Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Wyjątkowe spektakle na antenie Radia Opole. Pierwszy…
2017-11-28, 12:00 Autor: Agnieszka Lubczańska

Wyjątkowe spektakle na antenie Radia Opole. Pierwszy już w czwartek (30.11) [ZDJĘCIA]

Wyjątkowe spektakle na antenie Radia Opole. Pierwsze już w czwartek (30.11) [fot. Marek Bohdan]]
Wyjątkowe spektakle na antenie Radia Opole. Pierwsze już w czwartek (30.11) [fot. Marek Bohdan]]
Jerzy Trela - jeden z najwybitniejszych aktorów - zaprezentuje najsłynniejsze polskie monologi romantyczne. Słuchowisko nagrane zostało na Scenie Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów. Na antenie Radia Opole będzie okazja posłuchania go już w najbliższy czwartek (30.11) w audycji „Rewiry kultury”, na które po 19:00 zaprasza Justyna Dziedzic. Kolejne spotkania ze słuchowiskami 7 i 19 grudnia.
„Wielkie monologi romantyczne” w wykonaniu Jerzego Treli będzie można posłuchać na antenie Radia Opole w czwartek (30.11) po godz. 20:00 [fot. Radio Rzeszów]]Podczas „Wielkich monologów romantycznych” w mistrzowskim wykonaniu Jerzego Treli usłyszymy monolog Konrada z "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego, Adolfa z III części "Dziadów" Adama Mickiewicza i Samuela z "Sędziów" Wyspiańskiego. Usłyszymy też "Fortepian Szopena" Cypriana Kamila Norwida i "Wielką Improwizację" Konrada z "Dziadów", którą aktor wygłosił w jednej z najznakomitszych realizacji tego dzieła w reżyserii Konrada Swinarskiego.

Kolejne spotkania ze spektaklami Radia Rzeszów 7 i 19 grudnia

Monodram oparty na tekstach Tadeusza Różewicza „Przyj dziewczyno, przyj...” w wykonaniu Wioletty Komar [fot. Radio Rzeszów]Najpierw posłuchamy monodramu opartego na tekstach Tadeusza Różewicza „Przyj dziewczyno, przyj...” w wykonaniu Wioletty Komar - utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej aktorki. To ona swoim spektaklem „Diva” w kwietniu 2016 roku zainaugurowała istnienie Sceny Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów.

Słuchowisko jest próbą scenicznego ujęcia byłych, obecnych i przyszłych tzw. „obowiązujących, kultowych trendów” literacko-artystycznych. Bohaterką jest kobieta, postać-hybryda, Nadzieja Tupalska, powołana do życia przez Tadeusza Różewicza już w latach 60. Twórcy spektaklu wskrzesili ją w celu teatralnej prezentacji najnowszych tekstów Tadeusza Różewicza. Tupalska to w prostej linii wnuczka kobiety, która „wygaduje”, siedząc „na najwyższej półce kultury niskiej”.

14 grudnia proponujemy ”Kołysankę dla Ofelii” w wykonaniu Elżbiety Lewak [fot. Radio Rzeszów]Z kolei 19 grudnia proponujemy ”Kołysankę dla Ofelii” w wykonaniu Elżbiety Lewak. To monodram na podstawie tekstów Georga Büchnera, Williama Shakespeare’a i Stanisława Wyspiańskiego. Opowieść o miłości, rozczarowaniu ludźmi i światem, pogrążeniu się w rozpaczy i bezradności. Historia przebaczenia, odkupienia i ukochania wszystkich krzywd, na jakie przyzwalamy w życiu.

Reżyserka spektaklu Weronika Kuśmider tak opisała spektakl: "Kołysanka dla Ofelii" to ukochanie wszystkiego, co boli i rani. Utulenie naszego niezrozumienia w relacjach z innymi i samym sobą. Kołysanka, w której spotykają się trzy kobiety. Pierwsza to Ofelia, będąca już po doświadczeniach, o których pisali Shakespeare i Wyspiański, po doświadczeniu śmierci, Ofelia zmartwychwstała. Drugą jest aktorka wykonująca monodram. Trzecia to słowiańska Ofelia Wyspiańskiego, z warkoczem, której tradycyjne pieśni wołają "wysłuchaj mojej historii". W sierpniu 2016 roku "Kołysanka dla Ofelii" pokazana została w ramach sekcji SzekspirOff na 20. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Spektakl powstał z okazji 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare’a .

Wszystkie trzy spektakle zostały zaprezentowane na Scenie Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów. W Radiu Opole będzie można ich posłuchać podczas trzech kolejnych czwartków w audycji „Rewiry kultury” po godz. 20:00.

Zobacz także

2021-04-02, godz. 16:31 Duchowe i muzyczne przeżywanie Triuddum Paschalnego w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Jak wygląda przeżywanie Triuum Paschalnego w tradycji luterańskiej, skoro to Wielki Piątek jest dniem, na którym koncentruje się najwięcej uwagi? Jaka kolorystyka… » więcej 2021-04-02, godz. 15:15 O strukturze Wielkiego Postu i ludowym podejściu do Triduum Paschalnego oczami muzykologów Kiedy zaczyna się świętowanie, ile dni tak naprawdę trwa Triduum Paschalne i co warto wiedzieć o muzycznym wymiarze przeżywania dni wieńczących Wielki… » więcej 2021-04-02, godz. 10:15 Izabela Jasińska o zwyczajach okresu Wielkiejnocy dawniej i dziś na Opolszczyźnie Izabela Jasińska, etnografka z Muzeum Śląska Opolskiego, opowiada o zwyczajach okresu Wielkiejnocy dawniej i dziś. Rozmawiamy nie tylko obrzędowości Wielkiego… » więcej 2021-03-31, godz. 14:44 Święta w Meksyku. Agnieszka Kimla opowiada o Wielkanocy Na antenie Radia Opole połączyliśmy się z opolanką w Meksyku - Agnieszką Kimlą. Nasza rozmówczyni opowiedziała o meksykańskich tradycjach związanych… » więcej 2021-03-29, godz. 21:00 Rekomendacje nowości muzycznych, literackich oraz filmowych! Jak co poniedziałek omawiamy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutujemy o płycie Jona Batiste'a, „We Are”, książce autorstwa Kazuo Ishiguro… » więcej 2021-03-24, godz. 12:09 Czy Patryk Szymański znalazł złoto w Tanzanii? Prymitywne metody wydobywcze i bogactwo tylko dla wybranych. O kopalni złota, którą na swojej drodze napotkał w Tanzanii opolski podróżnik - Patryk Szymański… » więcej 2021-07-30, godz. 21:11 Królowa Odbicia - słuchowisko dla dzieci powstało na Politechnice Opolskiej. Rozmowa z dr inż. Anną Deptułą i Dawidem… Na Politechnice Opolskiej powstała internetowa, kulturalna propozycja dla dzieci. Grupa studentów z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki przygotowała… » więcej 2021-03-22, godz. 21:00 Rekomendacje nowości muzycznych, literackich oraz filmowych! Co poniedziałek omawiamy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dyskutujemy o płycie Lany Del Rey - „Chemtrails Over The Country Club”, książce autorstwa… » więcej 2021-03-18, godz. 22:15 Z wizytą w Pokoju u diakon Katarzyny Kowalskiej i księdza Eneasza Kowalskiego: o radościach, troskach i życiu kulturalnym… Wybraliśmy się do Pokoju (pow. namysłowski), który każdego roku z powodzeniem zamienia się w wielki salon muzyczny, by przekonać się jaki jest stan zabytkowych… » więcej 2021-03-08, godz. 21:01 Agata Wilczek o wystawie w Prudnickim Ośrodku Kultury Rozmawiamy z Agatą Wilczek - artystką- malarką i rzeźbiarką, kustoszką Galerii NA PODDASZU Prudnickiego Ośrodka Kultury o wystawie "Na ślubnym kobiercu"… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »