dec [fot. Paula Hołubowicz]
Anna Bartoszek Dec [fot. Paula Hołubowicz]
Od niedzieli Ukraińcy mogą przyjeżdżać do krajów strefy Schengen bez wiz. - To dobra informacja dla nas, bo Polska potrzebuje Ukraińców na rynku pracy - mówiła w porannej rozmowie "W cztery oczy" Anna Bartoszek-Dec, wicedyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Opolu.
Część ekspertów twierdzi, że Ukraińcy, po krótkim pobycie w naszym kraju, wyjadą do Europy Zachodniej w poszukiwaniu wyższych zarobków, a polscy przedsiębiorcy pozostaną bez rąk do pracy.

- Jest to możliwe, ale myślę, że wyjadą ci, którzy mają na zachodzie jakąś rodzinę lub znajomych. To nie będzie więc duża ich liczba. Polska jest dla nich krajem najbliższym, z którego łatwiej jeździć do domu. Ukraińcy są nam bliscy kulturowo i mentalnie, znają w większości doskonale język polski, a ta bariera językowa w innych państwa Unii Europejskiej stanowiłaby problem - mówi Anna Bartoszek-Dec.

- Ukraińcom bardzo się podoba w Polsce, chętnie się asymilują - dodaje gość Radia Opole.
- Przyjeżdża do nas bardzo dużo młodych ludzi, mamy bardzo dużo studentów na naszych uczelniach, także tych opolskich. Taka jest też mentalność ludzi młodych, oni łatwiej się asymilują w innym państwie. Przyjeżdżają tu na studia z zamiarem pozostania tu na miejscu - dodaje Anna Bartoszek-Dec.

- Z drugiej strony istnieją też uzasadnione obawy, że Ukraińcy wykorzystają najnowsze przepisy i przyjeżdżając do Polski turystycznie będą podejmować zatrudnienie, a ponieważ nie będą tego mogli robić legalnie, będą pracować na czarno - mówił z kolei w "Poglądach i osądach" Tomasz Kwiatek wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.
- Tym bardziej, że te 90 dni, które mogą tu przebywać bez wizy, jakby wręcz sugerowało, że chodzi o sezon letni i np. prace w rolnictwie. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że te nadużycia będą, ale od tego są inne służby - mówi Kwiatek.

Zapytaliśmy naszego gościa czy czarny rynek zatrudnienia obcokrajowców faktycznie mógłby zaszkodzić polskiej gospodarce?
- Nie będziemy czarować, że ten rynek nie istnieje, ale największy grzech popełnia ta osoba, która zatrudnia "na czarno". Samych Ukraińców bym nie obwiniał, bo oni po prostu chcą pracować. Stąd raczej apel do pracodawców, żeby podeszli do sprawy rozsądnie i wystąpili o wydanie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy - radzi wicedyrektor opolskiego pośredniaka.

Jak podkreśla Tomasz Kwiatek kary dla przedsiębiorców za zatrudnianie obcokrajowców "na czarno" są jednak nadal relatywnie niskie i wiele firm ryzykuje, wpisując grzywny w koszty tańszego zatrudnienia bez umowy o pracę.
Anna Bartoszek-Dec cz.1
Anna Bartoszek-Dec cz.2
Tomasz Kwiatek cz.1
Tomasz Kwiatek cz.2

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »