Chcą mieć ważny dowód osobisty
- Mamy teraz wzmożony ruch petentów - potwierdza Leokadia Schneider, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Białej.
- Bardzo dużo osób chce wymienić dowód osobisty. Większy ruch jest w okresie wakacyjnym. Ci ludzie chcą mieć w jakiś sposób udokumentowane polskie obywatelstwo. Jest to dla nich pewnym przywilejem. Osoby te, przebywając na stałe za granicą, mają u nas np. jakieś nieruchomości. Załatwiając sprawy m.in. notarialne muszą posiadać aktualny dowód osobisty – powiedziała Leokadia Schneider.
Dowód osobisty ważny jest przez 10 lat. Nie dotyczy to osób, które ukończyły 65 rok życia. Mają one bezterminowy dowód tożsamości. Wśród osób wymieniających ten dokument dużo jest kobiet, które przebywają za granicą i zmieniły tam swój stan cywilny. - Zmieniając nazwisko wpisują do polskich ksiąg stanu cywilnego te swoje akta małżeństwa. Szczególnie dotyczy to kobiet, które nie mają podwójnego obywatelstwa. Zwłaszcza od tych osób wymaga się w krajach Unii Europejskiej, aby miały aktualne dokumenty, ponieważ one często posługują się za granicą dokumentami typu dowód, czy polski paszport – wyjaśnia Schneider.
W opolskich urzędach wielu zarobkowych emigrantów wyrabia też dowody osobiste swoim dzieciom. Ważne są one przez pięć lat i wystawia się je za darmo. W tym czasie małoletni mogą przebywać na terenie Unii Europejskiej bez paszportów, za które trzeba zapłacić. Wniosek o wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka do 13 roku życia musi być złożony przez oboje rodziców. Powyżej tego wieku o przyznanie takiego dokumentu tożsamości może wystąpić jedno z rodziców, ale pisemną zgodę na to musi wyrazić też dziecko. Jest to szczególny przypadek zdolności prawnej małoletniego.
Mówi Leokadia Schneider:
Jan Poniatyszyn