Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Poradnik wyborczy » Jak zostać członkiem terytorialnej komisji wyb…
2018-09-04, 08:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jak zostać członkiem terytorialnej komisji wyborczej?

Jak zostać członkiem terytorialnej komisji wyborczej
Trwa przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. To te komisje, które pracują w gminie, powiecie i województwie i zliczają wyniki głosowania, które spływają z obwodowych komisji wyborczych, czyli z lokali wyborczych. Jeśli ktoś chce zostać członkiem takiej komisji to czasu ma niewiele, bo termin zgłaszania upływa 6 września
- Zachęcamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby rejestrować kandydatów a następnie brać udział w ustalaniu zbiorczych wyników na terenie danego obszaru - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
W terytorialnej komisji wyborczej może pracować każdy kto:
- W chwili zgłoszenia jego osoby jako kandydata ma ukończone 21 lat
- Nie jest pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, Trybunału Stanu, bądź ne jest ubezwłasnowolniony
- Nie jest skazany prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności
Kandydatami do składu komisji nie mogą być:
- Kandydaci startujący w wyborach
- Pełnomocnicy komitetów wyborczych
- Urzędnicy wyborczy
- Nie ma natomiast ustawowego zakazu zgłoszenia członków rodzin kandydatów do terytorialnych komisji wyborczych. Takie obostrzenie występuje dopiero w obwodowych komisjach - wyjaśnia dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Chętni do pracy w terytorialnych komisjach wyborczych powinni skontaktować się w pierwszej kolejności z komitetami wyborczymi bo to one mają pierwszeństwo w zgłaszaniu kandydatur. - Można kontaktować się z delegaturą KBW w Opolu, ponieważ jeśli komitety nie obsadzą wszystkich miejsc w komisjach, wtedy uzupełnienia dokonuje komisarz wyborczy - zaznacza dyrektor Tkacz.

Terytorialne komisje wyborcze od 12.09 do 17.09 do godziny 20:00 rejestrują kandydatów na radnych. 26.09 do godziny 24:00 w gminach rejestrują kandydatów na wójtów burmistrzów i prezydentów. - Następnie odbędą posiedzenia komisji zatwierdzające obwieszczenia o rejestracji kandydatów, oraz zatwierdzające karty do głosowania - mówi dyrektor Rafał Tkacz. Terytorialne komisje wyborcze pracują także w dniu wyborów po zakończeniu głosowania, kiedy obwodowe komisje wyborcze dostarczają wyniki z lokali wyborczych.

Zobacz także

2018-10-13, godz. 15:22 Zadania obwodowej komisji wyborczej w dniu wyborów, przed rozpoczęciem głosowania Zadania obwodowej komisji wyborczej do spraw przeprowadzenia głosowania: Komisja powinna wszystkie czynności wykonywać w możliwie pełnym składzie, lecz… » więcej 2018-10-13, godz. 14:37 Obowiązki obwodowych komisji przed dniem głosowania cz. 2 Obwodowe komisje wyborcze mają sporo obowiązków do wypełnienia jeszcze przed dniem głosowania. Komisje muszą: - przyjąć formularze głosowania na radnych… » więcej 2018-10-13, godz. 14:22 Obowiązki obwodowych komisji wyborczych przed dniem głosowania Obwodowe komisje wyborcze, zarówno te do przeprowadzenia głosowania jaki i ustalenia wyników głosowania powinny spotkać się na pierwszym posiedzeniu i ukonstytuować… » więcej 2018-10-13, godz. 14:08 W Komprachcicach i Chrząstowicach znamy już 14 spośród 15 radnych W Komprachcicach i Chrząstowicach znamy już 14 spośród 15 radnych tych gmin. To gminy, w których są jednomandatowe okręgi wyborcze i w 14 okręgach zgłosił… » więcej 2018-10-13, godz. 13:58 Znamy wyniki wyborów w gminie Leśnica, choć głosowania jeszcze nie było. I nie będzie Po zakończeniu rejestracji list kandydatów na radnych okazało się, że w gminie Leśnica już znane są nazwiska wszystkich piętnastu radnych, którzy zasiądą… » więcej 2018-10-13, godz. 13:45 Urna pomocnicza Urna pomocnicza może być stosowana tylko w obwodach specjalnych, czyli szpitalach i domach pomocy społecznej. Jest ona mniejsza tak, aby można było ją przenosić -… » więcej 2018-10-11, godz. 10:03 Obwody odrębne, co to takiego? Obwody odrębne są tworzone bezpośrednio do danych wyborów. Są usytuowane w szpitalach, zakładach karnych, domach pomocy społecznej. - Głosownie może… » więcej 2018-10-11, godz. 09:43 Nagła zmiana obwodu głosowania. Tak też może się zdarzyć - Często zdarza się tak, że w sytuacjach nie przewidzianych ze względu na zdarzenia losowe obwód wyborczy musi być przeniesiony. Albo okazało się, że… » więcej 2018-10-11, godz. 08:59 Czym są obwody głosowania Każda gmina przed wyborami podzielona jest na obwody głosowania. Wyborca, nie może zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym, może to zrobić tylko w lokalu… » więcej 2018-10-06, godz. 17:29 Nie zwlekaj z wnioskiem o wpisanie do rejestru wyborców, jeśli chcesz głosować poza miejscem zameldowania - Przed każdymi wyborami jest tak zwany boom na wpisanie do rejestru wyborców. Często wyborcy robią to na ostatnią chwilę. Uwaga, gmina ma na wpisanie do… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »