Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-09-23, 10:30 Autor: Krzysztof Rapp

Spór o stanowisko przewodniczącego sejmiku z insygniami władzy marszałka w tle

Projekt łańcucha dla marszałka regionu autorstwa prof. Mariana Molendy © (fot. Dorota Kłonowska / AFRO)
Projekt łańcucha dla marszałka regionu autorstwa prof. Mariana Molendy © (fot. Dorota Kłonowska / AFRO)
Powraca spór o wypełnienie postanowień umowy koalicyjnej pomiędzy PO, PSL a Mniejszością Niemiecką, w myśl której po dwóch latach Norbert Krajczy odda fotel przewodniczącego sejmiku kandydatowi Platformy Obywatelskiej.
- Przewodniczący sejmiku województwa Norbert Krajczy przywarł do stołka i wygląda na to, że nie chce wypełnić umowy koalicyjnej, w której PSL zobowiązał się po dwóch latach oddać to stanowisko Platformie Obywatelskiej - tak mówił dziś (23.09) w porannej rozmowie "W cztery oczy" Arkadiusz Szymański, radny sejmiku i sekretarz PiS w regionie.

Jego zdaniem argumenty szefa ludowców Stanisława Rakoczego, który utrzymuje, że żadna taka umowa nie została fizycznie spisana, nie mają racji bytu.

- Jeśli Pan Rakoczy i Pan Krajczy będę chcieli tekst, to ja im mogę udostępnić lokalne tygodniki czy nagrania sprzed dwóch lat. Tam jakoś nikt nie dementował, że taka umowa istnieje. I w tych artykułach, i w nagraniach nie ma dementi. Widać jednak, że po dwóch latach jest mało stołków, wybory przegrane i "chłopaki przywarły" - mówił Szymański.

Uważa on, że spór w wojewódzkiej koalicji PO-PSL-Mniejszość Niemiecka o fotel przewodniczącego sejmiku znajduje teraz oddźwięk w sprawie insygniów władzy marszałka i symbolu Rodła na łańcuchu. Krajczy chcąc zachować stanowisko przewodniczącego, rzekomo przedłuża realizację projektu insygniów: - Przez półtora roku pan przewodniczący nie mógł znaleźć firmy, która wykona insygnia, a tymczasem taka firma jest w Opolu, na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej i wykona takie insygnia prezydentowi miasta. Ponadto teraz nagle bez żadnej przyczyny pan Krajczy stwierdził, że trzeba wyrzucić te polskie znaki Rodła z ogniw łańcucha i zastąpić je znakami powiatu - mówi radny wojewódzki Arkadiusz Szymański.

- Spór o insygnia władzy marszałka - to jest sztuczny temat, zastępczy i nieistotny dla wielu mieszkańców - tak sprawę skomentował dziś (23.09) w "Poglądach i osądach" Roman Kolek, wicemarszałek i przewodniczący klubu radnych Mniejszości Niemieckiej w Sejmiku Województwa Opolskiego.

Jego zdaniem trzeba szukać tematów, które będą łączyły a nie dzieliły region.
- Oczywiście, że Rodło jest jednym z okresów funkcjonowania naszego regionu i to istotny, i ważny symbol, i tkwi on w pamięci wielu osób. Natomiast odwoływanie się do tej historii i tradycji wobec krótkiej historii samorządu w województwie opolskim, to jest szukanie powiązań... dlaczego nie szukamy jakiś wcześniejszych powiązań? My do tego wcale nie nawołujemy. Szukamy rozwiązań, które dzisiaj nas jednoczą. Uważam, że jednoczyć powinna nas ta struktura samorządowa, w której działamy. W końcu są to insygnia władzy samorządu w regionie.

Roman Kolek odniósł się także do sporu o umowę koalicyjną pomiędzy PO-PSL i Mniejszością Niemiecką, w myśl której miałaby teraz nastąpić zmiana na stanowisku przewodniczącego sejmiku. Zdaniem Kolka, Norbert Krajczy dobrze prowadzi sesje i nie ma do jego pracy zastrzeżeń, więc zmiana na tym stanowisku nie jest palącym problemem.
Arkadiusz Szymański, radny sejmiku i sekretarz PiS w regionie
Arkadiusz Szymański, radny sejmiku i sekretarz PiS w regionie
Roman Kolek wicemarszałek i przewodniczący klubu radnych MN w sejmiku

Wiadomości z regionu

2024-10-02, godz. 10:14 W październiku powinno udać się przywrócić ogrzewanie głuchołaskich szkół i domu seniora Prawdopodobnie do końca października uda się uruchomić centralne ogrzewanie w budynkach użyteczności publicznej gminy Głuchołazy. » więcej 2024-10-02, godz. 09:59 "Chaos komunikacyjny w tym krytycznym momencie był ogromny". Burmistrz Nysy gościem Radia Opole - Zalania części miasta można było uniknąć. I nie jest to tylko moje zdanie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz… » więcej 2024-10-02, godz. 09:00 Punkt pomocy w Hali Nysa do zamknięcia. Miasto stworzy magazyn sprzętu Punkt darów dla powodzian w Hali Nysa będzie otwarty tylko do końca tygodnia. Do miasta nadal przyjeżdżają dary, które trafiają do potrzebujących. To… » więcej 2024-10-02, godz. 08:04 Potrącenie pieszej. Konieczna była interwencja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Do zdarzenia doszło dzisiaj (2.10) przed godziną 7:00 w Krapkowicach na ul. 3. Maja. » więcej 2024-10-02, godz. 08:00 Przebudowa DK45. Kolejne zmiany w okolicach Krapkowic Rozpoczyna się kolejny etap prac na drodze krajowej nr 45 między Krapkowicami a Rogowem Opolskim. » więcej 2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »