Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Moda w PRL i polscy projektanci - opowiada Aleksandra…
2018-03-05, 00:00 Autor: Justyna Dziedzic

Moda w PRL i polscy projektanci - opowiada Aleksandra Boćkowska

Moda w PRL [fot. Okładka książki i arch. Justyna Dziedzic]
Moda w PRL [fot. Okładka książki i arch. Justyna Dziedzic]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Aleksandrą Bockowską
Rozkloszowane spódnice z siatek na muchy, kurtki z demobilu, ortaliony i niezawodne dżinsy. To tylko niektóre trendy na polskich szarych ulicach w czasach PRL. Właśnie wtedy moda miała znaczenie i z sentymentem wspominana jest przez tych, którzy mimo trudu próbowali oryginalnie wyglądać. O wielu modowych aspektach tamtych czasów napisała Aleksandra Boćkowska.

Justyna Dziedzic pytała autorkę książki „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” dlaczego we wspomnieniach tamten czas wielu ludziom kojarzy się właśnie z odzieżą.
- Ubrania w PRL-u odgrywały szczególną rolę, ponieważ trudno było ubrać się modnie idąc do sklepu. Trzeba było się trochę napracować. Samemu uszyć, gdzieś poszukać, mieć znajomego za granicą, który przysyła paczki, mieć znakomitą krawcową, znaleźć wykroje, materiały. Kosztowało to dużo wysiłku i właśnie przez ten wniesiony trud te ubrania zostały na długo w pamięci. To główna przyczyna tego sentymentu. – mówi Aleksandra Boćkowska.

- Na pewno nie chciałam pisać umownie mówiąc o saturatorach i ćmielowskiej porcelanie. Jest tak z PRL-em, że oczywiście parę ważnych rzeczy wydarzyło się w designie, modzie, prasie. Przeszło do historii i wydaje się że to dominowało. Tak jednak nie było w polskich domach i szafach. Jedna z moich bohaterek mówi, że PRL to nie były saturatory, ale system opresji. Ona była ciężko doświadczona przez ten system. Mnie bardzo zależało żeby pokazać nie tylko ubrania i stanie w kolejkach, o czym się dużo opowiada ale pokazać bardzo wyraźnie tło systemu. – opowiada o swojej książce autorka.

Zobacz także

2020-12-11, godz. 11:39 W objęciach renesansu. Rozmowa z Małgorzatą Górską Wyruszyliśmy do Florencji. Zwiedziliśmy ją razem z Małgorzatą Górską, która mieszka tam od 21 lat. Należy do grupy Przewodnicy Bez Granic jednoczącej… » więcej 2020-12-09, godz. 21:00 Jak mądrze czynić dobro?- s. Małgorzata Chmielewska Czas pandemii i zbliżające się święta są przyczynkiem do tego, by przyglądać się, w jaki sposób współczesna kultura kształtuje empatię. Czy pomaganie… » więcej 2020-11-25, godz. 21:00 Justyna Suchecka o książce „Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” 18. Opolska Jesień Literacka w MBP w Opolu trwa, szereg spotkań, rozmów odbywa się poprzez platformę internetową. Ważne tematy i literackie nowości zjednują… » więcej 2020-11-25, godz. 12:53 Zabytki, medycyna i kuchnia! Oksana Wioska pokazała nam Ateny Spacerując po Akropolu rozmawialiśmy o Grecji, w której starożytność miesza się ze współczesnością. Następnie podróżowaliśmy metrem, a warto dodać… » więcej 2020-11-23, godz. 13:39 Gdzie bije serce Lizbony? Rozmowa z Marcinem Martinho W audycji "Rewiry kultury" połączyliśmy się z Lizboną. Po mieście wypełnionym dźwiękami fado oprowadzał nas Marcin Martinho. Nasz rozmówca z Portugalią… » więcej 2020-11-18, godz. 14:15 Barcelona - czarodziejka, która kradnie serce! Rozmowa z Agatą Sosnowską Wirtualne zwiedzanie świata pomaga miłośnikom podróży przetrwać trudny czas pandemii. Na antenie Radia Opole połączyliśmy się z Agatą Sosnowską, która… » więcej 2020-11-18, godz. 21:00 Michał Nogaś o książce "Z niejednej półki. Wywiady" Z Michałem Nogasiem, dziennikarzem, rozmawiamy o książce "Z niejednej półki. Wywiady", która jest zapisem rozmów z pisarkami i pisarzami o ich najnowszych… » więcej 2020-11-14, godz. 16:05 Ale Meksyk! Agnieszka Kimla, czyli opolanka na krańcu świata Jak film o Jamesie Bondzie wpłynął na obchody święta zmarłych w Meksyku? Dlaczego Dia de Muertos to najradośniejszy czas w roku? Jak wygląda czas pandemii… » więcej 2020-11-14, godz. 15:30 Aneta Zarańska o "Przewodnikach Bez Granic" i podróżach online Połączyliśmy się z Anetą Zarańską, która mieszka na Sri Lance, jest przewodnikiem turystycznym i pilotem wycieczek. Nasza rozmówczyni opowiedziała o… » więcej 2020-11-03, godz. 21:00 Marcel Woźniak o książce "Tyrmand. Pisarz o białych oczach"- inauguracja 18. Opolskiej Jesieni Literackiej w MBP O… 3.11.2020 zainaugurowano 18. Opolską Jesień Literacką w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Do stolicy regionu przyjechał Marcel Woźniak, pisarz, scenarzysta… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »