Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Poradnik wyborczy » Cisza wyborcza. Czego unikać, a co jest dozwolo…
2018-10-19, 21:56 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Cisza wyborcza. Czego unikać, a co jest dozwolone?

Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy
Cisza wyborcza zaczyna się w piątek o godzinie 24.00 i trwa do zakończenia głosowania, czyli teoretycznie w niedzielę o godzinie 21.00

- Cisza wyborcza, to nic innego jak przerwa w dostawie bodźców dotyczących kandydatów. Wszystko to co zostało umieszczone w przestrzeni publicznej (plakaty, billboardy), ulotki, które trafiły do naszych domów zostają, ale w czasie ciszy nic nowego nie powinno się pojawić - wyjaśnia Joanna Maksymowicz, Komisarz Wyborczy.

Nie może zawisnąć żaden nowy baner, nie powinniśmy dostać żadnej ulotki, kandydaci nie mogą organizować konferencji prasowych.

Cisza wyborcza została wprowadzona dość dawno, w czasach kiedy nie było internetu, dlatego organa ścigania trudno czasem ocenić czy materiał, który się pojawił narusza ciszę wyborczą. To organa ścigania stwierdzają złamanie ciszy wyborczej.

Kandydaci nie muszą jednak "schować" się w domu na czas ciszy wyborczej.
- Kiedy pojawiają się w przestrzeni publicznej nie mogą rozdawać ulotek, muszą pamiętać, aby w klapie marynarki nie mieli przypiętej nazwy komitetu wyborczego, aby ich osoby były pozbawione elementów agitacji - wyjaśnia Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy.
- Najlepiej, aby rozmowy z mieszkańcami na piknikach i tego typu spotkaniach w czasie ciszy wyborczej dotyczyły przysłowiowej "pogody".

Zobacz także

2018-09-06, godz. 08:00 Jak zbierać podpisy pod listami poparcia kandydatów? Od 12 września będzie można rejestrować listy kandydatów do rad gmin, powiatów i sejmiku województwa. Aby zarejestrować listę, komitet wyborczy musi zebrać… » więcej 2018-09-05, godz. 12:00 Komitet wyborczy - bez niego nic w wyborach nie zdziałasz Komitety wyborcze są rejestrowane jako pierwsze. Tylko komitet może zgłosić kandydata na radnego, wójta, burmistrza czy prezydenta. Komitet wyborczy mogą… » więcej 2018-09-05, godz. 08:00 Czym zajmuje się terytorialna komisja wyborcza? Rozróżniamy gminne komisje wyborcze, powiatowe komisje wyborcze, miejskie komisje wyborcze i wojewódzkie komisje wyborcze. W odpowiednich urzędach rejestrują… » więcej 2018-09-04, godz. 12:00 Wynagrodzenie za pracę w terytorialnych komisjach wyborczych Do czwartku, 6 września przyjmowane są zgłoszenia kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych, czyli tych zliczających głosy z całej gminy… » więcej 2018-09-04, godz. 08:00 Jak zostać członkiem terytorialnej komisji wyborczej? Trwa przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. To te komisje, które pracują w gminie, powiecie i województwie i zliczają… » więcej 2018-09-03, godz. 08:00 Nowości w nadchodzących wyborach Nadchodzące wybory samorządowe będą nieco różnić się od tych przeprowadzanych w poprzednich latach, ponieważ znowelizowano prawo wyborcze. Nowelizacja… » więcej 2018-08-30, godz. 00:00 Nie trać głosu! Czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o wyborach samorządowych 21 października każdy pełnoletni, posiadający prawa wyborcze obywatel będzie mógł zdecydować kto zostanie radnym, gminy, powiatu i województwa. Wybierze… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »