Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Poradnik wyborczy » Jak prowadzić kampanię wyborczą w zgodzie z p…
2018-10-06, 11:18 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jak prowadzić kampanię wyborczą w zgodzie z prawem

Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy
Kampania wyborcza w pełni, przypominamy więc komitetom wyborczym, jak ją prowadzić zgodnie z prawem.

- Nie można prowadzić kampanii wyborczej na terenie: zakładów pracy, urzędów, szkół - zaznacza Komisarz Wyborczy Joana Maksymowicz. - Są też takie miejsca, które mogą budzić wątpliwość, czy można, czy nie prowadzić tam kampanię. Wtedy komisarz przyjmuje zasadę daleko idącej powściągliwości w zakresie prowadzenia kampanii - zaznacza. - Jeśli więc komitet ma tego typu wątpliwości, lepiej w tym miejscu kampanii nie prowadzić - dodaje.

To, czy doszło do złamania przepisów wyborczych w zakresie prowadzenia kampanii ocenia policja i prokuratura.
Jeśli chodzi o umieszczanie plakatów i banerów wyborczych w przestrzeni publicznej, można to robić, pod warunkiem, że uzyska się zgodę właściciela bądź zarządcy. Musi być z nim podpisana umowa, należy także zapłacić za takie wynajęcie, czy udostępnienie powierzchni.

Zobacz także

2018-09-24, godz. 20:50 Okręgi wyborcze w gminach Podobnie jak powiaty i województwa gminy dzieli się na okręgi wyborcze. - Okręgi wyborcze obejmują część obszaru gminy. W gminach wiejskich determinantem… » więcej 2018-09-22, godz. 21:00 Wybory do sejmiku województwa. Sprawdź kto kandyduje Znamy ostateczne listy kandydatów w wyborach do sejmiku województwa. Listy kandydatów zarejestrowało 13 komitetów wyborczych. Komitet Wyborczy Polskie… » więcej 2018-09-19, godz. 14:39 Okręgi wyborcze do sejmiku Województwo opolskie zostało podzielone na pięć okręgów wyborczych. Okręg nr 1 obejmuje miasto Opole i powiat opolski Okręg nr 2 obejmuje powiaty: kluczborski… » więcej 2018-09-18, godz. 21:42 Obserwator społeczny - nowość w wyborach samorządowych Obserwator społeczny jest to nowa instytucja, która pojawiła się po znowelizowaniu kodeksu wyborczego na początku roku. Obserwatora społecznego może… » więcej 2018-09-17, godz. 12:00 Uwaga! W obwodowych komisjach mogą pracować krewni kandydatów. PKW złagodziła swoje stanowisko Uwaga! Zmieniło się stanowisko Państwowej Komisji wyborczej dotyczące tego kto może zasiadać w obwodowej komisji wyborczej. Wcześniej PKW nakazywała czytać… » więcej 2018-09-18, godz. 08:00 Mąż zaufania - kto może nim być i jakie ma uprawnienia Instytucja męża zaufania nie jest instytucją nową. - To taka osoba, którą możemy znaleźć w obwodowej komisji wyborczej, ale członkiem tej komisji nie… » więcej 2018-09-17, godz. 08:00 Dobiega końca rejestracja kandydatów na radnych. Najważniejsze informacje Tylko do północy można rejestrować kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku województwa. Zarejestrować kandydata, bądź listę kandydatów na radnych… » więcej 2018-09-13, godz. 12:00 Jak zarejestrować kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta? Prawo do zarejestrowania kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta mają tylko te komitety wyborcze, które zarejestrowały kandydatów na radnych w co najmniej… » więcej 2018-09-14, godz. 12:00 Pełnomocnik wyborczy - co robi i kto może nim zostać? Pełnomocnik wyborczy w pierwszej kolejności zgłasza komitet wyborczy do rejestracji a następnie jest odpowiedzialny za przygotowanie dokumentów zgłoszeniowych… » więcej 2018-09-14, godz. 08:00 Pełnomocnik finansowy - co robi i kto może nim zostać? Pełnomocnik finansowy odpowiada za gospodarkę finansową komitetu. Jego pierwszym zadaniem jest otwarcie rachunku bankowego komitetu, na który będą dokonywane… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »