Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Wyjątkowe spektakle na antenie Radia Opole. Pierwszy…
2017-11-28, 12:00 Autor: Agnieszka Lubczańska

Wyjątkowe spektakle na antenie Radia Opole. Pierwszy już w czwartek (30.11) [ZDJĘCIA]

Wyjątkowe spektakle na antenie Radia Opole. Pierwsze już w czwartek (30.11) [fot. Marek Bohdan]]
Wyjątkowe spektakle na antenie Radia Opole. Pierwsze już w czwartek (30.11) [fot. Marek Bohdan]]
Jerzy Trela - jeden z najwybitniejszych aktorów - zaprezentuje najsłynniejsze polskie monologi romantyczne. Słuchowisko nagrane zostało na Scenie Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów. Na antenie Radia Opole będzie okazja posłuchania go już w najbliższy czwartek (30.11) w audycji „Rewiry kultury”, na które po 19:00 zaprasza Justyna Dziedzic. Kolejne spotkania ze słuchowiskami 7 i 19 grudnia.
„Wielkie monologi romantyczne” w wykonaniu Jerzego Treli będzie można posłuchać na antenie Radia Opole w czwartek (30.11) po godz. 20:00 [fot. Radio Rzeszów]]Podczas „Wielkich monologów romantycznych” w mistrzowskim wykonaniu Jerzego Treli usłyszymy monolog Konrada z "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego, Adolfa z III części "Dziadów" Adama Mickiewicza i Samuela z "Sędziów" Wyspiańskiego. Usłyszymy też "Fortepian Szopena" Cypriana Kamila Norwida i "Wielką Improwizację" Konrada z "Dziadów", którą aktor wygłosił w jednej z najznakomitszych realizacji tego dzieła w reżyserii Konrada Swinarskiego.

Kolejne spotkania ze spektaklami Radia Rzeszów 7 i 19 grudnia

Monodram oparty na tekstach Tadeusza Różewicza „Przyj dziewczyno, przyj...” w wykonaniu Wioletty Komar [fot. Radio Rzeszów]Najpierw posłuchamy monodramu opartego na tekstach Tadeusza Różewicza „Przyj dziewczyno, przyj...” w wykonaniu Wioletty Komar - utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej aktorki. To ona swoim spektaklem „Diva” w kwietniu 2016 roku zainaugurowała istnienie Sceny Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów.

Słuchowisko jest próbą scenicznego ujęcia byłych, obecnych i przyszłych tzw. „obowiązujących, kultowych trendów” literacko-artystycznych. Bohaterką jest kobieta, postać-hybryda, Nadzieja Tupalska, powołana do życia przez Tadeusza Różewicza już w latach 60. Twórcy spektaklu wskrzesili ją w celu teatralnej prezentacji najnowszych tekstów Tadeusza Różewicza. Tupalska to w prostej linii wnuczka kobiety, która „wygaduje”, siedząc „na najwyższej półce kultury niskiej”.

14 grudnia proponujemy ”Kołysankę dla Ofelii” w wykonaniu Elżbiety Lewak [fot. Radio Rzeszów]Z kolei 19 grudnia proponujemy ”Kołysankę dla Ofelii” w wykonaniu Elżbiety Lewak. To monodram na podstawie tekstów Georga Büchnera, Williama Shakespeare’a i Stanisława Wyspiańskiego. Opowieść o miłości, rozczarowaniu ludźmi i światem, pogrążeniu się w rozpaczy i bezradności. Historia przebaczenia, odkupienia i ukochania wszystkich krzywd, na jakie przyzwalamy w życiu.

Reżyserka spektaklu Weronika Kuśmider tak opisała spektakl: "Kołysanka dla Ofelii" to ukochanie wszystkiego, co boli i rani. Utulenie naszego niezrozumienia w relacjach z innymi i samym sobą. Kołysanka, w której spotykają się trzy kobiety. Pierwsza to Ofelia, będąca już po doświadczeniach, o których pisali Shakespeare i Wyspiański, po doświadczeniu śmierci, Ofelia zmartwychwstała. Drugą jest aktorka wykonująca monodram. Trzecia to słowiańska Ofelia Wyspiańskiego, z warkoczem, której tradycyjne pieśni wołają "wysłuchaj mojej historii". W sierpniu 2016 roku "Kołysanka dla Ofelii" pokazana została w ramach sekcji SzekspirOff na 20. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Spektakl powstał z okazji 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare’a .

Wszystkie trzy spektakle zostały zaprezentowane na Scenie Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów. W Radiu Opole będzie można ich posłuchać podczas trzech kolejnych czwartków w audycji „Rewiry kultury” po godz. 20:00.

Zobacz także

2021-08-17, godz. 22:04 Będzie się działo! Festiwal "Kocham Cię" przed nami Zapraszaliśmy na Festiwal "Kocham Cię" do Byczyny. Nasze studio odwiedzili Irmina Chocianowicz, Angelika Gnacy i Krzysztof Sorodnik, którzy wspólnie z Radomirem… » więcej 2021-08-13, godz. 18:00 Wspominamy pierwsze koncerty 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu i 14. Festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne" Od 1 do 12 sierpnia na Opolszczyźnie trwał 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu (czyli kurs mistrzowski dla młodych instrumentalistów, obfitujący również… » więcej 2021-08-09, godz. 21:00 Witold Wnuk, gość Jazz Prudnik Festiwal, o sytuacji jazzu w Polsce oraz o festiwalach jazzowych Z Witoldem Wnukiem, jazzmanem, autorem książki „ Jazz w Piwnicy pod Baranami - 25 lat Summer Jazz Festival Kraków” rozmawiamy o nowych trendach w jazzie… » więcej 2021-07-28, godz. 13:48 "Nie nudzę się ze sobą". Rozmowa z Grażyną Misiorowską O figurkach Maryi mówi "Moje Dziewczyny". Macierzyństwo postrzega jako najpiękniejszą inwestycję w przyszłość. Zapytana, czy była "Matką Polką" odpowiada… » więcej 2021-08-02, godz. 21:00 Dr Sylwia Gawłowska o Jazz Prudnik Festiwal Rozmawiamy z dr Sylwią Gawłowską dyrektorką Prudnickiego Ośrodka Kultury o Jazz Prudnik Festiwal, który odbędzie się 6-7.08 w ogrodzie Prudnickiego Ośrodka… » więcej 2021-07-21, godz. 11:19 Od bufetowej do "Balladyny"? Rozmowa z aktorką Karoliną Gorzkowską Karolina Gorzkowska jest aktorką Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Na naszej antenie opowiedziała, jak zaczęła się jej artystyczna droga oraz jak trafiła… » więcej 2021-07-19, godz. 21:00 Dr Agata Haas z Instytutu Śląskiego w Opolu o książce "Język poezji mistycznej w XVII- i XVIII-wiecznych rękopisach… Rozmawiamy z dr Agatą Haas z Instytutu Śląskiego w Opolu, autorką książki "Język poezji mistycznej w XVII- i XVIII-wiecznych rękopisach karmelitańskich"… » więcej 2021-07-16, godz. 19:02 Odkrywamy muzyczny potencjał orkiestry dętej z Opola-Szczepanowic Jaka moc drzemie w orkiestrze dętej funkcjonującej przy Parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach, ale równie wyśmienicie spełniającej się w warunkach… » więcej 2021-07-14, godz. 12:08 Historia opolskim wzorem zdobiona. Rozmowa z Magdaleną Poprawką Odwiedza twórców ludowych na Opolszczyźnie i zbiera informacje dotyczące wzoru opolskiego. Magdalena Poprawka z grupy Opolskie Dziouchy jest laureatką stypendium… » więcej 2021-07-12, godz. 16:12 Podkarpacie i Opolszczyzna kuszą atrakcjami kulturalnymi - wspólna audycja Radia Opole i Polskiego Radia Rzeszów Więcej nas łączy niż dzieli, a tym co nas łączy to z pewnością ludzie, pasja i bogactwo kulturalne, jakimi może się poszczycić zarówno Opolszczyzna… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »