Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-12-22, 13:05 Autor: Maciej Stępień

Każdego dnia napływają zgłoszenia o niewybuchach. Brzescy saperzy podsumowują rok

Sprzęt, na którym pracuje patrol saperski z Brzegu [fot. 1.Brzeski Pułk Saperów]
Sprzęt, na którym pracuje patrol saperski z Brzegu [fot. 1.Brzeski Pułk Saperów]
Grubo ponad 300 zrealizowanych zgłoszeń, przejechanych 60 tysięcy kilometrów i wydobytych blisko 45 tysięcy sztuk wybuchowego asortymentu – tak prezentują się tegoroczne statystyki patrolu saperskiego działającego w brzeskim garnizonie. Jeszcze kilka lat temu saperzy wyjeżdżali głównie wiosną, latem i wczesną jesienią. Dziś zgłoszenia o niewybuchach przychodzą każdego dnia.
- Z uwagi na anomalie pogodowe, które od kilku lat występują, nie ma już w tej chwili takich okresów, w których działaliśmy kiedyś więcej lub mniej. Nasze działania rozkładają się równomiernie na wszystkie miesiące w roku. Dziś np. niszczymy na poligonie przedmioty, które podjęliśmy wczoraj podczas jednej z interwencji – wyjaśnia kpt. Jacek Obierzyński, oficer prasowy 1. Brzeskiego Pułku Saperów, który jako ciekawostkę dodaje, że liczba podjętych pocisków artyleryjskich i bomb lotniczych w tym roku jest niemal taka sama.

- Tych bomb lotniczych różnego rodzaju i różnej wagi mamy na teraz 550 sztuk. To naprawdę spora liczba. Warto jednak zaznaczyć, że w tej kategorii mieszczą się zarówno bomby o wadze 1 kg, jak również te po 500 kg. W tym jednak nie wyciągnęliśmy z ziemi żadnej półtonowej, ale kilka po 250 kg było – podkreśla kpt. Obierzyński.

Dodajmy, że patrol saperski działający w brzeskim garnizonie liczy ośmiu żołnierzy. Wojskowi działają na obszarze 16 powiatów w 4 województwach. Według przepisów mają 72 godziny od przyjęcia zgłoszenia na zabranie wybuchowego znaleziska. W szczególnych przypadkach, kiedy zagrożone jest zdrowie lub życie, interwencje podejmuje się natychmiast.
Jacek Obierzyński

Wiadomości z regionu

2024-09-27, godz. 21:27 Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała… » więcej 2024-09-27, godz. 20:00 Trzecie Branżowe Centrum Umiejętności powstaje w Opolu. Tym razem przy "elektryczniaku" To już trzecie Branżowe Centrum Umiejętności, jakie powstanie w Opolu. Tym razem przy Zespole Szkół Elektrycznych. » więcej 2024-09-27, godz. 18:00 Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta… » więcej 2024-09-27, godz. 17:44 „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się… » więcej 2024-09-27, godz. 17:37 Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody… » więcej 2024-09-27, godz. 15:55 Uczniowie m.in. z terenów powodziowych mogą starać się o stypendia Do 7 października przedłużono termin składania wniosków o stypendia w ramach Marszałkowskiego Programu Stypendialnego. » więcej 2024-09-27, godz. 15:54 Społeczność ukraińska ruszyła na pomoc powodzianom Opolscy Ukraińcy pomagają powodzianom. W ubiegłym tygodniu zorganizowali zbiórkę darów, która pojechała do Głuchołaz. Dary były zbierane w Szkole Podstawowej… » więcej 2024-09-27, godz. 15:48 Z firmy zniknęły sprzęty za ponad 20 tys. zł Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla podejrzany o kradzież elektronarzędzi i sprzętu budowlanego o wartości ponad 22 tys zł. » więcej 2024-09-27, godz. 15:46 "Woda zabrała nam wszystko". Rolnicy z gminy Głogówek liczą straty Wielka woda wyrządziła też wiele szkód w gospodarstwach rolnych. Przykładem jest miejscowość Kierpień w gminie Głogówek, gdzie zalana była cała wioska… » więcej 2024-09-27, godz. 15:41 Rzeka Opawica zmieniła bieg i zabrała część polskiej ziemi na rzecz Czechów Przyroda rządzi się swoimi prawami. Pokazała to rzeka Opawica w gminie Głubczyce, która przez silne opady deszczu i powódź zmieniła swój bieg. Tym samym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »