Książę Konrad Mazowiecki zajmując zbrojnie senioralną stolicę Polski wystąpił przeciwko prawom legalnego dziedzica krakowskiego tronu księcia wrocławskiego Bolesława Rogatki.
Wypada przypomnieć, że w tym czasie Bolesław – legalny dziedzic państwa stworzonego przez dolnośląskich Henryków Brodatego i Pobożnego był nieletni. Gdy 9 kwietnia 1241 roku pod Legnicą zginął Henryk Pobożny jego syn Bolesław Rogatka miał kilkanaście lat i w myśl prawa w jego imieniu regencję objęła jego matka księżna Anna.
Zamęt po druzgocącym państwo tatarskim najeździe wykorzystał książę Konrad Mazowiecki wypierając z Krakowa zwolenników małoletniego księcia. Ci ostatni pod wodzą lojalnego wobec Rogatki wojewody krakowskiego Klemensa z Ruszczy wycofali się do warowni w miasteczku Skała niedaleko Ojcowa.
Na jakiś czas ten gródek stał się bazą małopolskich zwolenników Bolesława. W oparciu o Skałę podjęli oni próbę odbicia Krakowa z rąk żołnierzy Konrada Mazowieckiego. Ten zniecierpliwiony zebrał wojska i po krótkim, ale burzliwym oblężeniu zdobył Skałę i zmusił wojewodę Klemensa do złożenia przysięgi wierności. Od tej chwili w Małopolsce nie było już zwolenników Bolesława Rogatki i musiał się on na zawsze pożegnać z marzeniem o panowaniu w Krakowie.
Nie miał szczęścia bo zanim na dobre zaczął panowanie musiał pogodzić się z utratą kolejnych ziem wyrywanych młodocianemu władcy przez książąt wielkopolskich oraz młodszych braci, z którymi musiał podzielić się odziedziczoną po ojcu dolnośląską dzielnicą.
Warto dodać, że Bolesław Rogatka przeszedł do historii jako założyciel znakomitej dynastii książąt legnicko-brzeskich.
Z kolei Konrad Mazowiecki do historii przeszedł jako ten, który sprowadził do Polski Krzyżaków. Zajęcie przez niego Krakowa w lipcu 1241 roku było kolejnym fatalnym uczynkiem tego niepozornego władcy.
Po pierwsze wydarzenie to odsunęło na kolejne sto lat zjednoczenie Polski. Po drugie pozbawienie książąt śląskich krakowskiego tronu wypchnęło ich z głównego nurtu spraw polskich i doprowadziło do rozluźnienia, a w dalszej perspektywie wygaśnięcia związków księstw śląskich z koroną polską.