Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-12-30, 20:00 Autor: Marek Świercz

BILANS 2016 Farsa referendalna

Komitet referendalny Opolskie Opole [fot. Witold Wośtak]
Komitet referendalny Opolskie Opole [fot. Witold Wośtak]
Znana maksyma mówi, że generałowie są świetnie przygotowani do wygrania poprzedniej wojny. Można by też dodać, że wojen nie wygrywają kombatanci, bo oni wygrali, albo przynajmniej przeżyli, poprzednią wojnę. Dowodem prawdziwości obu tych stwierdzeń może być próba zorganizowania referendum w sprawie odwołania prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego.
Inicjatywę firmował Janusz Wójcik, człowiek wielce zasłużony, założyciel Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny, który przez długi czas nadawał ton obronie samodzielności Opolszczyzny w pamiętnym roku 1998, kiedy to rząd AWS-UW postanowił zastąpić 49 gierkowskich województw tuzinem dużych regionów. Opolszczyzna miała się stać częścią województwa śląskiego. Dla Janusza Wójcika projekt powiększenia Opola bez zgody mieszkańców podopolskich gmin był swego rodzaju zamachem na zbudowaną wtedy wspólnotę, dlatego też uznał, że należy jak najszybciej odwołać ze stanowiska firmującego projekt prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego.

Sceptycy od początku twierdzili, że plan ma nikłe szanse powodzenia, bo Wiśniewski został dopiero co wybrany, podpadł co najwyżej przeciwnikom trasy średnicowej, a zwalczający go przeciwnicy Dużego Opola nie będą głosować, bo - na razie - w Opolu nie mieszkają. Sceptycyzm wzrósł, gdy opinii publicznej objawił się komitet referendalny. Jak się okazało, składał się głownie z weteranów obrony Opolszczyzny, którzy dziarsko sfotografowali się pod pomnikiem "Brońmy swego, Opolskiego".

Ta ostatnia inicjatywa jednym się spodobała, innych zirytowała. Ci drudzy twierdzili, że sytuacja jest kompletnie inna. Wtedy Opolszczyzna broniła się przed zagrożeniem z zewnątrz, patriotyzm lokalny wspierany był przez partykularne interesy opolskich mediów, urzędników i polityków, którzy mogli na likwidacji Opolszczyzny sporo stracić. Tym razem nie ma zagrożenia z zewnątrz, jest rodzaj wewnątrzregionalego sporu między ludźmi, którzy w różny sposób postrzegają przyszłość Opolszczyzny.

Sceptycy od początku twierdzili, że inicjatywa referendalna jest skazana na porażkę, ironizowali, że jej uczestnicy spotkają się, policzą i pójdą do domu. Czas pokazał, że mieli rację - komitetowi nie udało się złożyć wniosku o referendum, co więcej - i to najlepiej pokazują charakter przedsięwzięcia - zebrali mniej więcej jedną dziesiątą wymaganych podpisów. Potwierdziło się kolejne powiedzonko, że jeśli historia się powtarza, to najczęściej jako farsa.

Wiadomości z regionu

2024-11-04, godz. 20:30 Pierwsze przymrozki w regionie. Kierowcy tłumnie ruszyli wymieniać opony Długie kolejki kierowców przy zakładach wulkanizacyjnych. Początek listopada to najwyższa pora do zmiany w samochodach opon letnich na zimowe. » więcej 2024-11-04, godz. 20:00 Uwaga kierowcy. Przed nami mglista noc Przed bardzo mglistą nocą ostrzega mieszkańców woj. opolskiego IMGW. Prognozuje się, że od godziny 21:00 do jutra (05.11) rana w regionie wystąpią gęste… » więcej 2024-11-04, godz. 18:39 Sporo pracy w Bodzanowie. Pomagają polscy i niemieccy żołnierze Kończy się misja żołnierzy Bundeswehry, którzy pomagają przy sprzątaniu i odbudowie infrastruktury m.in. w Bodzanowie. » więcej 2024-11-04, godz. 17:30 "Chcemy most jednoprzęsłowy". Apel radnych gminy Głuchołazy Rada Miejska w Głuchołazach apeluje o zmianę konstrukcji budowanego w tym mieście mostu w ciągu drogi krajowej nr 40. Argumentem są zniszczenia powodziowe… » więcej 2024-11-04, godz. 16:45 Zwęglone zwłoki na Zaodrzu w Opolu. Policjanci zatrzymali podejrzanego Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Opolu zatrzymali mężczyznę podejrzanego o zabójstwo niezidentyfikowanej dotąd osoby na opolskim Zaodrzu. » więcej 2024-11-04, godz. 16:40 Głuchołazy podnoszą się po powodzi. "Przywracamy m.in. ogrzewanie w budynkach" Głuchołazy powoli podnoszą się po powodzi. Od kilku dni stoi most tymczasowy, który połączył dwie części miasta. » więcej 2024-11-04, godz. 16:31 Polsko-czeskie rozmowy o współpracy ws. odbudowy pogranicza po powodzi Współpraca Polski i Republiki Czeskiej szansą na pozyskanie unijnych pieniędzy na odbudowę infrastruktury po powodzi na terenach przygranicznych. W siedzibie… » więcej 2024-11-04, godz. 16:30 Opole: wieża ratusza ma być jak nowa. Ruszyła jej renowacja Ruszył remont opolskiej wieży ratuszowej. W drugim przetargu udało się znaleźć wykonawcę. Jednak nie obyło się bez konieczność zmiany kwoty przeznaczonej… » więcej 2024-11-04, godz. 16:21 Zderzenie aut na przejeździe kolejowym w Opolu Zderzenie czołowe dwóch osobówek na przejeździe kolejowym na ul. Częstochowskiej w Opolu. Są utrudnienia. Pojazdami podróżowało 5 osób, jedna została… » więcej 2024-11-04, godz. 16:00 Zbyt ciężka noga i trzy miesiące przerwy od wsiadania za kierownicę. Kontrole policji w Turzy Dwaj piraci drogowi tymczasowo stracili prawo jazdy na drodze krajowej 46 w miejscowości Turza obok Dobrodzienia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »