Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-12-06, 17:00 Autor: Roman Juranek

Niedzielna Loża Radiowa: opolscy politycy o planach rozszerzenia Opola

Łukasz Dymek (N), Sławomir Kłosowski (PiS), Ryszard Wilczyński (PO), Kamil Goździk (PSL)
Łukasz Dymek (N), Sławomir Kłosowski (PiS), Ryszard Wilczyński (PO), Kamil Goździk (PSL)
Łukasz Dymek, Sławomir Kłosowski
Łukasz Dymek, Sławomir Kłosowski
Loża Radiowa 06.12
Loża Radiowa 06.12
"Żyjemy w XXI wieku, a tutaj mówimy o rabunku. Można porównać władze Opola do Putina. Była aneksja Krymu, a teraz mamy aneksję Dobrzenia Wielkiego" - stwierdził jeden z uczestników manifestacji mieszkańców Dobrzenia Wielkiego, którzy są przeciw planowi włączenia części gminy do miasta Opola. Czy radykalne porównania do sytuacji w Rosji i na Ukrainie są adekwatne do konfliktu na Opolszczyźnie? O to zapytaliśmy polityków w Niedzielnej Loży Radiowej.
- Ktoś wrzucił medialny granat i dziwi się, że następuje wybuch - powiedział Józef Kotyś z Mniejszości Niemieckiej. - Dwa aspekty, których nie uwzględnił prezydent Opola to czas i sposób. Czas, bo to okres bardzo gorący w polityce polskiej, dotyczący naruszenia granic województwa opolskiego czyli powiatu oleskiego na rzecz województwa częstochowskiego. Jeśli chodzi o sposób, to najpierw bym porozmawiał z partnerami, a dopiero potem rozpoczął upublicznianie tematu. Mieszkańcy teraz bronią po prostu swojego sposobu urządzenia najbliższej okolicy - stwierdził Kotyś.

Kamil Goździk z PSL uważa porównywanie prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego do prezydenta Putina za nadużycie. - Tym bardziej, że nie wszyscy są przeciwni temu pomysłowi. Pojawiają się już pierwsze delikatne głosy podopolskich wiosek, które wyrażają wolę przyłączenia się do Opola. Więc, może jak już uspokoimy z obu stron emocje, strony się wysłuchają, bo sądzę, że prezydent przygotował materiały, które wykażą, że być może będzie to korzystne dla wszystkich. Jak dodał Gożdzik: trzeba pamiętać, że plany prezydenta Wiśniewskiego rozłożone są w czasie na 5-10 lat.

- Jestem umówiony z prezydentem na rozmowę. Jestem ciekaw jego argumentacji i będę go pytał co to ma załatwić funkcjonalnie - powiedział Ryszard Wilczyński (PO). - Na terenie Opola rolników jest całkiem sporo, zdaje się, że kilkadziesiąt procent powierzchni to grunty rolne. A więc trzeba pokazać, gdzie jest problem w rozwoju miasta, jakich elementów, jakich przestrzeni on dotyczy. Na pewno nie chodzi tu o budownictwo, bo w sensie demograficznym problem budownictwa w tym momencie przestaje mieć większe znaczenie. Można znaleźć przestrzenie do budowania domów. Dla mnie problemem jest przede wszystkim to, aby harmonijne funkcjonowała Aglomeracja Opolska, żeby w zgodzie funkcjonowały wszystkie jednostki samorządu terytorialnego - stwierdził Wilczyński.

- Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze - mówił Sławomir Kłosowski z PiS. - W innych gminach nie słychać spotęgowanych protestów, co do przyłączenia ich do Opola.
Rozszerzenie granic administracyjnych może wpłyną pozytywnie na ceny nieruchomości w tych właśnie gminach, które do Opola mają szansę być włączone. Nie mówię, że wpłynie, ale jak uczy historia np. Zielonej Góry, to tam ceny nieruchomości w takich gminach wzrosły dwukrotnie. Myślę, że jeśli chodzi o pieniądze, to może rozwiązaniem byłoby, aby jakaś część funduszy zostawała w Dobrzeniu w ramach dzielnicy Aglomeracji Opolskiej - tłumaczył Kłosowski.

- Pomysł na to, by Opole się rozszerzało oceniam pozytywnie - powiedział Dariusz Urbaś z Kukiz'15. - Aby stolica regionu była takim centrum, wpływała na inne rejony województwa, natomiast nie może się to odbywać kosztem innych gmin, co już widzimy po tych protestach, które się odbywają w taki sposób, że ludzie nie wiedzą dlaczego mają być przyłączeni do Opola. My proponujemy tak, jak i w wielu przypadkach referendum w tej sprawie, aby mieszkańcy mogli opowiedzieć się, ale zarówno tych anektowanych terenów, jak i tych, które nie zostaną przyłączone. Dla mnie dyskusja dotycząca tego problemu przechodzi obecnie z etapu faktów, których do tej pory i tak nie było, na etap grania tylko na emocjach - stwierdził Urbaś.

- Temat przyłączenia gmin do Opola był niefortunnie zaprezentowany - stwierdził Łukasz Dymek z Nowoczesnej. - Prezydent pokazując swoją propozycję posłużył się badaniami i autorytetami naukowymi, którzy wykazali, że aby Opolszczyzna była silna, musi być silne centrum. Ludzie poczuli się więc uprzedmiotowieni. To wyłącznie kwestia komunikacji, którą należałoby w sposób istotny naprawić. Musimy także zwrócić uwagę na inne istotne aspekty. W wielu przypadkach przyłączenie do Opola to legalizacja stanu faktycznego, bo wielu ludzi, którzy mieszkają w tych gminach pracuje i kształci swoje dzieci w Opolu. Warto zasugerować takie rozwiązanie, jak pozostawienie wpływów z podatków na rozwój tych wspólnot - podsumował Dymek.
Józef Kotyś
Kamil Goździk
Ryszard Wilczyński
Sławomir Kłosowski
Dariusz Urbaś
Łukasz Dymek

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »