Opole upamiętni ofiary katastrofy smoleńskiej. W programie nadanie Sali Herbowej imienia Lecha Kaczyńskiego
- Dziś (10.04) w Opolu są przewidziane dwa rodzaje uroczystości - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Ryszard Szram, pełnomocnik wojewody opolskiego do spraw organizacji pozarządowych, którego pytaliśmy o wojewódzki program upamiętnienia ofiar w siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Druga część uroczystości w stolicy regionu rozpocznie się mszą świętą w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w opolskiej katedrze o 16:00.
- Po mszy świętej tradycyjny przemarsz ulicami Opola na plac Wolności w asyście wojskowej asysty honorowej, pocztów sztandarowych przed Pomnik Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia, tam odbędą się główne wojewódzkie uroczystości uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej - dodaje Szram. Jego zdaniem, o katastrofie smoleńskiej, bez względu na własny osąd sprawy, trzeba mówić w kategoriach tragedii państwowej, w której zginęła elita naszego narodu.
- Spór o pochówek Lecha Kaczyńskiego na Wawelu nie był pierwszym w historii - przypomniał w "Poglądach i osądach" dr. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego i zastępca dyrektora III LO. Dyskusje dotyczyły między innymi pochówku Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego oraz Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza. - Wcześniej Wawel był miejscem spoczynku królów, a tego rodzaju spory rozpoczęły się w XIX wieku. Nie mieliśmy wówczas własnego państwa, ale Wawel pozostał miejscem symbolicznym dla Polaków. Zdano sobie sprawę z tego, że będzie to miejsce, gdzie powinny się pojawić osoby, które odegrały istotną rolę w tej najnowszej historii.
Dziś mija siedem lat od katastrofy lotniczej, w której zginęli prezydent RP Lech Kaczyński i 95 osób towarzyszących mu w drodze do Katynia. Do tragedii doszło na obrzeżach lotniska Siewiernyj w Smoleńsku, dokąd polska delegacja z parą prezydencką na czele udawała się na obchody upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej.