Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Moda w PRL i polscy projektanci - opowiada Aleksandra…
2018-03-05, 00:00 Autor: Justyna Dziedzic

Moda w PRL i polscy projektanci - opowiada Aleksandra Boćkowska

Moda w PRL [fot. Okładka książki i arch. Justyna Dziedzic]
Moda w PRL [fot. Okładka książki i arch. Justyna Dziedzic]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Aleksandrą Bockowską
Rozkloszowane spódnice z siatek na muchy, kurtki z demobilu, ortaliony i niezawodne dżinsy. To tylko niektóre trendy na polskich szarych ulicach w czasach PRL. Właśnie wtedy moda miała znaczenie i z sentymentem wspominana jest przez tych, którzy mimo trudu próbowali oryginalnie wyglądać. O wielu modowych aspektach tamtych czasów napisała Aleksandra Boćkowska.

Justyna Dziedzic pytała autorkę książki „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” dlaczego we wspomnieniach tamten czas wielu ludziom kojarzy się właśnie z odzieżą.
- Ubrania w PRL-u odgrywały szczególną rolę, ponieważ trudno było ubrać się modnie idąc do sklepu. Trzeba było się trochę napracować. Samemu uszyć, gdzieś poszukać, mieć znajomego za granicą, który przysyła paczki, mieć znakomitą krawcową, znaleźć wykroje, materiały. Kosztowało to dużo wysiłku i właśnie przez ten wniesiony trud te ubrania zostały na długo w pamięci. To główna przyczyna tego sentymentu. – mówi Aleksandra Boćkowska.

- Na pewno nie chciałam pisać umownie mówiąc o saturatorach i ćmielowskiej porcelanie. Jest tak z PRL-em, że oczywiście parę ważnych rzeczy wydarzyło się w designie, modzie, prasie. Przeszło do historii i wydaje się że to dominowało. Tak jednak nie było w polskich domach i szafach. Jedna z moich bohaterek mówi, że PRL to nie były saturatory, ale system opresji. Ona była ciężko doświadczona przez ten system. Mnie bardzo zależało żeby pokazać nie tylko ubrania i stanie w kolejkach, o czym się dużo opowiada ale pokazać bardzo wyraźnie tło systemu. – opowiada o swojej książce autorka.

Zobacz także

2020-11-02, godz. 21:00 Z Zytą Rudzką, pisarką, o "Tkankach miękkich" Rozmawiamy z Zytą Rudzką- pisarką i dramatopisarką. Jest przedostatnia powieść "Krótka wymiana ognia" otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia, weszła do… » więcej 2020-10-28, godz. 14:23 Czy trzeba sprzedawać śnieg Eskimosom? Rozmowa z dr. Radosławem Walczakiem O kulturze pracy rozmawialiśmy z dr. Radosławem Walczekiem z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego. Obszarem jego zainteresowań badawczych są indywidualne… » więcej 2020-10-21, godz. 21:00 Wojciech Bonowicz o swojej nowej książce "Tischner. Biografia" Wojciech Bonowicz, który gościł 20 października 2020 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu (w ramach projektu "Wpadnij w bibliosieć") napisał książkę… » więcej 2020-10-14, godz. 21:00 "Podróż (nie) możliwa"- wystawa opolskiej artystki- Marii Bitki Maria Bitka, opolska artystka, doktorantka ASP we Wrocławiu. Posługuje się różnymi mediami, tworzy performance, instalacje, obiekty, często dokumentacja… » więcej 2020-10-23, godz. 20:32 Filozoficznie o strachu. Rozmowa z dr. Piotrem Leśniakiem Mówi się, że strach ma wielkie oczy. A czego na przestrzeni wieków bali się filozofowie? Jakie strategie radzenia sobie z lękiem proponowali? Dla kogo strach… » więcej 2020-10-22, godz. 11:30 Sztuka jak lekarstwo. Rozmowa z Magdaleną Szul-Frydą Sztuka może leczyć. To także znakomity sposób na rozładowanie gniewu, frustracji czy stresu. W czasach, gdy przekazy medialne generują w nas permanentny… » więcej 2020-10-09, godz. 20:37 O praniu, stole i kobiecie. Bettina Bereś o twórczości swojej mamy w GSW w Opolu Maria Pinińska-Bereś jest uznawana za jedną z najważniejszych polskich artystek XX wieku. Związana z Krakowem rzeźbiarka, performerka, autorka instalacji… » więcej 2020-10-06, godz. 11:56 Marek Berezowski, Agnieszka Plech i Grzegorz Hussak o 10. Opolskim Festiwalu Fotografii "To nie jest czarny łabędź" - o tej wystawie opowiadał fotograf i antropolog kultury - Marek Berezowski. To jeden z gości 10. Opolskiego Festiwalu Fotografii… » więcej 2020-10-02, godz. 19:54 Natasza Sołtanowicz o premierze "Miejskich Ziółek" w Opolu W "Rewirach kultury" rozmawialiśmy o premierze "Miejskich Ziółek". Gościem była reżyserka Natasza Sołtanowicz. Przedstawienie zostało zrealizowane przez… » więcej 2020-09-30, godz. 10:21 Od sztuki cyrkowej do sztuki życia. Rozmowa z Krzysztofem Riewoldem Sztuki cyrkowe to jego super moc! Za jej sprawą podróżuje po całej Polsce i odwiedza zagraniczne festiwale. Prowadzi także zajęcia dla dzieci i młodzieży… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »