Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-03-11, 10:00 Autor: Radio Opole

Powiększanie Aglomeracji Opolskiej? "Nie ma sensu"

Transport zbiorowy i rozwój gospodarczy – to priorytety towarzyszące zakładaniu Aglomeracji Opolskiej. Aktualnie tworzy ją 21 gmin.

Aglomeracja OpolskaZdaniem Krzysztofa Początka, dyrektora biura aglomeracji, dalsze przyjmowanie nowych gmin i powiększanie obszaru stowarzyszania nie ma sensu, a wręcz zagrażałoby realizacji założonych celów.

– Województwo opolskie nie zajmuje połowy kraju, a my nie możemy zajmować całego województwa. Zadania, które sobie przypisaliśmy do zrealizowania, dotyczą bezpośrednio tych gmin, które są w stowarzyszeniu i wydają się realne do wykonania – podkreśla gość porannej rozmowy „W cztery oczy".

Początek przyznał, że dużym wyzwaniem dla aglomeracji jest rozwój transportu publicznego, a konkretnie likwidacja martwych miejsc na mapie – czyli miejscowości, do których nie dojeżdża żaden pociąg, bus czy autobus. Jego zdaniem Aglomeracja Opolska mogłaby uzupełnić już istniejącą, ale nie kompletną ofertę przewoźników.

Czy budżet, jaki przewidziano dla aglomeracji – czyli 71 mln 400 tysięcy euro – wystarczy na wszystkie zaplanowane działania? – Jeżeli popatrzymy na przedsięwzięcia, które były i są planowane do zrealizowania, to jest to mało pieniędzy. Zdecydowanie za mało, żebyśmy zrealizowali wszystko. Dlatego trzeba będzie znowu dokonywać wyborów, które przedsięwzięcia są priorytetowe, najważniejsze dla aglomeracji, dla mieszkańców, a które mogą poczekać lub które z nich będą musiały znaleźć pieniądze w innym miejscu – zaznacza Początek.

Zadaniem Aglomeracji Opolskiej będzie przeprowadzanie konkursów i ocena wniosków składanych na realizację określonych w statucie zadań. Samą umowę o dofinansowanie danej inwestycji będzie już podpisywał marszałek województwa jako ten, kto dysponuje funduszami europejskimi w regionie.

Źródło: Rozmowa „W cztery oczy".

Posłuchaj wypowiedzi naszego rozmówcy:

 Krzysztof Rapp (oprac. WK)

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »