Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Poradnik wyborczy » Kto może kandydować na radnego gminy, powiatu i…
2018-09-13, 08:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kto może kandydować na radnego gminy, powiatu i województwa?

Kto może kandydować na radnego gminy, powiatu i województwa?
Kandydat na radnego musi:
- mieć ukończone 18 lat chwili głosowania
- stale zamieszkiwać na terenie gminy, w której chce kandydować
- być wpisany do rejestru wyborców tej gminy
- mieć obywatelstwo polskie lub innego kraju Unii Europejskiej

Kandydować nie może:
- osoba pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
– osoba pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
– osoba ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu;
– osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
- osoba, która została pozbawiona biernego prawa wyborczego w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem (dotyczy to obywateli UE, którzy nie są jednocześnie obywatelami polskimi).
- osoba, wobec której wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzającego utratę prawa wybieralności, o którym mowa w art. 21a ust. 2a ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.

Kandydat może kandydować z ramienia tylko jednego komitetu tylko do jednej rady, czyli nie można startować w wyborach do rady gminy i powiatu lub sejmiku jednocześnie.

W wyborach samorządowych obowiązują parytety. W miastach i gminach powyżej 20 tys. mieszkańcach obowiązują okręgi wielomandatowe. W tych okręgach na listach 35% kandydatów na liście muszą to być kobiety, a 35% mężczyźni. O obsadzeniu pozostałych miejsc na listach decyduje komitet wyborczy.

Zobacz także

2018-10-13, godz. 15:22 Zadania obwodowej komisji wyborczej w dniu wyborów, przed rozpoczęciem głosowania Zadania obwodowej komisji wyborczej do spraw przeprowadzenia głosowania: Komisja powinna wszystkie czynności wykonywać w możliwie pełnym składzie, lecz… » więcej 2018-10-13, godz. 14:37 Obowiązki obwodowych komisji przed dniem głosowania cz. 2 Obwodowe komisje wyborcze mają sporo obowiązków do wypełnienia jeszcze przed dniem głosowania. Komisje muszą: - przyjąć formularze głosowania na radnych… » więcej 2018-10-13, godz. 14:22 Obowiązki obwodowych komisji wyborczych przed dniem głosowania Obwodowe komisje wyborcze, zarówno te do przeprowadzenia głosowania jaki i ustalenia wyników głosowania powinny spotkać się na pierwszym posiedzeniu i ukonstytuować… » więcej 2018-10-13, godz. 14:08 W Komprachcicach i Chrząstowicach znamy już 14 spośród 15 radnych W Komprachcicach i Chrząstowicach znamy już 14 spośród 15 radnych tych gmin. To gminy, w których są jednomandatowe okręgi wyborcze i w 14 okręgach zgłosił… » więcej 2018-10-13, godz. 13:58 Znamy wyniki wyborów w gminie Leśnica, choć głosowania jeszcze nie było. I nie będzie Po zakończeniu rejestracji list kandydatów na radnych okazało się, że w gminie Leśnica już znane są nazwiska wszystkich piętnastu radnych, którzy zasiądą… » więcej 2018-10-13, godz. 13:45 Urna pomocnicza Urna pomocnicza może być stosowana tylko w obwodach specjalnych, czyli szpitalach i domach pomocy społecznej. Jest ona mniejsza tak, aby można było ją przenosić -… » więcej 2018-10-11, godz. 10:03 Obwody odrębne, co to takiego? Obwody odrębne są tworzone bezpośrednio do danych wyborów. Są usytuowane w szpitalach, zakładach karnych, domach pomocy społecznej. - Głosownie może… » więcej 2018-10-11, godz. 09:43 Nagła zmiana obwodu głosowania. Tak też może się zdarzyć - Często zdarza się tak, że w sytuacjach nie przewidzianych ze względu na zdarzenia losowe obwód wyborczy musi być przeniesiony. Albo okazało się, że… » więcej 2018-10-11, godz. 08:59 Czym są obwody głosowania Każda gmina przed wyborami podzielona jest na obwody głosowania. Wyborca, nie może zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym, może to zrobić tylko w lokalu… » więcej 2018-10-06, godz. 17:29 Nie zwlekaj z wnioskiem o wpisanie do rejestru wyborców, jeśli chcesz głosować poza miejscem zameldowania - Przed każdymi wyborami jest tak zwany boom na wpisanie do rejestru wyborców. Często wyborcy robią to na ostatnią chwilę. Uwaga, gmina ma na wpisanie do… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »