Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Poradnik wyborczy » Kto może kandydować na radnego gminy, powiatu i…
2018-09-13, 08:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kto może kandydować na radnego gminy, powiatu i województwa?

Kto może kandydować na radnego gminy, powiatu i województwa?
Kandydat na radnego musi:
- mieć ukończone 18 lat chwili głosowania
- stale zamieszkiwać na terenie gminy, w której chce kandydować
- być wpisany do rejestru wyborców tej gminy
- mieć obywatelstwo polskie lub innego kraju Unii Europejskiej

Kandydować nie może:
- osoba pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
– osoba pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
– osoba ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu;
– osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
- osoba, która została pozbawiona biernego prawa wyborczego w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem (dotyczy to obywateli UE, którzy nie są jednocześnie obywatelami polskimi).
- osoba, wobec której wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzającego utratę prawa wybieralności, o którym mowa w art. 21a ust. 2a ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.

Kandydat może kandydować z ramienia tylko jednego komitetu tylko do jednej rady, czyli nie można startować w wyborach do rady gminy i powiatu lub sejmiku jednocześnie.

W wyborach samorządowych obowiązują parytety. W miastach i gminach powyżej 20 tys. mieszkańcach obowiązują okręgi wielomandatowe. W tych okręgach na listach 35% kandydatów na liście muszą to być kobiety, a 35% mężczyźni. O obsadzeniu pozostałych miejsc na listach decyduje komitet wyborczy.

Zobacz także

2018-09-06, godz. 08:00 Jak zbierać podpisy pod listami poparcia kandydatów? Od 12 września będzie można rejestrować listy kandydatów do rad gmin, powiatów i sejmiku województwa. Aby zarejestrować listę, komitet wyborczy musi zebrać… » więcej 2018-09-05, godz. 12:00 Komitet wyborczy - bez niego nic w wyborach nie zdziałasz Komitety wyborcze są rejestrowane jako pierwsze. Tylko komitet może zgłosić kandydata na radnego, wójta, burmistrza czy prezydenta. Komitet wyborczy mogą… » więcej 2018-09-05, godz. 08:00 Czym zajmuje się terytorialna komisja wyborcza? Rozróżniamy gminne komisje wyborcze, powiatowe komisje wyborcze, miejskie komisje wyborcze i wojewódzkie komisje wyborcze. W odpowiednich urzędach rejestrują… » więcej 2018-09-04, godz. 12:00 Wynagrodzenie za pracę w terytorialnych komisjach wyborczych Do czwartku, 6 września przyjmowane są zgłoszenia kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych, czyli tych zliczających głosy z całej gminy… » więcej 2018-09-04, godz. 08:00 Jak zostać członkiem terytorialnej komisji wyborczej? Trwa przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. To te komisje, które pracują w gminie, powiecie i województwie i zliczają… » więcej 2018-09-03, godz. 08:00 Nowości w nadchodzących wyborach Nadchodzące wybory samorządowe będą nieco różnić się od tych przeprowadzanych w poprzednich latach, ponieważ znowelizowano prawo wyborcze. Nowelizacja… » więcej 2018-08-30, godz. 00:00 Nie trać głosu! Czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o wyborach samorządowych 21 października każdy pełnoletni, posiadający prawa wyborcze obywatel będzie mógł zdecydować kto zostanie radnym, gminy, powiatu i województwa. Wybierze… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »