Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy w Radiu Opole » Posłuchaj audycji

Posłuchaj audycji

2024-06-12, 13:00

Świsty, duszność, kaszel - tak objawia się astma. Co ją wywołuje?

Barbara Żurek, lekarz alergolog, pulomonolog
Barbara Żurek, lekarz alergolog, pulomonolog
Astma - to najczęściej występująca choroba przewlekła układu oddechowego. W Polsce choruje na nią ponad 4 miliony osób, ale tylko połowa z nich jest aktywnie leczona. Dlaczego? Jakie są oblicza astmy? Gościem audycji była specjalistka alergologii i pulmonologii Barbara Żurek. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-06-08, 16:00

Kask na rowerze nieobowiązkowy, ale rekomendowany. Zaleca specjalista medycyny ratunkowej

lek. Marcin Pieniążek, kierownik szpitalnego oddziału ratunkowego USK w Opolu
lek. Marcin Pieniążek, kierownik szpitalnego oddziału ratunkowego USK w Opolu
Tym razem w programie rozmawialiśmy o bezpieczeństwie na rowerze. Jazda na jednośladzie to przyjemna forma rekreacji, korzystnie wpływająca na nasze zdrowie. Poprawia kondycję, krążenie, wydolność, odpręża. W okresie wiosenno-letnim rowerzystów na ulicach, ścieżkach rowerowych czy chodnikach jest wielu. Tylko niektórzy mają kaski na głowie. Dlaczego warto korzystać z takiego zabezpieczenia głowy? Mówił o tym w rozmowie z Marzeną Śmierciak specjalista medycyny ratunkowej lek. Marcin Pieniążek, kierownik szpitalnego oddziału ratunkowego USK w Opolu.
2024-06-04, 07:00

W Dniu Dziecka o dzieciach. Jak dbać o ich zdrowie psychiczne?

Aneta Nocoń, psycholog
Aneta Nocoń, psycholog
Dzieciństwo kojarzy się z beztroską i zabawą. Dzieci jednak mają też swoje problemy. Ostatnio coraz częściej mówi się o kryzysie zdrowia psychicznego, jakie je dotyka. Dlaczego? Jak temu zapobiegać? Jak reagować i wspierać dzieci? Marzena Śmierciak rozmawiała na ten temat z psycholog na co dzień pracującą z dziećmi i młodzieżą Anetą Nocoń z Centrum Terapii i Rozwoju Clipp.
2024-05-29, 10:45

Otyłość a samopoczucie psychiczne. Jakie emocje przeżywają pacjenci?

Ewelina Wojtarkowska-Forczek [fot. M. Śmierciak]
Ewelina Wojtarkowska-Forczek [fot. M. Śmierciak]
Otyłość to poważny problem zdrowotny. To choroba wagi ciężkiej, przyczyniająca się do różnego rodzaju schorzeń. Pacjentów z otyłością i nadwagą jednak przybywa, także wśród dzieci. Co istotne, choruje nie tylko ciało. Osoby z otyłością mogą zmagać się też ze złym samopoczuciem psychicznym. Dlaczego? Jakie są to odczucia i jakie zaburzenia? Jak psychicznie przygotować się do walki z otyłością, jeśli decydujemy się na taki krok? Gościem programu była dr Ewelina Wojtarkowska-Forczek, psycholog z Poradni Leczenia Otyłości w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-05-25, 08:00

Poród siłami natury, przez cięcie cesarskie i.. z gwizdkiem. Rozmowa ze specjalistką ginekologii i położnictwa

lek. Magdalena Zawadzka-Duliniec
lek. Magdalena Zawadzka-Duliniec
Poród to przełomowe wydarzenie w życiu kobiety. Jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze. Wiąże się jednak z bólem, ale też pewnego rodzaju strachem o zdrowie kobiety i dziecka. O porodach - i tych siłami natury, i poprzez cięcie cesarskie - opowiadała lek. Magdalena Zawadzka-Duliniec, specjalistka ginekologii i położnictwa, specjalistka genetyki klinicznej, kierująca oddziałem ginekologiczno- położniczym w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.
2024-05-22, 12:22

Rwa kulszowa - co robić? Rozmowa z Rolandem Pampuchem

Roland Pampuch [fot. Marcin Boczek]
Roland Pampuch [fot. Marcin Boczek]
Kto tego doświadczył, ten wie, jak bolesnym doświadczeniem jest rwa kulszowa. Co robić, aby do niej nie dopuścić? I jak sobie radzić, kiedy już nam się przydarzy? Na ten temat rozmawialiśmy z fizjoterapeutą specjalizującym się w tematach związanych z kręgosłupem - Rolandem Pampuchem, który prowadzi gabinet "Dotyk dla zdrowia" w Dobrzeniu Małym i jest wykładowcą na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. Posłuchajcie.
2024-05-18, 16:00

Plastry w terapii cukrzycy? Trwają badania nad bezigłowym podawaniem insuliny

dr Radosław Balwierz i Paweł Biernat [fot. J. Łuczak]
dr Radosław Balwierz i Paweł Biernat [fot. J. Łuczak]
Czy pacjenci z cukrzycą, którzy muszą przyjmować insulinę, są skazani na zastrzyki? Na razie tak, ale opolscy naukowcy pracują nad innowacyjnym rozwiązaniem - dostarczaniem insuliny nie podskórnie, a przez skórę - poprzez plastry transdermalne. O swoim projekcie w audycji opowiadali dr Radosław Balwierz, adiunkt Katedry Farmacji i Chemii Ekologicznej na Wydziale Chemii i Farmacji na Uniwersytecie Opolskim oraz dr Paweł Biernat, adiunkt Katedry Technologii Postaci Leku Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, dyrektor techniczny (CTO) oraz współtwórca i współautor patentowy w Biotts SA we Wrocławiu. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-05-10, 08:00

Fizjoterapia kobiet w ciąży i po porodzie. W czym pomaga?

Michalina Sprancel
Michalina Sprancel
Ciąża i poród oznaczają bardzo duże zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Dlatego niezbędna może okazać się rehabilitacja i współpraca ciężarnej z fizjoterapeutą. Jakie dolegliwości może odczuwać młoda mama? O tym w programie opowiadała fizjoterapeutka uroginekologiczna Michalina Sprancel z Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-05-08, 11:00

Miażdżyca - śmiertelnie niebezpieczna choroba cywilizacyjna. Jak ją rozpoznać i leczyć?

dr n. med. Jacek Hobot
dr n. med. Jacek Hobot
Może rozwijać się latami bezobjawowo, jednak jej skutki są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Miażdżyca - to był kolejny medyczny temat audycji. To przewlekła choroba tętnic, podczas której dochodzi do ich zwężenia. Wiele zależy od pacjenta i jego stylu życia. Naszym gościem był dr n. med. Jacek Hobot, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, zastępca kierownika kliniki chirurgii naczyniowej w USK w Opolu. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-05-06, 08:00

Z wizytą w laboratorium. Jak się przygotować do badań?

Renata Mond-Paszek (od lewej), Joanna Kowalska
Renata Mond-Paszek (od lewej), Joanna Kowalska
Badania laboratoryjne - chyba nie ma pacjenta, który by ich nie miał. Okazuje się jednak, że nie każdy we właściwy sposób się do nich przygotowuje. Jakie błędy popełniamy? Opowiedziały o tym Marzenie Śmierciak w audycji Joanna Kowalska, kierownik Zakładu Mikrobiologii oraz Renata Mond-Paszek, zastępca kierownika Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.
1234567

Zobacz także

2023-03-31, godz. 11:46 Cukier szkodzi, a spożywamy go coraz więcej. Jakie są tego konsekwencje? Polak statystycznie spożywa około 40-50 kilogramów cukru rocznie, dziennie średnio 25 łyżeczek, o 15 za dużo. Część tego cukru jednak jemy czy pijemy… » więcej 2023-03-27, godz. 22:16 Choroba skóry, która dotyka wielu pacjentów. Lekarz dermatolog opowiada o leczeniu łuszczycy Nie jest zaraźliwa, ale należy do grupy chorób przewlekłych i dotyka wielu osób. Z racji tego, że wpływa m.in. na wygląd człowieka, sprawia, że pacjenci… » więcej 2023-03-24, godz. 11:07 Miej serce i... dbaj o serce. W Opolu obradowali kardiolodzy z całej Polski. Byliśmy na miejscu Choroby układu sercowo-naczyniowego to bardzo poważny problem naszych czasów. Nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca, czy niewydolność serca dotykają… » więcej 2023-03-16, godz. 16:57 Bez niej nie byłoby życia, tylko czy wiemy, jak ją pić? Eksperci opowiadają o wodzie Jest głęboko pod ziemią, na jej powierzchni i w atmosferze. Jest w nas, zwierzętach czy roślinach. Bez niej nie byłoby życia. Woda, bo o niej mowa - to… » więcej 2023-03-13, godz. 19:29 Chorują "po cichu", dlatego wielu pacjentów o tym nie wie. O chorobach nerek rozmawialiśmy z prof. Tomaszem Porażko Są zazwyczaj dwie, mają kształt fasolki i pełnią m.in. funkcję filtra w naszym organizmie, należą do jednych z najważniejszych narządów. Kiedy jednak… » więcej 2023-03-08, godz. 12:00 Implanty ślimakowe - pozwalają niesłyszącym usłyszeć świat W Polsce średnio 2-3 dzieci na tysiąc rodzi się z ubytkiem słuchu. Dla niektórych aparaty słuchowe są niewystarczające. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu… » więcej 2023-03-07, godz. 10:42 Ortoreksja, czyli kiedy zdrowe odżywianie staje się naszą obsesją O zdrowym odżywianiu mówi się dużo, bo zdrowe nawyki żywieniowe to korzyści zdrowotne. Jak się jednak okazuje, w pewnych okolicznościach może nam szkodzić… » więcej 2023-02-21, godz. 13:00 Jak zażywać leki, by nam pomagały, a nie szkodziły? Rozmowa o polipragmazji Budzimy się rano, szykujemy śniadanie i wraz z poranną kawą czy herbatą zażywamy garść przepisanych przez lekarzy leków. Do tego chemicznego koktajlu… » więcej 2023-02-18, godz. 15:00 Coraz więcej osób zmaga się z depresją. Jak ją rozpoznać i leczyć? 23 lutego przypada Dzień Walki z Depresją. Jak się okazuje, to czwarta najpoważniejsza choroba na świecie i jedna z głównych przyczyn samobójstw. Jak rozpoznać… » więcej 2023-02-13, godz. 10:40 Podrażnienie, szorstkość, zaczerwienienie, a nawet odmrożenia, czyli na co narażona jest nasza skóra zimą Sucha, podrażniona, zaczerwieniona skóra twarzy, pękające naczynka, szorstkie dłonie, popękane usta, a nawet odmrożenia kończyn - to problemy, z jakimi… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »