"Wykorzystanie potencjału miasta nie jest takie proste"
– To nie jest oczywiste jak to zrobić – podkreśla prof. Słodczyk. – Ale w moim przekonaniu Opole radzi sobie coraz lepiej i wierzę, że ten proces będzie postępował. Widzę pozytywne zmiany, jeśli mówimy o życiu mieszkańców, o klimacie – ocenia gość Radia Opole.
Jednym z problemów jest jednak wyludnianie Opola. Jak to powstrzymać? – To dwie podstawowe sprawy – mówi profesor Słodczyk. – Oprócz atrakcyjności, która jest bardzo istotna przy lokalizacji różnych inwestycji przede wszystkim muszą być miejsca pracy. Muszą być inwestycje, przedsiębiorstwa, ludzie, którzy pracują w tych firmach i wtedy oni tworzą społeczność, która chce korzystać z innych usług i to z kolei daje oczywiście miejsca pracy związane z innymi usługami – wyjaśnia prof. Słodczyk.
– Kluczowe sprawy to tzw. funkcje miastotwórcze, które sprawiają, że wytwarza się jakieś dobra, jakieś usługi, z których korzystają mieszkańcy miasta, przyjezdni i inni obywatele kraju. To powoduje napływ kapitału na rynek miejski, co jest szalenie istotne – podsumowuje prof. Janusz Słodczyk.
Źródło: Rozmowa „W cztery oczy".
Roman Juranek (oprac. WK)