Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Tomasz Słomczyński o historii Kaszub, tożsamości…
2021-09-01, 19:00 Autor: Agnieszka Zientarska

Tomasz Słomczyński o historii Kaszub, tożsamości, kulturze

Tomasz Słomczyński i Agnieszka Zientarska [fot. archiwum prywatne]
Tomasz Słomczyński i Agnieszka Zientarska [fot. archiwum prywatne]
W dzisiejszym programie rozmawialiśmy z Tomaszem Słomczyńskim o historii Kaszub, tożsamości, kulturze. Niedawno ukazała się książka pt. "Kaszëbë", w której autor ukazuje, że Kaszuby, podobnie jak Śląsk, są na tle pozornie monolitycznej tożsamościowo Polski regionem wyjątkowym. Przez lata traktowane z podejrzliwością – dla jednych zbyt polskie, dla drugich zbyt niemieckie. Rozpięte pomiędzy Wschodem a Zachodem, z własnym językiem, świadome odrębności, mocno zanurzone w historii, otoczone wspaniałą przyrodą.
Dla Tomasza Słomczyńskiego Kaszuby od kilku lat są domem, ale także wyzwaniem. Uczy się języka, opisuje lokalne historie zbierane podczas wędrówek. Ta kaszubska wanoga daje mu możliwość spojrzenia z bardzo bliska, a spotkania z miejscowymi i przyjezdnymi stają się punktem wyjścia do opowieści o złożonej tożsamości Kaszubów, ich burzliwej przeszłości i współczesnych problemach.

Powtarzane tu przez kolejne pokolenia hasło „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi”, raz brzmiące niczym pochwała jedności, to znów podkreślające odrębność, jest także zachętą, by wraz z autorem dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym kawałku naszego kraju.

Zobacz także

2021-07-14, godz. 19:06 Jak pomagać potrzebującym i tym, którzy stracili nadzieję? Jak pomagać potrzebującym, wykluczonym, a także tym, którym trudno pomoc przyjmować bądź tym, którzy stracili nadzieje? Jak budować wspólnoty, grupy… » więcej 2021-07-14, godz. 13:27 Katarzyna Mordowska-Broszkiewicz o tym, skąd biorą się zaburzenia odżywiania i jak pomóc młodzieży, która ich … Skąd biorą się zaburzenia odżywiania i jak pomóc młodzieży, która ich doświadcza? Dlaczego wyśrubowane normy nie służą młodym ludziom i co zrobić… » więcej 2021-07-12, godz. 19:00 Łemkowska pieśniarka Julia Doszna o muzyce Dziś w audycji rozmowa o muzyce z Julią Doszną, łemkowską pieśniarką wykonującą utwory inspirowane muzyką ludową. » więcej 2021-07-09, godz. 19:00 Twórczość i życie Janiny Brzostowskiej, Edmunda Niziurskiego i Czesława Centkiewicza Tym razem przypomnieliśmy sylwetki i twórczość Janiny Brzostowskiej, ale także Edmunda Niziurskiego i Czesława Centkiewicza oraz Fredericka Marryata i Marcela… » więcej 2021-07-08, godz. 18:56 O sylwetkach artystów i pisarzy W audycji przypomnieliśmy sylwetki zapomnianych artystów i pisarzy: Natalii Rolleczek, Jerzego Petrka oraz Brassaia. W audycji także o tym, że przypada właśnie… » więcej 2021-07-07, godz. 19:00 Ilona Wiśniewska o życiu na Północy, ale także o inspiracjach i wyzwaniach pisarskich Jak doświadcza się życia w innych przestrzeniach geograficznych? Jak opisywać te doświadczenia? Przed jakimi wyzwaniami stoi wtedy reporter? Z Iloną Wiśniewską… » więcej 2021-07-06, godz. 19:00 Wojciech Bonowicz, Tomasz Różycki i Bartosz Suwiński o tym, dlaczego warto czytać poezję Dlaczego warto czytać poezję? Na pytanie odpowiedzieli w dzisiejszym programie znani poeci: Wojciech Bonowicz, Tomasz Różycki i Bartosz Suwiński. » więcej 2021-07-05, godz. 19:01 Zbigniew Modrzejewski o tym czy władza deprawuje? Kolejne spotkanie z ekonomistą i filozofem Zbigniewem Modrzejewskim. Tym razem nasz gość opowiedział o mechanizmach jakie stosują ludzie na stanowiskach oraz… » więcej 2021-07-02, godz. 19:00 O praskim pisarzu Oto Pavle i innych twórcach Tym razem w audycji rozmawialiśmy o pisarzach ważnych, ale dzisiaj już zapomnianych. Przypomnieliśmy sylwetki Oto Pavla i Vladimira Nabokova oraz Floriana… » więcej 2021-07-01, godz. 19:00 Biogramy wybitnych twórców W audycji "O kulturze - debata" przedstawiam biogramy wybitnych twórców, których urodziny lub inne jubileusze przypadają dzisiejszego dnia. » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »