Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 2 października 2022…
2022-10-02, 14:28 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Niedzielna Loża Radiowa" z 2 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 2 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM]
Rurociągi Nord stream uszkodzone - gaz już nie wycieka, ale według ustaleń Danii i Szwecji do zniszczenia instalacji użyto setek kilogramów trotylu. Rurociąg Baltic Pipe uruchomiony, w sobotę popłynął nim gaz z Danii. Przez dwa miesiące ma działać z ograniczona mocą, pełna przepustowość ma być osiągnięta w pierwszym kwartale 2023 roku. Sejm w czwartek przyjął uchwałę o pomocy przedsiębiorcom w związku z cenami gazu i prądu, zamroził ceny prądu dla odbiorców indywidualnych i dopuścił do użytku węgiel brunatny. W Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowano o sytuacji energetycznej kraju.
- Biorąc pod uwagę trudne czasy, jest ona całkiem niezła - powiedział Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości o sytuacji energetycznej. - Baltic Pipe zaczął pracować. W Kedzierzynie-Koźlu mamy świeżo oddaną i rozbudowywaną przepompownię. Powoli nabieramy pozycji mocnego państwa europejskiego, stajemy się hubem gazowym dla krajów południa Europy. Ta przepompownia w Kędzierzynie będzie dostarczała gaz do Czech, Słowacji, co poprawia naszą pozycję w ramach UE. Przygotowujemy się na ewentualne trudne czasy - mówił Sławomir Kłosowski. Dodał, że rząd wspomaga rodziny, przedsiębiorstwa, które są w trudnej sytuacji spowodowanej deficytem gazowym. - Myślę, że damy radę wspólnymi siłami. Pakiet solidarnościowy, zamrożenie cen energii może ulżyć społeczeństwu - ocenił.

Piotr Piaseczny z Nowoczesnej powiedział, że Baltic Pipe nie jest rurą niezależną.
- Jest dołączony do systemów rurociągów, a tam przepustowość jest ograniczona - powiedział. Skomentował także zamrożenie cen prądu dla indywidualnych odbiorców na poziomie 2MWh. - To wystarczy na zasilenie lodówki i płyty indukcyjnej oraz innego urządzenia, na tym koniec. To, że pomoc jest potrzebna, jest oczywiste. Należało wprowadzić kryterium dochodowe plus kilka warunków. Jesteśmy w trzecim z czterech stopni inflacji, inflacja jest galopująca, następny etap to hiperinflacja i dolewanie pieniędzy do rynku spowoduje skutek odwrotny - stwierdził Piotr Piaseczny.

- Podatek solidarnościowy jest rozważany przez państwa UE, to nie jest tylko nasz projekt i będzie prawdopodobnie wprowadzony. Dotyczy firm, które uzyskały niebotyczne zyski - powiedział Marek Kawa z PiS, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków. - Te pieniądze zostaną tu, zostaną przekazane polskim rodzinom potrzebującym na okres krytyczny. Nie wiemy, co będzie za pół roku - rok bo, nie wiemy, w którą stronę podąży kryzys. Polepszenie infrastruktury energetycznej, wsparcie obywateli należy uznać za ważne kroki - zaznaczył Marek Kawa z Prawa i Sprawiedliwości.

- Po 7 latach rządów PiS Polacy boją się zimy. Wybitny rezultat rządu. Gdzie bym nie rozmawiał z ludźmi, dominują dwa uczucia: niepewności i bezradności. Ile by nie dosypać pieniędzy, to węgla się nie wyczaruje. Jego po prostu nie ma - powiedział poseł Ryszard Wilczyński z Platformy Obywatelskiej. Mówił także o Baltic Pipe. - On będzie wypełniony tylko gazem własnym, ze złóż zakupionych przez nasze spółki. To mniej więcej 1/4 pojemności Baltic Pipe. Na razie nie słychać, żebyśmy mieli zakontraktowany inny gaz. Jest jeszcze sprawa przepustowości na Europ Pipe. Naprawdę zabijające są teraz ceny energii dla przedsiębiorców i samorządów - stwierdził poseł Wilczyński.

Poseł Paweł Kukiz powiedział, że jeśli PiS nie zrobi czegoś, by ludziom było ciepło w zimie, to przegra wybory. - Najpierw musi w Zjednoczonej Prawicy dojść do porządku, bo problem polega na tym, że trudno podjąć decyzję, bo jest konflikt między Sasinem a Morawieckim. Powinny być równolegle prace nad tym co będzie w przyszłości. Jestem za ograniczaniem urzędów i ministerstw, ale ministerstwo górnictwa i transformacji energetycznej się aż prosi o takie, ale Sasin na to nie pozwoli, bo chce mieć wszystko pod kontrolą - powiedział Paweł Kukiz. Dodał, że należy w UE złożyć wniosek o zawieszenie ETSu. - Szanse na to są mizerne, ale przynajmniej sumienie będzie czyste, że zrobiliśmy wszystko. Udało się doprowadzić do tego, że został zniesiony oblig giełdowy na energię - zaznaczył Kukiz.

Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział, że bardziej by się cieszył z Baltic Pipe, gdyby był kontrakt z Norwegami na dostawę gazu. - Na razie gazu jest ile jest, stanowczo za mało. Magazyny mamy malutkie, jedne z najmniejszych w Europie i już z nich korzystamy. Bardzo się boję, że gazu może zabraknąć. Jest podstawowym komponentem w produkcji bardzo wielu artykułów. 17.2% inflacji oznacza w przypadku każdego emeryta dwie pensje mniej, a wyżyć trzeba. Nie wiem co zrobi Glapiński, rząd, ale muszą coś zrobić, żeby to chociaż stanęło. A że Polacy będą marznąć, będą. Ludzie nie umieją kupić ekogroszku, bo nie mogą go znaleźć. Dobrze, że jest dopłata do prądu, ale inne ilości zużywa dwuosobowa rodzina, inne rodzice z dwójką, trójką dzieci. Myśmy postulowali, żeby to było 1000 mWh na osobę, wtedy byłoby zupełnie inaczej - powiedział Rakoczy.

Elżbieta Słodkowska z Solidarnej Polski wskazywała, że za wschodnią granicą jest wojna, co przekłada się także na kwestie żywnościowe i energetyczne. W podobnej sytuacji są też inne kraje na świecie. - To naturalne, że Polacy się obawiają, jeśli za naszą granicą jest wojna, wróg stoi u bram, Polacy też szacują i myślą, co się będzie działo - oceniła. - Co do nastawienia opozycji do strategicznie ważnych projektów rządowych jak mur na granicy, przekop mierzei i Baltic Pipe to opozycja krytykuje. Jak już Baltic Pipe, to było, że rury nie takie, że gaz nie taki - podkreśliła Elżbieta Słodkowska.

Józef Swaczyna z Mniejszości Niemieckiej powiedział, że wszyscy wiedzą, że magazyny gazu w Polsce są małe. - A ceny węgla, nie łudźmy się, że one po kryzysie zmaleją, bo tak się nie stanie. Myśmy przespali pewnie okres jeśli chodzi o odnawialne źródła energii jako Polska. Czy my jako Polska umiemy oszczędzać? - zastanawiał się Józef Swaczyna.

Zobacz także

2024-09-15, godz. 11:54 Niedzielna Loża Radiowa o sytuacji powodzi i jej skutkach (15.09.2024) Niedzielna Loża Radiowa poświęcona była sytuacji powodziowej w naszym regionie oraz jej skutkom. Kolejne ekipy rządowe zmieniają się na przestrzeni lat… » więcej 2024-09-08, godz. 12:57 Czy exposé marszałka Szymona Ogłazy to zapowiedź dynamicznego rozwoju regionu? Niedzielna Loża Radiowa - 08.09.20… Bezpieczeństwo, komunikacja i sprawy społeczne - to 3 główne filary rozwoju regionu, które w tym tygodniu w swoim exposé przedstawił Marszałek Szymon Ogłaza… » więcej 2024-09-01, godz. 12:39 Decyzja PKW w sprawie pieniędzy dla PiS i projekt budżetu państwa na 2025 rok - tematami Niedzielnej Loży Radiowej… W NLR Radia Opole poruszyliśmy dwa tematy: Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS, co będzie skutkowało odebraniem partii części… » więcej 2024-08-25, godz. 12:24 Orlen raportuje gorsze wyniki. Czy to efekt zmiany rządu? Co da nam zacieśnienie relacji z Indiami? - NLR - 25.08.20… W pierwszym półroczu 2024 r. Orlen zanotował zysk netto w wysokości ok. 2,8 mld zł. To ponad pięć razy mniej niż rok wcześniej. Natomiast II kwartale… » więcej 2024-08-18, godz. 12:32 Czy odpolitycznienie sportu jest konieczne? Czy Polska powinna zostać gospodarzem IO i jak zorganizować "wychowanie patriotyczne"?… Po nieudanych dla Polski igrzyskach w Paryżu coraz częściej słyszymy, że polski sport cierpi przez niewłaściwe zarządzanie. W niedzielne przedpołudnie… » więcej 2024-08-11, godz. 12:43 100 miliardów złotych do zwrotu? O finansowych rozliczeniach Zjednoczonej Prawicy oraz zmianach w opolskich sądach w… W piątek premier Donald Tusk zorganizował konferencję prasową, na której zapowiedział zintensyfikowanie rozliczeń poprzedniej ekipy rządzącej. Tym razem… » więcej 2024-08-04, godz. 10:29 O braku decyzji PKW oraz ustawie anty-hejtowej w Niedzielnej Loży Radiowej (04.08.2024) PKW odroczyła wydanie decyzji o sprawozdaniu finansowym komitetu PiS do 29 sierpnia, tłumacząc się koniecznością uzyskania dodatkowych dokumentów. PKW może… » więcej 2024-07-28, godz. 13:30 Niedoszacowanie budżetu polskiej policji i zaostrzenie retoryki PSL-u tematami Niedzielnej Loży Radiowej (28.07.2024) Tylko w ubiegłym roku Opolskiej policji zabrakło prawie 5 milionów złotych na bieżącą działalność. Policja płaciła z opóźnieniem głównie za paliwo… » więcej 2024-07-21, godz. 12:31 Powtórny wybór U. von der Leyen i sprawa posła Romanowskiego tematami Niedzielnej Loży Radiowej (21.07) Ursula von der Leyen ponownie została wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przedstawiła w związku z tym cele, jakie zamierza osiągnąć podczas kolejnej… » więcej 2024-07-14, godz. 12:13 O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024) W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »