Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści…
2018-02-28, 20:33 Autor: Justyna Dziedzic

Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści Łukasza Tischnera

Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem i Wojciechem Bonowiczem
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem o Witoldzie Gombrowiczu
O dwóch wybitnych postaciach polskiej literatury opowiada historyk literatury, publicysta, tłumacz - Łukasz Tischner.

O Czesława Miłosza Justyna Dziedzic pytała również krytyka literackiego Wojciecha Bronowicza - Jest taka piękna książka o Miłoszu, którą napisał przed laty Jan Błoński i ma w stu procentach trafiony tytuł „Miłosz jak świat”. Ta jego zdolność do absorpcji wszystkiego, do zajęcia każdego miejsca. Także do zainteresowania się każdą myślą, która jest tego warta. To jest coś nieprawdopodobnego. My się tu spotykamy wokół konkretnego tematu. Zastanawia nas Miłosz jako myśliciel, twórca religijny, który w naszym świecie gubiącym religijny kontekst, lub też go zniekształcającym ma pewną propozycję. - dodaje Wojciech Bronowicz.

Witold Gombrowicz to postać, którą opisał w swojej książce Łukasz Tischner. Jam mówi autor- Gombrowicz jak się zobaczy do indeksu jego dziennika na przykład, to na różne sposoby wypowiada się o Bogu, o boskości. Dość często używa tych słów. Paradoks, na który chciałem zwrócić uwagę polega na tym, że on deklarował się jako ateista. Na ogół mówił, o tym że jako szesnastolatek rozstał się z Bogiem i Bóg do niczego nie był mu potrzebny. Podczas kiedy się wczytać w jego dzienniki, „Ślub”, „Kosmos”, to ten Bóg jawi się jako idea pewnego porządku, ale też siły, która ma na niego wpływ. Siły, która czasem fascynuje, a częściej przeraża. Może dać mu wolność, ale też wydać go na żer nie wiadomo czego. Tego typu lęk i obawa jest niezwykle uporczywa i to chciałem w mojej książce pokazać. – dodaje autor.

Zobacz także

2020-03-28, godz. 15:13 Błażej Strzelczyk o książce "Moja żona głaszcze jeże" Błażej Strzelczyk wybrał dziesięć znanych par, których małżeństwa przetrwały próbę czasu. Swoich rozmówców zapytał m.in. o to, czy udany związek… » więcej 2020-03-07, godz. 14:46 Wojciech Brzeszczak o "Metamorfozach wielowarstwowych" Z fotografem i operatorem Wojciechem Brzeszczakiem rozmawialiśmy o wystawie "Metamorfozy wielowarstwowe" prezentowanej obecnie w Centrum Kultury w Głuchołazach… » więcej 2020-03-01, godz. 15:11 Poezja to są "Dreszcze". Rozmowa z Kordianem Michalakiem Po "Rachunku myślenia" przyszedł czas na "Dreszcze". O swoim drugim tomiku poetyckim Kordian Michalak opowiedział w programie "Rewiry kultury". Co dla autora… » więcej 2020-02-20, godz. 21:02 Co jest jawą a co snem? Konrad Dworakowski o "Alicji w Krainie Czarów" Wyruszyliśmy śladem "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla. Jaka jest jej tożsamość? I jaki świat wyczarowano dla niej w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora?… » więcej 2020-02-19, godz. 16:18 Las obrodził muzyką. Wystawa interdyscyplinarna w Teatrze Eko Studio "Muzyka" to hasło tegorocznego 13. Zimowego Lasu Sztuki w Teatrze Eko Studio w Opolu. Na wystawie pokazano 160 prac wykonanych przez 80 artystów. Odnajdziemy… » więcej 2020-01-31, godz. 18:19 Aldona Hartwińska o Szwecji: "W te okna naprawdę się nie zagląda" Jak wygląda życie współczesnej szwedzkiej zaklinaczki zwierząt Jonny Jinton? Dlaczego skandynawskie okna zostawia się niezasłonięte? Skąd wzięło się… » więcej 2020-01-28, godz. 21:05 Ilona Wiśniewska o "turystyce zorzowej" i naturze, która uczy pokory [FILM] Chęć sfotografowania zorzy polarnej przyciąga na północ coraz większe rzesze turystów. Jaki wpływ na mieszkających tam ludzi i naturę mają masowe wizyty… » więcej 2020-01-22, godz. 10:43 O kobietach, morderstwach i policji. Rozmowa z Igorem Brejdygantem Seryjny morderca o podwójnej tożsamości prowadzi wyrafinowaną grę z policją i swoimi ofiarami. Ściga go komisarz Agnieszka Polkowska. Taka jest fabula powieści… » więcej 2020-01-15, godz. 14:13 "Opole i kropka" ma już 4 lata. Twórcy magazynu w "Rewirach kultury" Magazyn "Opole i kropka" w styczniu obchodzi urodziny. Na torcie cztery świeczki! Tyle lat minęło, odkąd w stolicy regionu pojawiło się czasopismo pełne… » więcej 2020-01-12, godz. 15:31 Kolaż jako podróż w głąb siebie. Rozmowa z Martyną Friedlą Gościem "Rewirów kultury" była Martyna Friedla - kulturoznawczyni, autorka ilustracji i recenzentka teatralna. Rozmawialiśmy o sztuce kolaży, która może… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »