Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2018-09-16, 14:02 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 września 2018 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 września 2018 roku!
Za nami kampanijny start wszystkich partii parlamentarnych. W pierwszej połowie września swoje ogólnopolskie konwencje wyborcze zorganizowały:
PiS (Zjednoczona Prawica), Koalicja Obywatelska (PO i N) oraz PSL. W minionym tygodniu na Opolszczyznę przyjechali pierwsi liderzy partyjni (PiS, PSL), by na regionalnych konwencjach towarzyszyć miejscowym działaczom przy prezentacji oferty programowej.
Gości Niedzielnej Loży Radiowej poprosiliśmy o przedstawienie najważniejszych zobowiązań wyborczych, które znalazły się w programach dla Opolszczyzny.
Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16.09.2018
Katarzyna Czochara: My wielokrotnie prezentowaliśmy konkrety dotyczące Opolszczyzny. Kładziemy nacisk na rozwój bardzo szeroko rozumiany, realizowany na bardzo wielu płaszczyznach. Przede wszystkim mówimy o budowie nowych obwodnic, działaniach zmierzających w kierunku udrożnienia Odry i powstawaniu nowych miejsc pracy. Jako Zjednoczona Prawica jesteśmy bardzo blisko mieszkańców poszczególnych województw, powiatów nieustannie się z nimi spotykamy. W trakcie akcji „Polska jest jedna”, realizowanej na terenie całego kraju, dowiadywaliśmy się co jest istotne dla poszczególnych powiatów i województw.

Krzysztof Drynda (Porozumienie): Po raz kolejny pokazaliśmy jedność na konwencji. Zostało podpisane nowe porozumienie pomiędzy PiS – Porozumieniem – Solidarną Polską. Konwencja była bardzo efektowna pod względem organizacyjnym, wizerunkowym, była przygotowana bardzo dobrze, na wzór konwencji amerykańskich. Konkrety dla Opolszczyzny padły na konwencji regionalnej: trzy mosty na Odrze, w Krapkowicach, Opolu i w Brzegu, obwodnice m.in. dla Kędzierzyna-Koźla, Olesna, Gorzowa Śląskiego, a także nowy zjazd z autostrady w okolicach Prószkowa.

Wojciech Jagiełło (Kukiz’15): To jest czas obywateli, to są wybory samorządowe. Apeluję, by głosować na obywateli, a nie na szyldy partyjne. Obywatel jest blisko ludzi, nie wykonuje poleceń z centrali. Dziura w chodniku nie ma barw politycznych, smog ma barwę szaro-brązową, a nie zieloną, niebieską czy czarno-czerwoną, jak Kukiz’15. Dlatego byłbym za tym, by obywatele podjęli decyzję głosowania na ludzi z ruchów obywatelskich.

Tomasz Kostuś (PO): Ogólnopolska konwencja Koalicji Obywatelskiej była bardzo dobra pod względem organizacyjnym, medialnym, ale i mobilizacyjno-wyborczym. W wymiarze politycznym była ona ważna ze względu na rozszerzenie naszej formuły koalicyjnej o Inicjatywę Polską Barbary Nowackiej, co daje nam większe możliwości wyborcze. Dla nas najważniejszą kwestią jest podkreślenie roli i znaczenia samorządów. Bo pierwsze starcie, jakim są wybory samorządowe rozstrzygnie, jakiej Polski chcemy: czy Polski europejskiej, silnej samorządem, czy Polski scentralizowanej, monopolitycznej.

Mirosław Lasar (MN): My stawiamy na człowieka, na regionalizm. W tej kadencji udało nam się zrealizować ponad tysiąc projektów na kwotę ponad 192 mln, za pomocą Fundacji Rozwoju Śląska. Udało nam się zachować język mniejszości w szkołach i 32 tys. uczniów uczy się w ten sposób języka niemieckiego. Prowadzimy szkółki piłkarskie. Mamy bardzo wielu fachowców w naszych szeregach.

Mariusz Plaskota (Nowoczesna): Naszą politykę, jeśli chodzi o program samorządowy, opieramy na sześciu filarach. To powrót do programu realizowanego kiedyś, tj. powszechny program „schetynówek” i orlików, to polityka senioralna – planujemy objęcie seniorów całodobową opieką medyczną i pomocą techniczną. Mówimy o ochronie środowiska, czyli o walce ze smogiem, a także o komunikacji miejskiej, która ma być powszechnie, bezpłatnie dostępna dla młodzieży.

Stanisław Rakoczy (PSL): Idziemy do tych wyborów samodzielnie, jak zawsze odkąd jest samorząd. Zaczęliśmy w kwietniu, konwencją w Kraśniku, na której przyjęty został program „Polska samorządowa”, od którego teraz tworzone są mutacje dla każdego województwa, przyjmowane na konwencjach regionalnych. My gramy u siebie, bo samorząd to nasza dyscyplina, a murawa ma kolor zielony. Od 16 lat, przez ostatnie cztery kadencje, mamy najwięcej radnych gminnych, wójtów, burmistrzów i współrządzimy w 15 regionach.

Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska): Bardzo się cieszę, że jedna z pierwszych konwencji regionalnych odbyła się w Opolu. Hasło podstawowe, z którym Zjednoczona Prawica idzie do wyborów to: „Dotrzymaliśmy słowa w rządzie, dotrzymamy w samorządzie”. Jesteśmy wiarygodni i tę ofertę, którą przedstawił w Opolu premier Mateusz Morawiecki, będziemy realizowali przez kolejnych 5 lat. To nowe mosty w regionie, nowe obwodnice, to program przeciwpowodziowy.

Zobacz także

2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej 2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »