Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Poradnik wyborczy » Jak nadaje się numer listom kandydatów
2018-09-25, 09:25 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jak nadaje się numer listom kandydatów

Rafał Tkacz o losowaniu numerów list
Listy kandydatów do sejmików, rad gmin i rad powiatów ustalane są w drodze losowania na czterech poziomach przez cztery organy. Przez: Państwową Komisję Wyborczą, komisarzy wyborczych o charakterze ogólnowojewódzkim, komisarzy wyborczych wszystkich, oraz gminne i miejskie komisje wyborcze.
Na obwieszczeniach wyborczych i na kartach do głosowania widnieją wylosowane wcześniej numery list.

Jak wygląda losowanie?
- Jeżeli komitet wyborczy zarejestrował kandydatów do sejmików we wszystkich województwach w co najmniej połowie okręgów wyborczych wtedy numer dla komitetu nadaje PKW. To największy przywilej tych komitetów bo listy tego komitetu w wyborach do sejmiku, w wyborach do rady powiatu i w wyborach do rad gmin otrzymują ten numer - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Jeżeli komitet wyborczy zarejestrował listę kandydatów w jednym okręgu w wyborach do sejmiku województwa, ale ma za to listy kandydatów do rad powiatów i miast na prawach powiatów w ponad połowie okręgów w danym województwie wtedy ma jednolity numer na obszarze całego województwa. Nadawany jest on przez komisarza wyborczego o charakterze ogólnowojewódzkim - wyjaśnia dyrektor Tkacz.

- Jeżeli komitet nie spełniający powyższych warunków zarejestrował co najmniej jedną listę do rady powiatu, a w wyborach do rad gmina na terenie tego powiatu co najmniej jedną listę do każdej gminy, to wtedy jednolity numer nadany przez komisarz wyborczego będzie miał w wyborach do rady powiatu i w wyborach do rad gmina na obszarze tego powiatu - objaśnia Rafał Tkacz.

Zobacz także

2018-09-06, godz. 08:00 Jak zbierać podpisy pod listami poparcia kandydatów? Od 12 września będzie można rejestrować listy kandydatów do rad gmin, powiatów i sejmiku województwa. Aby zarejestrować listę, komitet wyborczy musi zebrać… » więcej 2018-09-05, godz. 12:00 Komitet wyborczy - bez niego nic w wyborach nie zdziałasz Komitety wyborcze są rejestrowane jako pierwsze. Tylko komitet może zgłosić kandydata na radnego, wójta, burmistrza czy prezydenta. Komitet wyborczy mogą… » więcej 2018-09-05, godz. 08:00 Czym zajmuje się terytorialna komisja wyborcza? Rozróżniamy gminne komisje wyborcze, powiatowe komisje wyborcze, miejskie komisje wyborcze i wojewódzkie komisje wyborcze. W odpowiednich urzędach rejestrują… » więcej 2018-09-04, godz. 12:00 Wynagrodzenie za pracę w terytorialnych komisjach wyborczych Do czwartku, 6 września przyjmowane są zgłoszenia kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych, czyli tych zliczających głosy z całej gminy… » więcej 2018-09-04, godz. 08:00 Jak zostać członkiem terytorialnej komisji wyborczej? Trwa przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. To te komisje, które pracują w gminie, powiecie i województwie i zliczają… » więcej 2018-09-03, godz. 08:00 Nowości w nadchodzących wyborach Nadchodzące wybory samorządowe będą nieco różnić się od tych przeprowadzanych w poprzednich latach, ponieważ znowelizowano prawo wyborcze. Nowelizacja… » więcej 2018-08-30, godz. 00:00 Nie trać głosu! Czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o wyborach samorządowych 21 października każdy pełnoletni, posiadający prawa wyborcze obywatel będzie mógł zdecydować kto zostanie radnym, gminy, powiatu i województwa. Wybierze… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »