Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-03-17, 12:11 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 marca 2019! [FILM, ZDJĘCIA]

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 marca 2019!
Minister spraw zagranicznych rokrocznie przedstawia w Sejmie informację dotyczącą celów polskiej dyplomacji w danym roku. Opolskich polityków poprosiliśmy o skomentowanie wygłoszonego w czwartek (14.03) exposé szefa MSZ Jacka Czaputowicza.
Piotr Wach (Nowoczesna) podkreślał, że polityka zagraniczna powinna być analizowana w dłuższej perspektywie. Oceniając więc cały okres rządów PiS stwierdził, że „to jest jedna wielka katastrofa”. Wskazywał, że Polska została sprowadzona na margines Unii Europejskiej.

Reprezentująca Solidarną Polskę Małgorzata Wilkos podkreślając spójną wizję polskiej polityki zagranicznej, zwróciła uwagę na „świetną współpracę MSZ z prezydentem”. Zaznaczyła, że „Polska odzyskuje rolę lidera w tej części Europy”.

Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej z satysfakcją wskazał na fakt wyeksponowania w wystąpieniu min. Jacka Czaputowicza współpracy z Niemcami: „Po kwestiach związanych z NATO i UE, następny akapit dotyczył partnera niemieckiego. Wskazano Niemcy jako najważniejszego gospodarczo sąsiada i partnera w UE”.

Jako zrównoważone, określił exposé ministra spraw zagranicznych Piotr Pancześnik z Porozumienia. Zaakcentował trzy główne cele polityki wskazane przez szefa MSZ: „współdziałanie w ramach Grupy Wyszehradzkiej, dobre stosunki z Niemcami i strategiczny sojusz z USA”.

Sławomir Kłosowski (Prawo i Sprawiedliwość) stwierdził, że „sytuacja Polski po wieloletnim okresie dryfów w Europie zaczyna się zmieniać, ewoluować”. Zaznaczył, że dostrzega to m.in. na korytarzach Parlamentu Europejskiego, gdy posłowie innych państw pytają polskich eurodeputowanych o zdanie w ważnych kwestiach europejskich.

Reprezentujący Platformę Obywatelską Tomasz Kostuś wskazywał na fakt „skonfliktowania Polski ze wszystkimi sąsiadami”. Krytykował „podwieszenie się tylko pod Amerykanów”. Mówiąc o samym exposé stwierdził, że „było dobre, dobrze sprzedane, ale jak wyciśniemy marketing i fajerwerki, to mamy do czynienia ze smutną rzeczywistością”.

Robert Tistek (Kukiz’15) krytykował brak działań rządowych w sprawie ustawy dotyczącej żydowskiego mienia bezspadkowego (amerykańska ustawa 447). Podkreślił, że „to Polonia amerykańska działała, żeby Polska była wyłączona z tej ustawy”. Krytycznie odniósł się również do wycofania się przez władze polskie z części zapisów ustawy o IPN.

Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego stwierdził, że polityka zagraniczna obecnego rządu to jedna z przyczyn wejścia jego ugrupowania do Koalicji Europejskiej. „Nie możemy zgodzić się na to, jak reprezentowana jest Polska, jak bronione są interesy Polski na arenie międzynarodowej”.
Zaproszenie Ewy Skrabacz przyjęli:
  • Ryszard Galla (MN),
  • Sławomir Kłosowski (PiS),
  • Antoni Konopka (PSL),
  • Tomasz Kostuś (PO),
  • Piotr Pancześnik (Porozumienie),
  • Robert Tistek (Kukiz'15),
  • Piotr Wach (.Nowoczesna),
  • Małgorzata Wilkos (SP).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 17 marca 2019 - debatę prowadzi Ewa Skrabacz

Zobacz także

2021-02-21, godz. 14:30 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o zwolnieniu z funkcji wiceprezesa Agnieszki Zagoli oraz o zliberalizowanym stanowisku… Gości Niedzielnej Loży Radiowej pytaliśmy o sprawę zwolnienia z funkcji wiceprezesa spółki Moszna Zamek Agnieszki Zagoli. Powodem miały być oszczędności… » więcej 2021-02-14, godz. 14:35 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o podatku od reklam w mediach oraz funduszach unijnych na lata 2021-2027 Planowany przez rząd nowy podatek ma dotyczyć m.in. portali internetowych, mediów tradycyjnych oraz firm, które w swojej ofercie mają zewnętrzne nośniki… » więcej 2021-02-07, godz. 12:29 Goście Niedzielnej Loży Radiowej o uchwale w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku" oraz programie "Rodzina… Niedzielna Loża Radiowa dziś pełna tematów. Naszych gości pytaliśmy o nową politykę energetyczną Polski do 2040 roku, ocenę programu 500 plus po 5 latach… » więcej 2021-01-31, godz. 14:36 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Głuchołazach i zmianach na stanowisku wicemarszałka r… Głuchołaski szpital MSWiA jako pierwszy w kraju i w Europie rozpoczął i prowadzi z powodzeniem rehabilitację ozdrowieńców, którzy przeszli Covid -19. W… » więcej 2021-01-24, godz. 14:30 Niedzielna Loża Radiowa z 24 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie w związku z aresztowaniem… » więcej 2021-01-17, godz. 14:47 Niedzielna Loża Radiowa z 17 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Coraz więcej przedsiębiorców ma dość obostrzeń epidemicznych. Część z nich, mimo zakazów, otworzyła swoje firmy już wcześniej, ale duża część… » więcej 2021-01-10, godz. 12:31 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 10 stycznia 2021 roku! W środę w Stanach Zjednoczonych tłum wdarł się na Kapitol i przerwał proces zatwierdzenia zwycięstwa Joe Bidena. Kilka godzin przed zajęciem przez swoich… » więcej 2021-01-06, godz. 12:00 Goście "Świątecznej Loży Radiowej" o obchodach święta Trzech Króli Ks. Waldemar Klinger proboszcz katedry w Opolu i ks. Wojciech Pracki proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu a także Bogdan Jasiński kustosz Muzeum… » więcej 2021-01-03, godz. 13:24 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczepieniach przeciw covid-19 poza kolejnością oraz pretendentach na stanowisko… Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy dziś o dwóch tematach: pierwszym z nich były komentarze na temat szczepień poza kolejnością. Od kilku dni opinię publiczną… » więcej 2021-01-01, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z dnia 1 stycznia 2021 roku Jak sobie radził sektor obywatelski w trudnym, pandemicznym 2020 roku? Jak działały opolskie organizacje pozarządowe, jakie trudności napotykały? Czy rok… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »