Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Poradnik wyborczy » Jak zachować się w lokalu wyborczym w czasie g…
2018-10-17, 13:16 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jak zachować się w lokalu wyborczym w czasie głosowania?

Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury KBW
Lokal wyborczy powinien być tak przygotowany, aby wyborca w pierwszej kolejności trafił do komisji wyborczej, która wydaje karty do głosowania, po wcześniejszym wylegitymowaniu wyborcy.

Wyborca może wylegitymować się dowodem osobistym, lub innym dokumentem ze zdjęciem, na przykład może to być prawo jazdy, paszport czy aktualna legitymacja studencka.
Komisja wyda kartę z nazwiskami kandydatów na radnych gminy, kartę w wyborach do rady powiatu, kartę z nazwiskami kandydatów na radnych sejmiku województwa i kartę z nazwiskami kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta. Wyborcy w Opolu otrzymają nie cztery, a trzy karty wyborcze. Opole jest miastem na prawach powiatu, więc rada miasta jest jednocześnie radą powiatu.

Z kartami wyborca udaje się do tak zwanego "miejsca prywatności". Często obserwatorzy międzynarodowi zarzucają wyborom brak tajności dlatego, że wyborcy czasami głosują na szybie, czy na plecach członka rodziny.

- Pamiętajmy, aby głosować w miejscu odosobnienia i na każdej karcie postawić znak "X" - apeluje Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Przypomina także, że urny wyborcze będą przeźroczyste, należy więc karty do głosowania złożyć przed wrzuceniem do urny, tak aby nie można było jej odczytać, kiedy znajdzie się u urnie.

Zobacz także

2018-09-06, godz. 08:00 Jak zbierać podpisy pod listami poparcia kandydatów? Od 12 września będzie można rejestrować listy kandydatów do rad gmin, powiatów i sejmiku województwa. Aby zarejestrować listę, komitet wyborczy musi zebrać… » więcej 2018-09-05, godz. 12:00 Komitet wyborczy - bez niego nic w wyborach nie zdziałasz Komitety wyborcze są rejestrowane jako pierwsze. Tylko komitet może zgłosić kandydata na radnego, wójta, burmistrza czy prezydenta. Komitet wyborczy mogą… » więcej 2018-09-05, godz. 08:00 Czym zajmuje się terytorialna komisja wyborcza? Rozróżniamy gminne komisje wyborcze, powiatowe komisje wyborcze, miejskie komisje wyborcze i wojewódzkie komisje wyborcze. W odpowiednich urzędach rejestrują… » więcej 2018-09-04, godz. 12:00 Wynagrodzenie za pracę w terytorialnych komisjach wyborczych Do czwartku, 6 września przyjmowane są zgłoszenia kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych, czyli tych zliczających głosy z całej gminy… » więcej 2018-09-04, godz. 08:00 Jak zostać członkiem terytorialnej komisji wyborczej? Trwa przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. To te komisje, które pracują w gminie, powiecie i województwie i zliczają… » więcej 2018-09-03, godz. 08:00 Nowości w nadchodzących wyborach Nadchodzące wybory samorządowe będą nieco różnić się od tych przeprowadzanych w poprzednich latach, ponieważ znowelizowano prawo wyborcze. Nowelizacja… » więcej 2018-08-30, godz. 00:00 Nie trać głosu! Czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o wyborach samorządowych 21 października każdy pełnoletni, posiadający prawa wyborcze obywatel będzie mógł zdecydować kto zostanie radnym, gminy, powiatu i województwa. Wybierze… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »