Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Poradnik wyborczy » Dobiega końca rejestracja kandydatów na radnych…
2018-09-17, 08:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dobiega końca rejestracja kandydatów na radnych. Najważniejsze informacje

Dobiega końca rejestracja kandydatów na radnych. Najważniejsze informacje
Tylko do północy można rejestrować kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku województwa.
Zarejestrować kandydata, bądź listę kandydatów na radnych może tylko pełnomocnik wyborczy komitetu. Jeśli nie może tego zrobić osobiście, może upoważnić do tego inną osobę. Aby upoważnienie zostało uznane przez komisję terytorialną, musi być ono pisemne. Pełnomocnik musi w tym upoważnieniu wskazać do jakich czynności upoważnia, czyli: napisać, czy upoważnia do zarejestrowania kandydata, lub listy kandydatów i do jakiej rady. W upoważnieniu muszą znaleźć się dane osoby upoważnionej.

Aby dokonać rejestracji kandydata na radnego gminy w jednomandatowym okręgu wyborczym, pod zgłoszeniem kandydata musi przedstawić co najmniej 25 podpisów poparcia wyborców z terenu danej gminy.
Aby zarejestrować listę kandydatów na radnego gminy, należy przedstawić co najmniej 150 podpisów poparcia wyborców z terenu gminy
Aby zarejestrować listę kandydatów na radnych powiatu, pod listą należy zebrać co najmniej 200 podpisów wyborców z terenu powiatu i analogicznie przy rejestracji kandydatów na radnych sejmiku trzeba przedstawić co najmniej 300 podpisów poparcia udzielonego przez wyborców z terenu województwa.

Podpisy poparcia muszą być złożone pod każdą listą kandydatów, dlatego, jeśli pełnomocnik wyborczy rejestruje listy do rady powiatu na przykład w trzech okręgach musi przedstawić w sumie 600 podpisów, po 200 pod każdą listą. Jeden wyborca może podpisać się pod każdą z list. Musi to zrobić osobiście.

Minimalna wskazana przed chwilą liczba podpisów jest warunkiem koniecznym do zarejestrowania listy. Za pełny podpis, który będzie uznany przez komisję rejestrującą uważa się: Imię, nazwisko, numer PESEL, pełny adres zamieszkania i odręczny podpis.

Oprócz podpisów poparcia, rejestrujący kandydata lub listę musi przedstawić oświadczenie kandydata o zgodzie na kandydowanie oraz oświadczenie lustracyjne, jeśli kandydat urodził się przed 1. sierpnia 1972 roku. Jeśli kandydat kiedykolwiek składał już takie oświadczenie przy innej okazji musi złożyć informację o wcześniejszym złożeniu takiego oświadczenia.

Rejestracji kandydatów na radnych min dokonuje się w gminnej komisji wyborczej. Jej siedziba jest w urzędzie gminy. Godziny dyżurów ustala sama komisja. Można je sprawdzić na tablicy ogłoszeń w urzędzie bądź na stronie internetowej tego urzędu.
Rejestracji kandydatów na radnych powiatu dokonuje się w powiatowej komisji wyborczej w siedzibie starostwa powiatowego a kandydatów do radnych sejmiku rejestruje się w wojewódzkiej komisji wyborczej z siedzibą w urzędzie marszałkowskim.

Rejestracja kandydatów trwa dłużej, niż rejestracja komitetów wyborczych ponieważ komisje szczegółowo sprawdzają wszystkie dokumenty, oraz złożone pod listami podpisy poparcia

Termin rejestracji kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku województwa upływa o północy.

Zobacz także

2018-10-13, godz. 15:22 Zadania obwodowej komisji wyborczej w dniu wyborów, przed rozpoczęciem głosowania Zadania obwodowej komisji wyborczej do spraw przeprowadzenia głosowania: Komisja powinna wszystkie czynności wykonywać w możliwie pełnym składzie, lecz… » więcej 2018-10-13, godz. 14:37 Obowiązki obwodowych komisji przed dniem głosowania cz. 2 Obwodowe komisje wyborcze mają sporo obowiązków do wypełnienia jeszcze przed dniem głosowania. Komisje muszą: - przyjąć formularze głosowania na radnych… » więcej 2018-10-13, godz. 14:22 Obowiązki obwodowych komisji wyborczych przed dniem głosowania Obwodowe komisje wyborcze, zarówno te do przeprowadzenia głosowania jaki i ustalenia wyników głosowania powinny spotkać się na pierwszym posiedzeniu i ukonstytuować… » więcej 2018-10-13, godz. 14:08 W Komprachcicach i Chrząstowicach znamy już 14 spośród 15 radnych W Komprachcicach i Chrząstowicach znamy już 14 spośród 15 radnych tych gmin. To gminy, w których są jednomandatowe okręgi wyborcze i w 14 okręgach zgłosił… » więcej 2018-10-13, godz. 13:58 Znamy wyniki wyborów w gminie Leśnica, choć głosowania jeszcze nie było. I nie będzie Po zakończeniu rejestracji list kandydatów na radnych okazało się, że w gminie Leśnica już znane są nazwiska wszystkich piętnastu radnych, którzy zasiądą… » więcej 2018-10-13, godz. 13:45 Urna pomocnicza Urna pomocnicza może być stosowana tylko w obwodach specjalnych, czyli szpitalach i domach pomocy społecznej. Jest ona mniejsza tak, aby można było ją przenosić -… » więcej 2018-10-11, godz. 10:03 Obwody odrębne, co to takiego? Obwody odrębne są tworzone bezpośrednio do danych wyborów. Są usytuowane w szpitalach, zakładach karnych, domach pomocy społecznej. - Głosownie może… » więcej 2018-10-11, godz. 09:43 Nagła zmiana obwodu głosowania. Tak też może się zdarzyć - Często zdarza się tak, że w sytuacjach nie przewidzianych ze względu na zdarzenia losowe obwód wyborczy musi być przeniesiony. Albo okazało się, że… » więcej 2018-10-11, godz. 08:59 Czym są obwody głosowania Każda gmina przed wyborami podzielona jest na obwody głosowania. Wyborca, nie może zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym, może to zrobić tylko w lokalu… » więcej 2018-10-06, godz. 17:29 Nie zwlekaj z wnioskiem o wpisanie do rejestru wyborców, jeśli chcesz głosować poza miejscem zameldowania - Przed każdymi wyborami jest tak zwany boom na wpisanie do rejestru wyborców. Często wyborcy robią to na ostatnią chwilę. Uwaga, gmina ma na wpisanie do… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »