Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-12-13, 14:17 Autor: Radio Opole

Opole wspomina stan wojenny

Stan wojenny mobilizował różne środowiska, część osób skupiało się wokół Solidarności inni działali na własną rękę. Cel był jeden: przeciwstawić się sowieckiej ingerencji i wewnętrznemu reżimowi. Opozycjoniści roznosili ulotki, organizowali spotkania w konspiracji. a tę działalność dziś, w 33, rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, marszałek regionu Andrzej Buła uhonorował trzy osoby odznaką honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.

?. Ryszard Siwacki z kolegami założyli na jednym z kędzierzyńskich osiedli opozycyjne radio

Jeden z odznaczonych, Ryszard Siwacki, razem z kolegami założył na jednym z kędzierzyńskich osiedli opozycyjne radio.

– To była bardzo skomplikowana radiostacja, jedna antena była dla milicji, druga ukryta – wspomina

- Cała komplikacja polegała na tym, żeby się nie dać złapać. To było nadawane z piwnicy przez fazę. Antena była schowana. Kilka razy organizowano obławę. My pięć minut przed całą akcją milicji o wszystkim wiedzieliśmy. Funkcjonariuszy ściągano nawet z urlopów. Kiedy przyjechali, to ja właśnie kończyłem nadawanie – wspomina Siwacki.

Dariusz Polowy angażował się w studencką działalność konspiracyjną. Gdy wybuchł stan wojenny był uczniem liceum. Współredagował studenckie czasopismo „Aneks”. Uczestniczył w proteście mającym na celu zarejestrowanie Niezależnego Związku Studenckiego. Tamten okres wspomina jako czas dużej aktywności.

- Tamten czas mimo wszystko wspominam miło. Było też łatwiej, każdy wiedział, co jest dobre a co złe – dodaje Dariusz Polowy.

Roman Kirstein, lider opolskiej Solidarności, zauważa, że osoby działające na własną rękę miały o wiele gorzej niż ci skupieni wokół związków zawodowych.

– My mogliśmy polegać na sobie, tamte osoby były osamotnione w działaniu – zauważa.

- Te osoby miały, moim zdaniem, znacznie gorzej od nas. My wspólnie siedzieliśmy, tworzyliśmy, wspieraliśmy się. Te osoby zostały same, bały się, podobnie jak my, ale mimo wszystko pomagali innym. To są bardzo zasłużeni ludzie – dodaje Kirstein.

Odznakę „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” otrzymała dziś również Bożena Reszke–Marzec, która w opolskich szkołach artystycznych zakładała struktury Solidarności.

Posłuchaj:

Piotr Wrona

Wiadomości z regionu

2024-12-27, godz. 12:10 Lodówki społeczne pomagają potrzebującym. Po świętach są częściej odwiedzane Rośnie liczba lodówek społecznych ustawianych w miastach i mniejszych miejscowościach, z czego nie tylko po świętach korzystają potrzebujący. O zaletach… » więcej 2024-12-27, godz. 10:45 Zaginął Józef Matysek. Krapkowiccy policjanci proszą o informacje Krapkowiccy policjanci poszukują zaginionego Józefa Matyska. » więcej 2024-12-27, godz. 10:37 Dziś lepiej zostać w domu, możliwa zła jakość powietrza. Jest alert RCB Uwaga! W części naszego regionu możliwa dziś (27.12) kiepska jakość powietrza. Jej skutki mogą odczuwać osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób… » więcej 2024-12-27, godz. 10:30 ''Pierwszy krok został zrobiony''. Miejscowość Królowe doczekała się remontu drogi Fatalny stan techniczny drogi w miejscowości Królowe to już przeszłość. Powiat głubczycki wykonał remont najbardziej zniszczonych odcinków nawierzchni. Tym… » więcej 2024-12-26, godz. 21:00 Co z choinką po świętach? Są różne sposoby, w tym "metoda na leniuszka" Rozebrać dokładnie z najmniejszej ozdoby, rzucić w kąt ogrodu i chwilę poczekać - to recepta opolskich leśników na ekologiczne „pozbycie się” po świętach… » więcej 2024-12-26, godz. 16:52 Tłumy na kolędowaniu w Opolu-Szczepanowicach. "Ważne, byśmy wspólnie przeżywali ten czas" Najpiękniejsze kolędy zabrzmiały w szczepanowickim Betlejem. Już po raz 26. mieszkańcy regionu spotkali się, by wspólnie pośpiewać, złożyć sobie świąteczne… » więcej 2024-12-26, godz. 16:46 Kropla w morzu potrzeb. 100 tysięcy na odbudowę dróg po powodzi w powiecie brzeskim Jedynie 100 tysięcy złotych zaplanowano w przyszłorocznym budżecie powiatu brzeskiego na usuwanie popowodziowych szkód w infrastrukturze drogowej. Stało… » więcej 2024-12-26, godz. 16:00 Zamiast wyrzucać poświąteczne potrawy można zanieść je do lodówek społecznych Gdy zostanie nam za dużo jedzenia ze świątecznego stołu, nadmiar uszek, pierogów czy innych potraw możemy zanieść do społecznych lodówek. To doskonała… » więcej 2024-12-26, godz. 15:44 Z Pępic może zniknąć kostka brukowa. Gmina musi jednak dołożyć do inwestycji Z Pępic w gminie Skarbimierz może zniknąć charakterystyczna kostka brukowa. Brzeskie starostwo planuje modernizację drogi, uwzględniającą wykonanie nowej… » więcej 2024-12-26, godz. 14:55 Poświąteczna rekreacja. Opolanie wybierają różne formy aktywności fizycznej Spacery, ślizgawka czy siłownia na świeżym powietrzu. Każdy sposób na ruch po świątecznym biesiadowaniu jest dobry. Wielu opolan od wczesnych godzin porannych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »