Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Wyjątkowe spektakle na antenie Radia Opole. Pierwszy…
2017-11-28, 12:00 Autor: Agnieszka Lubczańska

Wyjątkowe spektakle na antenie Radia Opole. Pierwszy już w czwartek (30.11) [ZDJĘCIA]

Wyjątkowe spektakle na antenie Radia Opole. Pierwsze już w czwartek (30.11) [fot. Marek Bohdan]]
Wyjątkowe spektakle na antenie Radia Opole. Pierwsze już w czwartek (30.11) [fot. Marek Bohdan]]
Jerzy Trela - jeden z najwybitniejszych aktorów - zaprezentuje najsłynniejsze polskie monologi romantyczne. Słuchowisko nagrane zostało na Scenie Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów. Na antenie Radia Opole będzie okazja posłuchania go już w najbliższy czwartek (30.11) w audycji „Rewiry kultury”, na które po 19:00 zaprasza Justyna Dziedzic. Kolejne spotkania ze słuchowiskami 7 i 19 grudnia.
„Wielkie monologi romantyczne” w wykonaniu Jerzego Treli będzie można posłuchać na antenie Radia Opole w czwartek (30.11) po godz. 20:00 [fot. Radio Rzeszów]]Podczas „Wielkich monologów romantycznych” w mistrzowskim wykonaniu Jerzego Treli usłyszymy monolog Konrada z "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego, Adolfa z III części "Dziadów" Adama Mickiewicza i Samuela z "Sędziów" Wyspiańskiego. Usłyszymy też "Fortepian Szopena" Cypriana Kamila Norwida i "Wielką Improwizację" Konrada z "Dziadów", którą aktor wygłosił w jednej z najznakomitszych realizacji tego dzieła w reżyserii Konrada Swinarskiego.

Kolejne spotkania ze spektaklami Radia Rzeszów 7 i 19 grudnia

Monodram oparty na tekstach Tadeusza Różewicza „Przyj dziewczyno, przyj...” w wykonaniu Wioletty Komar [fot. Radio Rzeszów]Najpierw posłuchamy monodramu opartego na tekstach Tadeusza Różewicza „Przyj dziewczyno, przyj...” w wykonaniu Wioletty Komar - utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej aktorki. To ona swoim spektaklem „Diva” w kwietniu 2016 roku zainaugurowała istnienie Sceny Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów.

Słuchowisko jest próbą scenicznego ujęcia byłych, obecnych i przyszłych tzw. „obowiązujących, kultowych trendów” literacko-artystycznych. Bohaterką jest kobieta, postać-hybryda, Nadzieja Tupalska, powołana do życia przez Tadeusza Różewicza już w latach 60. Twórcy spektaklu wskrzesili ją w celu teatralnej prezentacji najnowszych tekstów Tadeusza Różewicza. Tupalska to w prostej linii wnuczka kobiety, która „wygaduje”, siedząc „na najwyższej półce kultury niskiej”.

14 grudnia proponujemy ”Kołysankę dla Ofelii” w wykonaniu Elżbiety Lewak [fot. Radio Rzeszów]Z kolei 19 grudnia proponujemy ”Kołysankę dla Ofelii” w wykonaniu Elżbiety Lewak. To monodram na podstawie tekstów Georga Büchnera, Williama Shakespeare’a i Stanisława Wyspiańskiego. Opowieść o miłości, rozczarowaniu ludźmi i światem, pogrążeniu się w rozpaczy i bezradności. Historia przebaczenia, odkupienia i ukochania wszystkich krzywd, na jakie przyzwalamy w życiu.

Reżyserka spektaklu Weronika Kuśmider tak opisała spektakl: "Kołysanka dla Ofelii" to ukochanie wszystkiego, co boli i rani. Utulenie naszego niezrozumienia w relacjach z innymi i samym sobą. Kołysanka, w której spotykają się trzy kobiety. Pierwsza to Ofelia, będąca już po doświadczeniach, o których pisali Shakespeare i Wyspiański, po doświadczeniu śmierci, Ofelia zmartwychwstała. Drugą jest aktorka wykonująca monodram. Trzecia to słowiańska Ofelia Wyspiańskiego, z warkoczem, której tradycyjne pieśni wołają "wysłuchaj mojej historii". W sierpniu 2016 roku "Kołysanka dla Ofelii" pokazana została w ramach sekcji SzekspirOff na 20. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Spektakl powstał z okazji 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare’a .

Wszystkie trzy spektakle zostały zaprezentowane na Scenie Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów. W Radiu Opole będzie można ich posłuchać podczas trzech kolejnych czwartków w audycji „Rewiry kultury” po godz. 20:00.

Zobacz także

2021-01-18, godz. 21:00 Co poniedziałek rekomendacje nowości – płyta, książka, film! Co tydzień rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutowaliśmy o płycie, która jest osobliwą składanką "karnawałowych" rytmów… » więcej 2021-01-11, godz. 21:01 Łukasz Kropiowski o projekcie "Co robić czekając?" w GSW w Opolu, Jerzy Kosałka o wystawianych pracach i aktualnej… Z Łukaszem Kropiowskim z Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu rozmawiamy o projekcie "Co robić czekając?", który trwa w Aneksie GSW. Aktualnie zobaczyć możemy… » więcej 2021-01-11, godz. 21:00 Cotygodniowe rekomendacje nowości- płyta, film, książka Co tydzień rekomendujemy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutujemy o płycie Jane Birkin, „Oh! Pardon tu dormais…”, książce Arta Davidsona… » więcej 2021-01-07, godz. 14:32 Dominikana otwarta dla turystów. Rozmowa z Klaudią Kimmel Połączyliśmy się z Klaudią Kimmel na Dominikanie. To jeden z niewielu krajów na świecie otwartych obecnie na ruch turystyczny, gdzie niewymagane są testy… » więcej 2021-01-04, godz. 21:00 Andrzej Sznejweis i Agnieszka Kania wspominają zmarłego opolskiego artystę Zygmunta Moryto Zygmunta Moryto, opolski malarz, grafik i rysownik zmarł 1 stycznia. Miał 66 lat. O artyście i jego twórczości mówią Andrzej Sznejweis, malarz, grafik… » więcej 2020-12-30, godz. 21:19 Z Patrycją Mackiel-Singh i Devki Mehta rozmawiamy o kulturze indyjskiej, o nowej indyjskiej klubokawiarni w Opolu i życiu… Z Devki Mehta i Patrycją Mackiel-Singh rozmawiamy o nowym miejscu w Opolu- o nowej indyjskiej klubokawiarni- Samsara- o planach, inspiracjach. A także o podróżowaniu… » więcej 2020-12-30, godz. 12:44 "Grubas" i 12 winogron. Agnieszka Sobolewska o świętach w Madrycie Co to znaczy mieć "życie jak w Madrycie"? To z pewnością wie Agnieszka Sobolewska- licencjonowana przewodniczka, absolwentka historii sztuki i historii, która… » więcej 2020-12-29, godz. 11:56 Malta - między Europą i Afryką. Rozmowa z Kamilem Augustynem W audycji "Rewiry kultury" odwiedziliśmy wyspiarskie państwo-miasto, czyli Maltę. Najstarsze ślady cywilizacji w tym miejscu świata szacowane są na 7 tys… » więcej 2020-12-29, godz. 11:04 Z Piotrem Milewskim o wznowieniu książki "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej", a także o nagradzanej… Rozmawiamy z Piotrem Milewskim, który wychował się w Opolu i jest autorem bestsellerowych książek: "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej"… » więcej 2020-12-29, godz. 06:56 Najważniejsze płyty, książki i filmy 2020 roku- podsumowanie rocznych rekomendacji nowości Co poniedziałek o godz. 19.05 w Rewirach kultury w roku 2020 z Mateuszem Torzeckim rekomendowaliśmy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Tym razem podsumowaliśmy… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »