Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-10-16, 14:29 Autor: Radio Opole

Diabetycy boją się o przyszłość

Chorzy na cukrzycę mieszkańcy Namysłowa od nowego roku mogą zostać pozbawieni specjalistycznej opieki lekarskiej. Jedyny w powiecie diabetolog przyjmuje pacjentów w poradni tylko do końca roku. Według nieoficjalnych informacji ma zrezygnować. - Później zostaniemy pozostawieni sami sobie – żalą się cukrzycy. A dla diabetyków pomoc lekarska na miejscu jest niezbędna.

Przyrządy do pomiaru glukozy we krwiKrzysztof Horodyński, szef Namysłowskiego Stowarzyszenia Diabetyków, ocenia, że problem braku opieki lekarskiej może dotyczyć nawet kilku tysięcy osób.

- My się obawiamy, że zostaniemy bez lekarza. W powiecie namysłowskim jest 3 tysiące osób chorych na cukrzycę. Nasze stowarzyszenie zrzesza ponad 400 członków i wszyscy jesteśmy zaniepokojeni. Cukrzyca jest specyficzną chorobą. Tutaj chodzi o wszelkie schorzenia dodatkowe, czyli tzw. powikłania cukrzycowe. To musi prowadzić lekarz, który od podstaw zna te chorobę – żali się Horodyński.

Kamil Dybizbański, dyrektor Namysłowskiego Centrum Zdrowia, przyznaje, że problem rzeczywiście może wystąpić.

- Lekarz, który do tej pory przyjmował w poradni diabetologicznej, będzie mógł to robić nadal, ale w powiecie namysłowskim może zabraknąć lekarza specjalisty, ponieważ obecna pani doktor ma zrezygnować do końca roku. Dziś na naszym terenie nie ma jej kto zastąpić - mówi Radiu Opole.

Obecny na wczorajszym spotkaniu z cukrzykami Dybizbański tłumaczył, że jest szansa na utrzymanie lekarza w poradni diabetologicznej, ale może być to trudne. Jeden z medyków NCZ – u będzie starał się o taką specjalizację

- Miejsc specjalizacyjnych jest bardzo mało. Są starania, by liczbę tę zwiększyć i czekamy, w której placówce to nastąpi. Jeden z lekarzy mojego szpitala złożył odpowiednie dokumenty w celu zrobienia tej specjalizacji. Czekamy – podkreśla szefa namysłowskiego szpitala.

Cała sytuacja zaskoczyła obecną lekarkę, która przyjmuje w poradni diabetologicznej. Kobieta deklaruje, że nie zrezygnuje ze swojej funkcji i nadal będzie przyjmować pacjentów.

 Na wszelki wypadek do sprawy włączyli się namysłowscy samorządowcy i władze województwa, ponieważ dziś problemem jest liczba miejsc, w których lekarze mogą zdobywać stosowną wiedzę i doświadczenie. W 2012 roku tylko jedna placówka zabezpieczyła etat na stosowne szkolenia w zakresie diabetologii. Był to szpital MSW w Opolu. W tej chwili są czynione rozmowy, by takich miejsc było zdecydowanie więcej. Decyduje o tym Ministerstwo Zdrowia.

W Brzegu diabetycy problemu z lekarzem na razie nie mają. Według Brygidy Jakubowicz, która choruje na cukrzycę od ponad 40 lat, bez lekarza w danym mieście nie można funkcjonować.

- Pomoc medyczna jest niezastąpiona. Nasza pani doktor robi nam specjalistyczne badania, m.in. hemoglobinę glikolowaną, która świadczy o wyrównaniu cukrzycy i jest to badanie, jakie powinno się robić raz na pół roku. Ponadto ustala nam dietę, dzięki niej prowadzimy dzienniczki i zapisujemy w nim wszystkie pomiary glukozy – wylicza brzeski cukrzyk.

Posłuchaj rozmówców:

Maciej Stępień

Wiadomości z regionu

2024-06-25, godz. 20:00 „Miasto ma wyglądać jak najlepiej”. Remont kościoła w Białej ma związek z jej 800-leciem Blisko 1,4 mln zł będzie kosztował remont zabytkowego kościoła parafialnego w Białej. Świątynię wzniesiono w XVI wieku. Jej zewnętrzny wygląd kontrastuje… » więcej 2024-06-25, godz. 19:30 Testerzy miejskich atrakcji w Opolu ruszyli w teren. "Chcieliśmy poznać świeże spojrzenie na nasze miasto" Pierwsza testerka miejskich atrakcji odwiedziła Opole. Za najciekawsze miejsca wskazała Muzeum Wsi Opolskiej, kamienicę czynszową i zoo. Jak się okazuje choć… » więcej 2024-06-25, godz. 18:40 Nie ma prądu w części Opola i sąsiednich miejscowościach. Trwa usuwanie awarii Problemy z dostawą prądu mogą mieć mieszkańcy części Chmielowic i Żerkowic w Opolu oraz podopolskich Komprachcic, Ochódz, Polskiej Nowej Wsi i Osin. » więcej 2024-06-25, godz. 18:30 Młodzi strażacy z Dolnego Śląska szkolą się w Turawie. "To idealne miejsce na obóz" Codzienna musztra, warunki polowe i poznawanie technik ratownictwa - tak w skrócie wygląda obóz strażacki, który odbywa się w ośrodku Strażak nad Jeziorem… » więcej 2024-06-25, godz. 18:00 "Trochę te wakacje są opóźnione". W Górach Opawskich na razie tłumu turystów nie ma W Górach Opawskich wakacyjny sezon wprawdzie wystartował, jednak frekwencja urlopowiczów jest umiarkowana. Ośrodki wczasowe mają dużo wolnych miejsc. » więcej 2024-06-25, godz. 17:30 Mieszkaniec pyta, co z tzw. szprychą kolejową z Kłodzka do CPK. "Plany nie zmieniły się" List otwarty do samorządowców różnego szczebla skierował Adam Kania, członek Stowarzyszenia TAKdlaCPK w sprawie tak zwanej szprychy kolejowej numer 8. To… » więcej 2024-06-25, godz. 17:00 Pokonują tory przeszkód, gimnastykują się a nawet... strzelają. Piknik integracyjny w Turawie [ZDJĘCIA] 'Chcemy wspierać osoby niewidome i słabowidzące' - mówią organizatorzy integracyjnego pikniku, który zorganizowano nad Jeziorem Średnim w Turawie. Wśród… » więcej 2024-06-25, godz. 16:45 Gotowanie, budowanie, akrobacje cyrkowe... Trwa Letnie Laboratorium Talentów w Raszowej [ZDJĘCIA] Rozwijają swoje zdolności i odkrywają zupełnie nowe talenty. Blisko setka dzieci uczestniczy w półkolonii organizowanej przez Stowarzyszenie Pro Liberis… » więcej 2024-06-25, godz. 16:30 Lody "Cud, miód i orzeszki" z Baborowa wśród 10 najlepszych na świecie Lody rzemieślnicze Tomasza Szypuły z Baborowa w pierwszej dziesiątce najlepszych na świecie. Zajęły 8. miejscu w rankingu Gelato Festival World Masters. » więcej 2024-06-25, godz. 15:29 Jak zmniejszyć liczbę wypadków przy pracy w budownictwie? Konferencja na Politechnice Opolskiej 66 osób zginęło w Polsce w ubiegłym roku podczas pracy w branży budowlanej. Na Politechnice Opolskiej zorganizowano dziś (25.06) konferencję na ten temat… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »