Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 30 października 2022…
2022-10-30, 13:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Niedzielna Loża Radiowa" z 30 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 30 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj!
W Niedzielnej Loży Radiowej dwa tematy. Jeden, to kolejne odliczone przez KE pieniądze dla Polski. Tym razem to 30 mln euro. Drugi temat, to projekt ustawy, z którego zrezygnowano, a który dotyczył powołania Rady do spraw bezpieczeństwa strategicznego, który mówił, że prezesi i zarządy spółek strategicznie ważnych podlegają specjalnym regułom nienaruszalności posad.
30 mln euro - tyle Komisja Europejska odliczyła od należnych Polsce unijnych funduszy. To efekt braku płatności kar nałożonych przez TSUE. Naliczone jest już w sumie 359 euro z czego potrącone jest już 267 mln już potrącone.
Przypomnijmy: TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Za niezastosowanie się do postanowień na Polskę nałożona została kara miliona euro dziennie. Naliczana jest od 3 listopada 2021 roku.

- To nie są kary a zabezpieczenie, coś co jest ewenementem, ponieważ nie ma zapisu w prawie UE, który mógłby nakładać zabezpieczenia do wydanego wyroku, a wyroku takiego nie ma - powiedział Jan Chabraszewski z Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że kolejną kontrowersyjną sprawą, jest to, że zabezpieczenie zostało nałożone również przez działacza, który wskazywał na to, że w Polsce są strefy wolne od LGBT, a takich stref - jak mówi Chabraszewski - nie ma.

Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński podkreślał, że zabezpieczenie jest normalną formą stosowaną również w polskim prawie i tyczy się zabezpieczenia interesu osób, które są stroną w postępowaniu. - W tym wypadku stroną są polscy obywatele, których Solidarna Polska codziennie okrada z pieniędzy. Codziennie każdy z nas jest okradany na poczet kar. 1 mln euro kar dziennie, łącznie, w przeliczeniu na złotówki na dzień 28 października, to 2 mld 222 mln 750 tys zł. Co można zrobić za te pieniądze? Jak tani mógłby być węgiel? Ile można by wiatraków postawić, paneli dla szkół, kupić pomp ciepła - pytał retorycznie poseł Witold Zembaczyński.

Jerzy Naszkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że to sianie herezji i straszenie obywateli.
- Mamy przykład elektrowni Turów, gdzie również mieliśmy płacić kary. Do Komisji Europejskiej wpłynęło zapytanie w tej sprawie. Otrzymaliśmy informację, ze KE nie dysponuje żadnym dokumentem, opinią prawną, która uzasadniałaby potrącenie kar finansowych za Turów - wskazywał Jerzy Naszkiewicz. - Kary, które teraz są nakładane w związku z tą praworządnością, czy nie są to kary polityczne, a nie wynikające z jakichś jasnych przesłanek. Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości powiedział także, że jest straszenie, że drogi węgiel to wina PiS. - UE na tym, że do niej wstąpiliśmy zyskała. Unii Europejskiej najbardziej zależało na tranzycie przez nasz kraj. Może w związku z tym, że wstrzymują nam wypłaty powinniśmy wstrzymać im tranzyt - zaproponował Naszkiewicz.

Marcin Oszańca powiedział, że za cenę węgla odpowiada tylko i Prawo i Sprawiedliwość.
- Średnio 11 mln ton węgla importowanych z Rosji przez rząd PiS i firmy prywatne, to dokładnie tyle ile teraz brakuje. W sposób niekontrolowany uzależniliście się od rosyjskiego węgla. Jeśli chodzi o sytuację z karami, to złoty jest najtańszy od 22 lat, inflacja najwyższa od 25 lat, inwestycje najniższe od 27 lat. Miliardy euro z UE powinny już od roku pracować na wzrost inwestycji i ograniczenie drożyzny jeśli chodzi o zakup energii - powiedział lider PSL w regionie, Marcin Oszańca. - Samorządy nie będą miały pieniędzy na inwestycje, na rozwój, a w konsekwencji stopa życiowa mieszkańców regionu obniży się.

Jan Chabraszewski zareagował na to, mówiąc, że to nie samorządy tracą, tylko rząd, bo środki unijne najpierw trafiają do rządu, a do samorządów trafiają via rząd.

Jacek Żarowski z Partii Republikańskiej decyzję KE uznał za ingerowanie w suwerenne sprawy kraju. - 15 października usłyszałem z ust Donalda Tuszka usłyszałem: Unia Europejska zabiera Polsce polskie pieniądze. Niech to będzie część komentarza, druga część, że "jak dostanę władzę, to w jeden dzień to zmienię". Bardzo dziwne, znając proces legislacyjny, ciekawy jestem jak. Przykład Włoch, ewidentne ingerowanie w sprawy kraju.

Tadeusz Jarmuziewicz z Platformy Obywatelskiej odpowiedział na wypowiedź Jerzego Naszkiewicza o tranzycie podkreślając, że firmy transportowe na wschód nie jeżdżą. Rynek jest opanowany przez Polskie firmy. - Węgiel. 15 kwietnia nasz premier jako prymus Europy ogłosił, że rezygnujemy z węgla rosyjskiego. UE odkładała tę decyzję, żeby się do niej przygotować. Idiotyczną decyzję podjął premier. Wracając do tematu programu, Kaczyński za większość w parlamencie jest gotów zrobić wszystko. Partyjeczka, Solidarna Polska potrafi zablokować każdą decyzję, paraliżuje finanse i gospodarkę polską.

Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej powiedział, że sytuacja pokazuje, że mamy schizofrenię. - Chcielibyśmy mieć środki europejskie, z drugiej nie chcemy się stosować do tego, co w Unii jest normą. Traktuję to jako obrzydzanie Polakom UE. Marnujemy wielką szansę, jaką Polska miała z chwilą wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, stania się jednym z największych graczy UE.


W drugiej części programu goście skomentowali wycofany projekt powołania Rady do spraw bezpieczeństwa strategicznego. Mówił on o tym, prezesi i zarządy spółek strategicznie ważnych jak: Orlen, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Gaz-System i Polfa Tarchomin podlegają specjalnym regułom nienaruszalności posad.

Posłuchaj całego programu!

Zobacz także

2022-01-30, godz. 12:46 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 30 stycznia 2022 roku W Niedzielnej Loży Radiowej opolscy politycy komentowali dwa tematy. Pierwszy dotyczył pomysłów na walkę z pandemią i ponadpartyjnym spotkaniu w tej sprawie… » więcej 2022-01-23, godz. 12:57 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 stycznia 2022 roku 370 proc. - o tyle wzrosły stawki za gaz dla przedsiębiorstw w ciągu ostatniego półrocza. Jesienią 2021 roku ceny na europejskich giełdach paliw poszybowały… » więcej 2022-01-16, godz. 12:49 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 stycznia 2022 roku Opolscy politycy dyskutowali dziś m.in. o nowelizacji prawa oświatowego, potocznie nazwanego „Lex Czarnek”. W myśl nowych przepisów, które w czwartek… » więcej 2022-01-09, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" (09.01.2022) - zobacz i posłuchaj! - Czy Zjednoczona Prawica wyrzuci element swojego układu jakim jest Solidarna Polska? To jest bajanie opozycji, która liczy na to, że prawica się poróżni… » więcej 2022-01-06, godz. 12:05 Ks. Mateusz Buczma o istocie Święta Trzech Króli [FILM] Pod hasłem "Dzień dziś wesoły" w 668 miejscowościach w Polsce, także w Opolu, przejdą Orszaki Trzech Króli. I właśnie w tym świątecznym dniu gościem… » więcej 2021-12-28, godz. 14:02 "Niedzielna Loża Radiowa" (02.01.2022) - zobacz i posłuchaj! [FILM] W pierwszej po Nowym Roku Niedzielnej Loży Radiowej opolscy politycy podsumowali to co się działo w 2021 roku. Każdy zaprezentował ich zdaniem najważniejsze… » więcej 2021-12-26, godz. 12:01 Krzysztof Barabosz w "Świątecznej Loży Radiowej" 26 grudnia 2021 r. Kawa uważana, za najdroższą na świecie, wcale nie jest najdroższa, ani najsmaczniejsza. To tylko mit i marketing zakrojony na szeroką skalę. Kawa po turecku… » więcej 2021-12-25, godz. 12:13 Monika i Lesław Adamczykowie w "Świątecznej Loży Radiowej" (25.12.2021) Święta Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas spędzany z rodziną... Warto więc w tak wyjątkowym dniu zastanowić się nad kondycją rodziny, a konkretnie… » więcej 2021-12-19, godz. 12:27 "Niedzielna Loża Radiowa" (19.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Sejm przyjął w piątek poprawkę do projektu budżetu na rok 2022 zmniejszającą o 39,8 mln zł subwencję na naukę języka niemieckiego. Środki te zostaną… » więcej 2021-12-12, godz. 13:25 "Niedzielna Loża Radiowa" (12.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Niespełna połowa (47 proc.) dorosłych Polaków pamięta dokładną datę wprowadzenia stanu wojennego, czyli 13 grudnia 1981 roku, prawie jedna piąta (19 proc.)… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »