Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-10-19, 09:50 Autor: Krzysztof Rapp

"My tu byliśmy, my tu jesteśmy, my tu będziemy" - na Górze św. Anny uczczono 80. rocznicę Wielkiego Zjazdu Polaków Śląska Opolskiego

Max Tack odsłania tablicę pamiątkową
Max Tack odsłania tablicę pamiątkową
W ściany Muzeum Czynu Powstańczego wmurowano tablice pamiątkowe. Mają one przypominać o Zjeździe, największej manifestacji polskości na tych ziemiach od czasów plebiscytu i powstań śląskich.
O randze i znaczeniu tego wydarzenia z 1936 roku mówi dziś (19.10) w porannej rozmowie W cztery Oczy historyk i rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk.
- Przybyło tam około 6 tysięcy działaczy związkowych, działaczy społecznych, gospodarczych, szefów związków kulturalnych i oświatowych i wszelkiego rodzaju działaczy mniejszościowych na Śląsku Opolskim. Było to połączone ze zjazdem młodzieży polskiej ze Śląska Opolskiego, stąd też tak duża liczba uczestników. A wszystko to pod hasłem "My tu byliśmy, my tu jesteśmy, my to będziemy" - co miało dodatkowy wymiar patriotyczny - mówi prof. Masnyk.

Jak przypomniał w "Poglądach i Osądach" prof. Michał Lis z Instytutu Śląskiego, trzy lata przed tym wydarzeniem do władzy doszedł Adolf Hitler i rozpoczęło się "dokręcanie śruby".
- W tym czasie na Opolszczyźnie zorganizowano pierwszy antypolski atak - zlikwidowano większość polskich nazw miejscowości, przekształcając je w niemieckie - tłumaczy prof. Lis.
- Ludność polska czuła się mocno zagrożona. Młodzi działacze od kilku lat zauważali, że centrala berlińska Związku Polaków w Niemczech nie przykłada się do obrony praw tej ludności, bo nie chce zadrażniać stosunków z władzami niemieckimi - dodał nasz ekspert. Zjazd na Górze św. Anny był więc manifestacją jedności Polaków. Stąd przyjęta tam rezolucja.
- W tej rezolucji podkreślono, że Polacy mają, w państwie w którym żyją, wszelkie prawa, które gwarantuje im po pierwsze konstytucja i prawo międzynarodowe. Trzeba też zwrócić uwagę, że zjazd odbywał się na rok przed wygaśnięciem Konwencji Genewskiej, która dotyczyła mniejszości na obszarze plebiscytowym na Górnym Śląsku - czyli niemieckiej po stronie polskiej i polskiej po stronie niemieckiej - mówi prof. Lis.
Jak dodał, zjazd przeszedł do historii ponieważ tam wykuto, przejmując po Żeromskim, hasło "My tu byliśmy, my tu jesteśmy, my tu będziemy".
prof. Marek Masnyk, history, rektor Uniwersytetu Opolskiego
prof. Michał Lis z Instytutu Śląskiego w Opolu

Wiadomości z regionu

2024-06-12, godz. 10:01 Mieszkańcy Olesna skorzystają z nowego basenu letniego prawdopodobnie w lipcu Dobiega końca gruntowna przebudowa pływalni odkrytej w Oleśnie. Czy zgodnie z zapowiedziami mieszkańcy skorzystają z nowego basenu w ten sezon letni? » więcej 2024-06-12, godz. 09:53 Wojewoda powołała nowego konserwatora zabytków. Zbigniew Bomersbach obejmuje urząd Zbigniew Bomersbach, dotychczasowy architekt miejski został powołany na stanowisko Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i zastąpił na tym stanowisku Monikę… » więcej 2024-06-12, godz. 06:41 Śmiertelny wypadek w jednym z zakładów w Strzelcach Opolskich Twa wyjaśnianie okoliczności nocnego wypadku przy pracy w jednym z zakładów produkcyjnych w Strzelcach Opolskich, w którym zginął 22-letni mężczyzna. » więcej 2024-06-11, godz. 20:29 Co z remontem rynku w Gorzowie Śląskim? Burmistrz zapewnia, że nie będzie z betonu Fontanna, kawiarnia, ogródki oraz dużo zieleni. Taki jest kierunek rewitalizacji rynku w Gorzowie Śląskim. Magistrat ma na razie wizualizację i cel - zwiększenie… » więcej 2024-06-11, godz. 20:16 Szymon Ogłaza nowym marszałkiem województwa? Po spotkaniu zarządu Platformy Obywatelskiej Jak ustaliło Radio Opole Szymon Ogłaza, dotychczasowy członek zarządu województwa został na dzisiejszym (11.06) posiedzeniu zarządu regionu Platformy Obywatelskiej… » więcej 2024-06-11, godz. 19:59 Docenić siłę ludzi i siłę miejsc. Komisja konkursu "Najpiękniejsza Wieś Opolska" w terenie Komisja konkursowa wizytuje miejscowości zgłoszone do plebiscytu Piękna Wieś Opolska. Celem konkursu jest promocja obszarów wiejskich i ich społeczności… » więcej 2024-06-11, godz. 19:14 "Jest to potrzebny dokument". Standardy mają chronić uczniów przed przemocą w szkole i domu Standardy ochrony małoletnich przed różnorodnymi formami przemocy wprowadzają szkoły podstawowe. Jest to nowy obowiązek ustawowy placówek edukacyjnych… » więcej 2024-06-11, godz. 18:15 Koreańczycy budują fabrykę w Brzegu. Będą produkować części do "elektryków" Nawet 300 osób znajdzie pracę w nowej fabryce komponentów do silników samochodowych, która powstaje w Brzegu. Koreańska firma Posco symbolicznie rozpoczęła… » więcej 2024-06-11, godz. 18:00 Hala na brzeskiej "Zielonce" stoi pusta. WSSE zapewnia, że zainteresowanie jest ogromne Hala przemysłowa budowana przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną na brzeskiej 'Zielonce' wciąż nie została zagospodarowana. Właściciel obiektu… » więcej 2024-06-11, godz. 17:07 Odra wciąż groźna. "Opolskie jest poniżej granicy bezpieczeństwa" Rośnie liczba zachorowań na odrę. W Polsce w maju odnotowano kolejne 63 przypadki, łączna liczba od początku roku sięgnęła już 191. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »