Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 14 sierpnia 2022 r…
2022-08-14, 13:17 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" z 14 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 14 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM]
Inspiracją do tematu dzisiejszej audycji stało się kilka wypowiedzi polityków partii rządzącej, które wskazują na zmianę w relacjach Polski z UE. W Niedzielnej Loży Radiowej razem z opolskimi politykami komentujemy te wypowiedzi i to nowe podejście.
Prezes PiS zapowiedział zmianę polityki wobec Unii Europejskiej. - Jeżeli wygramy najbliższe wybory, stosunki z Unią Europejską będziemy musieli ułożyć po nowemu. Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na duże kompromisy, ale dziś widać o co chodzi. Ustępstwa nic nie dały, choć poszliśmy daleko. Dalej nie możemy się cofać - dodał. Z kolei premier Morawiecki na łamach „Die Welt” pisze: „W UE równość poszczególnych państw ma jedynie charakter deklaratywny. Praktyka polityczna pokazała, że stanowiska Niemiec i Francji liczą się bardziej niż jakiekolwiek inne. Mamy więc do czynienia z formalną demokracją i faktyczną oligarchią, w której władzę sprawują najsilniejsi”. W tle mamy spór o praworządność i brak pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Jak nasi goście te słowa interpretują?
- Wchodząc do UE wchodziliśmy do klubu dżentelmenów, a okazało się, że weszliśmy do klubu mafijnego, gdzie są lepsi i gorsi i niestety Polska zostaje zepchnięta do grona tych gorszych. Dlatego niestety, po sprawdzeniu dobrych intencji wygłaszanych przez urzędników UE, np. przewodniczącej von der Leyen, musimy zmienić nasz stosunek do UE. Podpisaliśmy traktaty, w których zgodziliśmy się na ustępstwa i to zostało złamane - powiedział Jan Chabraszewski z PiS.

- Gdyby była równość to mielibyśmy kołchoz i w tym znaczeniu trudno oczekiwać, że będzie taka bezwzględna równość 1:1. W najważniejszych decyzjach państwo ma jeden głos, a w Parlamencie Europejskim jest już przełożenie uzależnione od liczby ludności. Przecież to premier wynegocjował warunki i je zatwierdził. UE nie ma dziwnych wymagań, ewidentnie chodzi o praworządność – powiedział Piotr Piaseczny z Nowoczesnej.

- Trzeba wrócić do dyskusji o opłacalności samego KPO. W znaczącej mierze to jest oprocentowana europożyczka, którą dodatkowo musimy żyrować innym krajom i zabezpieczać na wypadek ich niewypłacalności, a mieliśmy już takie sytuacje. Już dzisiaj płacimy odsetki za kredyt mimo, że pieniędzy nie otrzymaliśmy, wszystko wskazuje, na to że w najbliższym nie otrzymamy, jeśli w ogóle. Ja mam wrażenie, że UE wcale nie chodzi o to, że byśmy te wymagania spełnili, zmierza to ku jednemu: ograniczeniu suwerenności państw narodowych, by iść w kierunku superpaństwa - stwierdził Przemysław Tetłak z solidarnej Polski.

- Polityka partii rządzącej jest nakierunkowana na konflikt, trzeba wykreować wroga i udawać, że się z nim walczy. Historycznie nie było takiego poparcia wśród Polaków dla UE jak teraz, a jak słyszę słowa że „nie możemy się cofnąć o krok”, to są to śmieszne, populistyczne, wiecowe hasła. To jest tylko na własny użytek i partii, ale nie dla dobra Polaków. Kilku ignorantów chce zawładnąć sądownictwem i to powoduje, że nie możemy wywiązać się z umów z UE - mówiła Barbara Kamińska z Platformy Obywatelskiej.

- Ja bym zadał pytanie: dokąd zmierzamy? Przypominam, że Polska wchodząc do UE zbudowała przez lata miejsce praktycznie przy pierwszym stole, gdzie ważne sprawy były dyskutowane w obecności Polski. Dzisiaj Polska została zmarginalizowana i w wielu istotnych sprawach ma mniej decydujący głos. Warto zrewidować ten kierunek działania. Słowa prezesa Kaczyńskiego są przerażające, tym bardziej, że mimo wszystko premier bardzo mocno pracował by środki z KPO trafiły do Polski - powiedział Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej.

- Ja bym zaczął w ogóle od samego początku, bo kłócimy się o stosunek państwa do UE. Beata Szydło podpisywała deklaracje rzymskie w 2017 roku, a dwa dni przed była wydana biała księga UE, czyli kierunki rozwoju UE do 2025 roku. Na pierwszej stronie jest napisane, kto jest założycielem UE i na czym będziemy się opierać w kierunkach rozwoju. I to nie jest Schuman, tylko Altiero Spinelli, który napisał manifest z Ventotene. W tym manifeście czytamy, że pierwszym zadaniem jest ostateczna likwidacja granic w Europie. Po drugie, że „trzeba skończyć z gospodarką samowystarczalności państw, która stanowi kręgosłup totalitarnych reżimów”. I to jest droga programowa UE - powiedział Robert Tistek z Kukiz’15.

- Zarówno prezes PiS i jak i premier Morawiecki odnieśli się do aktualnej sytuacji w relacjach Unia Europejska – Polska. Wszystko co powiedzieli jest zgodne z oczekiwaniami Polaków. Polska jest dziś dumnym i niepodległym krajem, który swoją wolność wywalczył dzięki przelanej krwi ojców i braci i nie po to przelewano krew, żebyśmy dziś przybierali wasalną pozycję w stosunku do UE - mówił Henryk Szewczuk z Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej 2024-05-05, godz. 13:21 Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną? Niedzielna Loża Radiowa - 05.05.2… 40 komitetów wystartuje w bitwie o Parlament Europejski. 2 maja zakończyła się rejestracja list kandydatów. Wśród kandydatów znajdują się nazwiska osób… » więcej 2024-04-28, godz. 11:59 CBA zbyt polityczne, a obecność w UE zdecydowanie korzystna dla Polski? Niedzielna Loża Radiowa (28.04.2024) Rząd przygotował projekt likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zgodnie z założeniami, zadania CBA ma przejąć nowa jednostka w policji - Centralne… » więcej 2024-04-14, godz. 12:11 Wyniki wyborów samorządowych i spór o przepisy w zakresie przerywania ciąży - Niedzielna Loża Radiowa (14.04.202… Tydzień temu w Polsce odbyły się wybory samorządowe. W skali kraju, patrząc na procentowe wyniki głosowania do powiatów i sejmików województw, najwyższym… » więcej 2024-03-24, godz. 13:00 Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami Niedzielnej Loży Radiowej 24.03.2024 r. Czy zasadny jest wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Ma się to stać na dniach, a przygotowany dokument liczyć ma… » więcej 2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »